Numer 2/2007

red.

Z okazji jubileuszowego, setnego numeru ŁADNEGO DOMU poprosiliśmy Czytelników, którzy prezentowali u nas swoje domy oraz zaprzyjaźnione z naszym miesięcznikiem osoby z firm branży budowlanej, o garść refleksji na temat tego, czym jest dla nich dom.

Album rodzinny Ładnego Domu »

NOWOŚCI

Piana na zimę, energooszczędne okno, elewacja z cegieł bez murowania, optyczna listwa bezpieczeństwa do bramy wjazdowej, płyty styropianowe do ocieplania dachów, rozety do posadzek, nowy piec wolno stojący, parowa suszarka kondensacyjna.

ENCYKLOPEDIA BUDOWLANA

ODCINEK CZTERNASTY

Budowlane paragrafy

Każda budowa, remont czy modernizacja powinny być prowadzone nie tylko zgodnie ze sztuką budowlaną, ale także z prawem budowlanym i innymi przepisami. O tym - w przedostatnim odcinku naszej encyklopedii.

AKCJA POZYTYWNA

Przebudowa z plusem »

Pomyślane, policzone »

Rodzina za miedzą »

W NOWYM DOMU

W klimacie nowojorskiego loftu

Z zewnątrz przypomina japońską pagodę. W środku - nowojorskie lofty, czyli przerabiane na mieszkania wnętrza poprzemysłowe. Dom stoi w podwarszawskim Konstancinie.

PRZED DECYZJĄ

Z kuchnią w centrum

Wcale nie musisz być od razu mistrzem gotowania, by cieszyć się z domu zbudowanego wokół kuchni. Naprawdę warto taki mieć.

ARCHITEKTURA

Poradnik poszukiwacza działki

Gdy już znajdziesz działkę bliską wymarzonemu ideałowi, zanim podpiszesz umowę, policz do dziesięciu. Albo lepiej

- przeczytaj uważnie ten artykuł. Dowiesz się z niego, na co zwracać uwagę, podejmując decyzję o kupnie jakiejkolwiek parceli.

NA BUDOWIE

TECHNOLOGIA

Drewniane domy z fabryki

Nie trzeba miesiącami doglądać budowy i pilnować fachowców. Dom można kupić w fabryce - wystarczy wybrać projekt i po kilku tygodniach można się wprowadzać.

KONSTRUKCJE DREWNIANE

Drewno łączone stalą

Kiedyś drewniane elementy domu łączył cieśla. Bez jednego gwoździa. Dziś sztukę ciesielską zastąpiły metalowe łączniki.

ŚCIANY

Jaki mur pod ocieplenie

Popularne ostatnio ściany dwuwarstwowe ociepla się zwykle styropianem albo wełną. Wybór materiałów na warstwę nośną jest za to zdecydowanie większy.

ŚCIEKI

Niezawodna kanalizacja

Wielu uważa, że nic prostszego niż jej wykonanie. Efekty bywają opłakane - instalacja się zapycha, syfony bulgoczą, a z wanny śmierdzi. Można temu zapobiec, zatrudniając prawdziwych fachowców.

ROBOTY BUDOWLANE

Jak wybrać wykonawcę stanu surowego

Jeśli jest dobry, to mamy już połowę sukcesu całej budowy. Prowadzonej w terminie, bez dodatkowych wydatków, a przede wszystkim

- bez stresu inwestora.

W DOMU

POKRYCIA DACHOWE

Podobne, ale bezpieczne

Szkodliwego dachu z płyt azbestowych nie trzeba zastępować dachówką ceramiczną lub blachą. Kogo na nie nie stać, może zdecydować się na lekkie pokrycie bitumiczne.

WENTYLACJA

Okap kontra kratka

Wyciąg kuchenny źle zamontowany może nawet - usuwając zapachy gotowania - wciągać do wnętrz dym z komina.

PODDASZE

Naturalne światło w korytarzu

Jeśli się postaramy, damy radę oświetlić dziennym światłem także korytarz znajdujący się w głębi domu. Jak to możliwe?

URZĄDZENIA

Mniej prądu

Oszczędzanie energii elektrycznej to nie tylko mniejsze rachunki, ale też ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i postępującego globalnego ocieplenia klimatu.

URZĄDZENIA

Natrysk niejedno ma imię

Dostępne materiały pozwalają dziś zrealizować najwymyślniejsze koncepcje - zarówno na etapie budowy domu, jak i remontu samej łazienki.

WOKÓŁ DOMU

PRZED BUDOWĄ

Zadbaj o ziemię na działce

Czyli pomyśl, jak ją chronić i gdzie składować podczas budowy. I o drzewa. Usuwanie szkód kosztuje potem znacznie więcej, a czasem

nie wszystko da się już naprawić.

OGRÓD

Sport w ogrodzie » Wokół domu można nie tylko grilować czy wąchać kwiatki, ale także uprawiać sport. Wystarczy kilka boisk. Albo choćby jedno.

GORĄCA LINIA

Listy

Na plamy i zacieki

Tynk na ociepleniu wełny

Za ciepła podłoga

Drzewo z raną

PARAGRAFY I PIENIĄDZE

OGRODZENIE

Od ulicy i sąsiada»

Warto zadbać o to, by budowa ogrodzenia działki nie stała się źródłem niepotrzebnego konfliktu z sąsiadami i urzędnikami.

KREDYT

Kto nie dostanie kredytu

Banki zapewniają, że dostanie niemal każdy. Rzeczywistość nie jest jednak wcale aż tak różowa. Sprawdź, czy masz powody do optymizmu.

SALON FIRMOWY ŁADNEGO DOMU

Umywalki do różnych łazienek

DOM DLA CIEBIE

KATALOG PROJEKTÓW

Co miesiąc nowe projekty domów

Prezentujemy 17 projektów dziewięciu pracowni architektonicznych.

Skomentuj:

Numer 2/2007