Numer 2/2005

Redakcja

Bezpieczny i ciepły dom ze słomy i gliny * Bezpieczny dach * Murki oporowe. Chronią skarpy i zdobią ogród * Jak najlepiej ogrzać wodę * Salon firmowy: 364 panele i wykładziny podłogowe

NOWOŚCI

Panele i płytki z linoleum. Wykładzina do sypialni. Klej do drewna i materiałów budowlanych. Dwie baterie do jednego zlewozmywaka. Podgrzewacze wody. Nowa kolekcja drzwi wewnętrznych. Odkurzacz centralny dla dwóch rodzin. Artystyczny wkład kominkowy. Proszek do wypalania sadzy w kominku i kotle.

WIZYTY

Przebudowa

Dom na dobre i złe

Nieszczęśliwy wypadek sprawił, że niedawno wybudowany i urządzony dom trzeba było przystosować do wymagań osoby poruszającej się na wózku, a jednocześnie prowadzącej w domu działalność zawodową.

Dom z historią

Nie drewniany, nie murowany...

Ku zdumieniu miejscowej ludności państwo M. zbudowali na Suwalszczyźnie intrygujący wyglądem domek mieszkalny niczym z dawnych bajek i opowieści. Zbudowali go z pomocą przyjaciół, z... gliny, słomy i okolicznych kamieni. Miastowi ciągną teraz do niego jak pszczoły do miodu.

PROJEKTY

Piętrowy

Dom, czyli twierdza

Ale tylko od frontu, bowiem na ogród otworzą się wielkie połacie szkła. Uwagę przechodniów przyciągnie na pewno nietypowa jak na polskie standardy forma domu.

Z poddaszem

Z gankiem od frontu

Temu domowi dla pięcioosobowej rodziny posłuży prostota połączona z wysoką jakością wykończenia.

KONKURS

Ładny dom dla ciebie

Prezentacja prac wyróżnionych czwartą i piątą nagrodą.

PRZED DECYZJĄ

Architektura

A może modny dom?

Wartość tego, co w architekturze modne i nowe, często szybko przemija, zostawiając inwestora z kłopotliwym sezonowym "dziełem". Ale może czasem warto zaryzykować wyjście poza schemat, by odkryć nieznane przyjemności zamieszkania w domu innym niż wszystkie?

Balkony

Jeśli balkon, to jaki?

Wymaga zawsze szczególnie starannego zaprojektowania i poprawnego wykonania. Jeśli nie mamy gwarancji, że tak będzie, to lepiej z niego w ogóle zrezygnować.

Instalacje

Jak ogrzać wodę?

Mieć ciepłą wodę w domu to już żadna sztuka. Szkopuł w tym, by mieć jej dokładnie tyle, ile potrzeba - na każde zawołanie i jeszcze za tę przyjemność nie przepłacać.

NA BUDOWIE

Historia prawdziwa

Prosto z budowy Justyny i Artura

W domu dwie ekipy ścigają się z czasem - jedna przygotowuje ściany zewnętrzne do otynkowania, druga układa instalację gazową. Tymczasem inwestorzy załatwiają pozwolenia i obmyślają wykończenie.

Dachy

Sposoby na śnieg i sople

Kto na etapie krycia dachu oszczędza na akcesoriach przeciwśnieżnych, ryzykuje uszkodzeniem rynien, elewacji, a nawet ludzkim zdrowiem.

Ściany

Nad oknem i drzwiami

Otwory nad oknami i drzwiami są od góry przekryte nadprożami, czyli belkami, na których opiera się górna część ściany. Jak je poprawnie wykonać?

Wentylacja

Mechaniczna w cenie grawitacyjnej

Mało kto wie o tym, że najskuteczniejsza wentylacja mechaniczna wcale nie musi być znacznie droższa od grawitacyjnej: wystarczy usiąść z kartką, długopisem i dobrze policzyć. W wielu domach się opłaci.

Telefony

Kablem i falą radiową

Instalację telefoniczną poprowadź jeszcze przed tynkowaniem, policz potrzebne gniazdka i pamiętaj o podłączeniu modemu.

W DOMU

Dach

Wymiana pokrycia

Nie jest to tanie przedsięwzięcie, dlatego czasem lepiej przemyśleć położenie nowego materiału bez zdejmowania starego.

Ściany

Nowy podział wnętrz

Kiedy zmieniamy układ pomieszczeń, możemy zastąpić ciężkie ściany murowane lekkimi ściankami gipsowo-kartonowymi.

WOKÓŁ DOMU

Inspiracje

Skarpa w ogrodzie

Murki oporowe obsadzone roślinami zdobią ogród, umacniają strome skarpy i pomagają formować malownicze wzniesienia.

Światło

Jasno przy wejściu

Dobre oświetlenie strefy wejściowej do domu to nie tylko wygoda i bezpieczeństwo, ale także możliwość atrakcyjnego ożywienia elewacji nocą.

Ogród

Proste, czyli dobre

Najtrudniejsze bywają proste rozwiązania. Właścicielom tego ogrodu udało się połączyć konsekwencję i umiar z wytrwałością.

Mała architektura

Domek nie tylko na narzędzia

Jeśli w domu nie ma piwnicy, a w garażu mieści się jedynie samochód, nie pozostaje nic innego jak zbudować oddzielny pawilon ogrodowy na narzędzia, rowery i kosiarkę.

GORĄCA LINIA

Listy

Izolacja kominka

Zaparowane okno połaciowe

Lekkie ściany bez pęknięć

Nowa elewacja zimą

Zużyta uszczelka w kominku

Sposób na gałęzie

PARAGRAFY I PIENIĄDZE

Kredyt

Trzy sposoby na mniejsze raty

Kredyty podrożały. Jeśli masz kłopoty ze spłatą nowych rat, pomocne może być przewalutowanie. A gdyby bank odmówił - zmień bank!

Pomoc prawna

Chcą mi zabrać dom i pole...

Kiedy skarb państwa zechce przejąć Twoją nieruchomość, na pociechę zostanie Ci jedynie odszkodowanie.

SALON FIRMOWY ŁADNEGO DOMU

Panele i wykładziny

Przegląd modeli krajowych i zagranicznych.

Skomentuj:

Numer 2/2005