Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Test preparatów do usuwania kamienia z kabiny prysznicowej

Opracowanie Iwona Szczepaniak

Spośród dostępnych na rynku preparatów do usuwania kamienia wybraliśmy cztery i poprosiliśmy właścicieli domów jednorodzinnych o ich wypróbowanie. Jedynym zaleceniem było postępowanie zgodnie z instrukcją producentów.

Starwax kabiny prysznicowe płyn do mycia
Starwax kabiny prysznicowe płyn do mycia
Fot. Paweł Kiszkiel


Preparat: Starwax kabiny prysznicowe płyn do mycia, producent: Eurochemia

Cena: 35,99 zł/0,5 l (71,98 zł/l)

Usuwa osad wapienny, nadaje połysk i pozostawia powłokę ochronną. Stosuje się go do kabin prysznicowych, brodzików z akrylu białego i kolorowego, osłon szklanych lub plastikowych, armatury (także chromowanej), glazury (oprócz płytek wapiennych), fug.

Andrzej Partyka: Środek ma bardzo miły zapach. Wygodnie się go nanosi - po prostu spryskuje się zabrudzone ścianki kabiny, a także płytki ceramiczne pokrywające ścianę, do której kabina przylega. Później wystarczy go jedynie zmyć wodą. Choć osad wapienny nie był dość duży, na kafelkach i szkle kabiny był bardzo widoczny. Teraz go nie ma.

Edyta Kalinowska-Kopeć: Płyn ma bardzo przyjemny zapach. Idealnie się rozprowadza - wystarczy starannie spryskać szkło, nie wymaga mocnego tarcia i wycierania do sucha. Po zmyciu wodą nie zostają żadne ślady. Dokładnie usunął dość stary wapienny nalot z ciemnego szkła oraz chromowanych elementów mocujących ścianki kabiny (nie zniszczył ich!).

Ocena: 5-; bardzo skuteczny, bez trudu zmywa nawet stary osad kamienny. Najdroższy z testowanych preparatów.



Preparat: HG profesjonalny środek do usuwania kamienia, producent: Hg International BV

Cena: 28 zł/0,5 l (56 zł/l)

Usuwa kamień, rdzę, żółte zacieki, tlenki miedzi. Bezpiecznie przywraca pierwotny wygląd wszystkim urządzeniom w łazience, kuchni i toalecie o powierzchniach chromowanych, z nierdzewnej stali, ceramicznych, glazurowanych (płytki), szklanych, kryształowych i plastikowych.

Piotr Pasztor: Preparat jest w zwykłej butelce bez spryskiwacza, więc zgodnie z instrukcją nanosi się go gąbką. To według mnie dobrze, ponieważ ma drażniący zapach, który po rozpyleniu byłby bardziej intensywny. Środek w kontakcie z osadem wapiennym od razu zaczyna się pienić. Po odczekaniu 10 minut dobrze się spłukuje. Usuwa nawet stare zabrudzenia.

Andrzej Partyka: Preparat ma dość mocny zapach, ale nie przeszkadzał mi on. W zasadzie dobrze, że nie jest w butelce ze spryskiwaczem. Nanoszenie gąbką ma tę zaletę, że preparatem dokładnie i równomiernie można pokryć zabrudzoną powierzchnię. Po spłukaniu wodą zaskoczył mnie efekt: zarówno szklane ścianki kabiny, jak i płytki ceramiczne są jak nowe.

Ocena: 5-; bardzo skuteczny, usuwa stare zabrudzenia. Wygodny w użyciu. Nie jest bardzo drogi. Minus za ostry zapach.



Preparat: Sidolux Crystal łazienka, producent: Lakma Strefa

Cena: 15,99 zł/0,5 l (31,98 zł/l)

Dzięki gęstej konsystencji produkt nie spływa z pionowych powierzchni, tym samym przedłużając czas działania. Usuwa kamień, resztki mydła, uporczywy brud z armatury łazienkowej, wanien, umywalek, kabin prysznicowych i kafelków. Nie stosować na marmur i wapień.

Edyta Kalinowska-Kopeć: Preparat ma wprawdzie miły zapach, ale konsystencja rzadkiego żelu sprawia, że niezbyt dobrze rozprowadza się po powierzchni szkła. Po spłukaniu wodą pozostają tłuste smugi. Producent nie zaleca wycierania do sucha, więc po wyschnięciu na szkle widać białe ślady po kroplach. Starych nalotów wapiennych nie usuwa ze pierwszym razem.

Lucyna Partyka: Preparat ma przyjemny, świeży zapach. Konsystencja dość rzadkiego żelu sprawia, że po naniesieniu spływa ze szklanej powierzchni. Musiałam rozprowadzić go gąbką. Po około 4 minutach spłukałam szybę wodą i wytarłam do sucha. Zabrudzenia nie były zbyt duże, udało się je usunąć za pierwszym razem. Minus - butelka nie ma żadnego zabezpieczenia przed dziećmi.

Ocena: 4; skuteczny, dość szybko zmywa zabrudzenia, ale spływa z powierzchni. Najtańszy z testowanych preparatów.



Preparat: Economi czysta kabina prysznicowa, producent: Unicell Poland

Cena: 16,99 zł/0,5 l (33,98 zł/l)

Usuwa osady rdzawe i wapienne (kamień) oraz różnego rodzaju zabrudzenia ze ścianek i elementów składowych kabin prysznicowych. Preparat czyści pozostałości po stosowanych środkach myjących, likwidując jednocześnie osiadłą florę bakteryjną.

Lucyna Partyka: Płyn jest bezzapachowy. Nanosi się go tak, jak płyn do mycia szyb. Spływa z powierzchni, więc rozprowadziłam go gąbką, aby ją równomiernie pokrył. Po zalecanych przez producenta kilku minutach spłukałam szybę wodą i wytarłam do sucha. Niestety, za pierwszym razem preparat nie usunął niewielkiego białego nalotu. Zabieg trzeba było powtórzyć.

Piotr Pasztor: Środek ma przyjemny, lekko wyczuwalny zapach. Wygodnie się go nanosi na zabrudzoną powierzchnię i dobrze się rozprowadza. Po spłukaniu szkła wodą, na powierzchni ścianek kabiny pozostaje tłusta powłoka. Nie usuwa ani osadu z mydła, ani też niewielkich zacieków wapiennych, nawet za trzecim razem. Ostatecznie użyłem innego środka.

Ocena: 3-; nieskuteczny. Nawet po kilkukrotnym użyciu nie usuwa zabrudzeń ze ścianek kabiny. Jest stosunkowo tani.



Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Test preparatów do usuwania kamienia z kabiny prysznicowej