Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ławy fundamentowe

red.

Ławy fundamentowe - najbardziej popularny sposób posadawiania domów jednorodzinnych.

Bardzo dobrze - narożniki i skrzyżowania są wystarczająco mocne, jeśli końce prętów podłużnych są wygięte i zakotwione w betonie
Bardzo dobrze - narożniki i skrzyżowania są wystarczająco mocne, jeśli końce prętów podłużnych są wygięte i zakotwione w betonie
Najczęściej o przekroju prostokątnym, stanowią poszerzenie spodu ścian fundamentowych, umożliwiające rozłożenie obciążeń przekazywanych przez ściany na większą powierzchnię, a więc zmniejszający jednostkowy nacisk na grunt. Szerokość i wysokość ław wynikają z obliczeń konstrukcyjnych i nie mogą być dowolnie zmieniane.

Betonowe (rzadziej żelbetowe) ławy fundamentowe wraz z wieńcami stropowymi usztywniają budynek i zabezpieczają go przed uszkodzeniami, które mogą być wywołane przez nierównomierne osiadanie gruntu lub jego drgania.

Aby ławy mogły dobrze spełniać to zadanie, zbroi się je podłużnie górą i dołem czterema prętami, najczęściej średnicy 12 mm. Na długości pręty te połączone są co 50 cm strzemionami o średnicy 6 mm.

Jeśli z powodu małej nośności gruntu lub dużych obciążeń, ława betonowa musiałaby mieć bardzo dużą wysokość (wymagałaby zużycia dużej ilości betonu), projektuje się ławy o mniejszej wysokości, zbrojone poprzecznie (żelbetowe).

Zakotwienie prętów

Na wielu budowach zapomina się o odpowiednim zakotwieniu prętów podłużnych w narożnikach i skrzyżowaniach ław. W tych miejscach pręty zbrojeniowe krzyżują się wprawdzie ze sobą, ale w ławach niewielkiej szerokości (40-50 cm) takie połączenie zbrojenia jest zbyt słabe, by w stanach grożących awarią uchronić budynek przed pękaniem.

 • Rozwiązanie bardzo dobre. Narożniki i skrzyżowania są wystarczająco mocne, jeśli końce prętów podłużnych są wygięte i zakotwione w betonie w sposób pokazany na rysunku. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, by wygięte końce prętów wewnętrznych dochodziły do prętów zewnętrznych.

 • Rozwiązanie dobre. Choć pręty średnicy 12 mm nie są specjalnie grube, to jednak na małych budowach wielu wykonawców nie chce wyginać ich końców pod kątem prostym. W takim przypadku można zastosować rozwiązanie z dodatkowymi prętami kotwiącymi: połączenie zbrojenia w narożniku będzie prawie tak skuteczne jak poprzednio.

  Pod lekkimi budynkami o konstrukcji drewnianej można zastosować fundamentowanie uproszczone (bez ław), czyli oprzeć ściany fundamentowe bezpośrednio w gruncie.

  Zbrojenie podłużne ław fundamentowych ma chronić ściany budynku przed zarysowaniem, ale będzie skuteczne tylko wtedy, jeśli pręty podłużne będą odpowiednio zakotwione w narożach i skrzyżowaniach.

  • Więcej o:

  Skomentuj:

  Ławy fundamentowe