Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Prawidłowy montaż płaskich dachówek i płytek

Patrycja Kowalik

Podczas montażu pokrycia dachowego obowiązują pewne zasady - dla dachówek ceramicznych i cementowych dekarze muszą ułożyć membranę dachową oraz przygotować ruszt z łat i kontrłat, do których następnie będzie mocowane pokrycie. Płytki włókno-cementowe natomiast można również ułożyć na deskowaniu krytym papą.

montaż dachówek
Membranę układa się na krokwiach pasami stroną zabezpieczoną przed promieniami UV na zewnątrz i mocuje kontrłatami. Do nich przybija się łaty
Fot. Roben
Dachówki ceramiczne i cementowe. Kluczową sprawą przy kryciu płaskimi dachówkami jest odpowiednie przygotowanie dachu. Więźba dachowa musi być dokładnie wykonana, a krokwie powinny tworzyć idealnie równą płaszczyznę. W przeciwnym razie każda nierówność będzie widoczna po ułożeniu dachu. Należy zwracać uwagę na staranność montażu dachówek przez dekarzy oraz na właściwe mocowanie. Producenci zalecają klamrowanie wszystkich dachówek w strefie okapu dachowego, naroży, szczytów, kalenic, koszy, a także wokół okien połaciowych, wyłazów i kominów. To, która dachówka na połaci ma zostać przypięta do łaty klamrą, zależy między innymi od kąta nachylenia dachu i strefy obciążenia wiatrem. Dachówki zakładkowe płaskie powinny być układane na dachach o kącie nachylenia większym niż 30 st. Można to zrobić z przesunięciem zamków w kolejnych rzędach lub na prosto.

Płytki włókno-cementowe. Z reguły płytki włókno-cementowe mają wywiercone otwory do mocowania. Przybija się je bezpośrednio do deskowania lub łat gwoździami miedzianymi lub cynkowanymi ogniowo. Najpopularniejszym sposobem układania jest krycie podwójne (mniej popularne jest krycie niemieckie i francuskie). Płytki mocuje się rzędami z pozostawieniem między nimi pionowej szczeliny o wielkości 5 mm. Rzędy są przesunięte względem siebie o pół płytki.

Warto jednak wiedzieć, że nie każdy dekarz jest w stanie wykonać poprawnie dach kryty płytkami. Układanie płytek jest o wiele bardziej czasochłonne, niż ułożenie innego pokrycia dachowego. Wymaga też dużej wiedzy i doświadczenia. Warto szukać takiego wykonawcy, który ukończył szkolenie z montażu tego pokrycia dachowego i może się pochwalić własnymi realizacjami.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

    Więcej o:

Skomentuj:

Prawidłowy montaż płaskich dachówek i płytek