Ławy fundamentowe
Ławy fundamentowe - najbardziej popularny sposób posadawiania domów jednorodzinnych.
Betonowe (rzadziej żelbetowe) ławy fundamentowe wraz z wieńcami stropowymi usztywniają budynek i zabezpieczają go przed uszkodzeniami, które mogą być wywołane przez nierównomierne osiadanie gruntu lub jego drgania.
Aby ławy mogły dobrze spełniać to zadanie, zbroi się je podłużnie górą i dołem czterema prętami, najczęściej średnicy 12 mm. Na długości pręty te połączone są co 50 cm strzemionami o średnicy 6 mm.
Jeśli z powodu małej nośności gruntu lub dużych obciążeń, ława betonowa musiałaby mieć bardzo dużą wysokość (wymagałaby zużycia dużej ilości betonu), projektuje się ławy o mniejszej wysokości, zbrojone poprzecznie (żelbetowe).
Zakotwienie prętów
Na wielu budowach zapomina się o odpowiednim zakotwieniu prętów podłużnych w narożnikach i skrzyżowaniach ław. W tych miejscach pręty zbrojeniowe krzyżują się wprawdzie ze sobą, ale w ławach niewielkiej szerokości (40-50 cm) takie połączenie zbrojenia jest zbyt słabe, by w stanach grożących awarią uchronić budynek przed pękaniem.
Pod lekkimi budynkami o konstrukcji drewnianej można zastosować fundamentowanie uproszczone (bez ław), czyli oprzeć ściany fundamentowe bezpośrednio w gruncie.
Zbrojenie podłużne ław fundamentowych ma chronić ściany budynku przed zarysowaniem, ale będzie skuteczne tylko wtedy, jeśli pręty podłużne będą odpowiednio zakotwione w narożach i skrzyżowaniach.
- Więcej o:
Izolacja fundamentów - pionowa i pozioma
Dozbrojenie narożników ław fundamentowych i wieńców stropowyc
Osiadanie gruntu
Płyta fundamentowa - cena, warstwy, ocieplenie
Betonowanie - 9 najczęściej popełnianych błędów
Płyta fundamentowa zamiast tradycyjnych fundamentów. Czy warto?
Izolacja fundamentów w starym domu
Mocowanie ocieplenia fundamentów