Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pęknięta rura pod posadzką

Odpowiada Jan Wrześniak

W piwnicy zauważyłam kapiącą wodę z sufitu znajdującego się pod łazienką. Czy da się zlokalizować przeciek, żeby nie rozkuwać całej posadzki? Jak ją później naprawić? Anna T.

pęknięta rura
Pęknięta rura instalacji wodnej
Fot. Edyta Pietrzyk
Awarie instalacji wodnej zwykle oznaczają kosztowny remont. Można ograniczyć wydatki, ustalając miejsce potencjalnego przecieku.

Metody lokalizacji przecieku

Jeśli podczas wykańczania łazienki nie były wykonywane zdjęcia i nie znamy układu rur wodnych, nieznajomość miejsca awarii instalacji wodnej prowadzi do kosztownego, pracochłonnego i kłopotliwego odkrywania kolejnych podejrzanych miejsc na podstawie przeczucia. Dlatego warto zlokalizować przeciek, wykorzystując do tego metody bezinwazyjne. Jedną z nich jest termowizja. Na termogramach można zobaczyć "zmienioną" temperaturę w miejscu wycieku. Dodatkowo można także zastosować metodę akustyczną i pomiaru wilgotności. Koszt takiej usługi wynosi 200-300 zł.

W oparciu o wykonane pomiary miejsce przecieku instalacji wodnej da się określić zwykle z prawdopodobieństwem 70-80%. Dlatego zlecając takie badanie, należy zdawać sobie sprawę z niezależnych i obiektywnych ograniczeń jego dokładności.

Dokładne miejsce awarii

Nawet przy użyciu profesjonalnego sprzętu nie można zagwarantować 100% dokładności lokalizacji miejsca przecieku. Skuteczność i dokładność zależy od szeregu czynników: dostępności do całej trasy przebiegu rur, wielkości przecieku, głębokości ułożenia pod posadzką czy też w ziemi, zaizolowania termicznego rur lub ułożenia ich pod plastikową folią lub styropianem. Dlatego z najbardziej prawdopodobnego miejsca skuwa się płytki, aby "namierzyć" awarię.

Naprawa wykończenia podłogi

Zanim zostanie naprawione wykończenie posadzki w łazience, trzeba poczekać aż warstwy podłogi wyschną. W zależności od stopnia i wielkości miejsca zawilgocenia, może to potrwać nawet około 4 tygodni. Dopiero wtedy będzie można w miejscach, z których zostały skute płytki ceramiczne, odtworzyć kolejno wszystkie warstwy.

Przed rozpoczęciem prac trzeba dokładnie usunąć wszelkie luźne części starej wylewki i zwilżyć wodą jej brzegi. Następnie wokół rur uzupełnia się zniszczone fragmenty izolacji termicznej ze styropianu i wykonuje wylewkę betonową, o takiej samej grubości jak ta już istniejąca.

Gdy wylewka wyschnie, miejsca mokre zabezpiecza się folią w płynie i układa płytki ceramiczne. Przykleja się je zaprawą klejową, nanoszoną pacą zębatą metodą podwójnego smarowania (na podłoże i na spód płytki). Dzięki temu nie trzeba się obawiać o to, że między okładziną a podłożem pozostanie pusta przestrzeń, w której mogłaby się gromadzić woda. Na koniec wypełnia się spoiny.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>Skomentuj:

Pęknięta rura pod posadzką