Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Numer 07/2008

red.

*Drzwi przesuwne, które łączą i dzielą, *Baterie na wieki,*Kotłownia ze spiżarnią i suszarnią, *Izolacja fundamentowa prosto z wiadra, *Blaty kuchenne z drewna, kamienia i corianu, *Taras nad oczkiem wodnym

NOWOŚCI

Bardzo trwały lakier, fasady z łupka, fugi do różnych posadzek, podkład do drewna egzotycznego, wiszące kotły kondensacyjne, bezprzewodowe sterowanie podłogówką.

MĄDRY BUDUJE LEPIEJ

Akcja z prawem budowlanym w tle

Planowane zmiany w przepisach budowlanych nie spowodują, że Polacy zaczną budować energooszczędne domy. Na razie rządzący tę możliwość pozostawiają tylko tym, którzy są mądrzy i roztropni.

Historie prawdziwe

W dużym ogrodzie

Wystarczy zamienić wady na zalety

Wymarzony, zrealizowany

Gdy na upragniony dom brakuje pieniędzy, wyjściem może być nie tylko kredyt, ale także oszczędne budowanie. Tak jak uczynili bohaterowie jednego z reportaży. Właściciele innego domu też szukali oszczędności i dziś trochę narzekają na mały metraż. Wiedzą jednak, że gdy dzieci wyfruną w świat, powierzchnia będzie w sam raz. W trzeciej opowieści to z kolei powrót dzieci dopełnił dom, za duży dla jednej osoby.

WIZYTY

W nowym domu

Modernizm po mazowiecku

Trzeba dużo wyobraźni i odwagi, by wśród łopianów i pokrzyw mazowieckiej wsi ujrzeć miejsce na tak nowoczesny dom. Zwłaszcza, że miał on stanąć w miejsce drewnianego dworku. Efekt jest jednak zaskakujący - jakby wylądował tu statek kosmiczny. Ale taki, który zachwyca formą i świetnie pasuje do wciąż pełnego zieleni otoczenia.

PRZED DECYZJĄ

ABC dobrego domu

Spacerowa część domu

Korytarze służą do tego, by przemierzać dom wzdłuż i wszerz. Można to robić w przestrzeni byle jakiej, "odbębnionej" przez projektanta jako zło konieczne, albo zadbać o to, by nawet komunikacja była atutem wnętrz i nie zabierała więcej miejsca, niż to konieczne. Dobry architekt sprosta takiemu wyzwaniu.

Projekty

Równo nad sufitem

Kiedyś płaski dach oznaczał powtarzalny do bólu projekt i kłopoty eksploatacyjne wynikające z marnych materiałów. Dziś to przede wszystkim gwarancja pełnowartościowej ostatniej kondygnacji i szansa na naprawdę niestereotypową bryłę budynku.

NA BUDOWIE

Fundamenty

Izolacja prosto z wiadra. Masy stosowane do pionowej izolacji przeciwwilgociowej ścian piwnic i fundamentów to nowoczesne preparaty, które stanowią skuteczną konkurencję dla pap na lepiku.

Pokrycia dachowe

Dachówka z arkusza. Choć zrobione są z blachy, do złudzenia przypominają tradycyjne dachówki ceramiczne lub cementowe. Są przy tym od nich znacznie lżejsze, tańsze i łatwiejsze do układania. Blachodachówki zdobyły nasze domy.

Ogrzewanie

Kotłownia ze spiżarnią i suszarnią. Osobna kotłownia ma wiele zalet, ale są domy - szczególnie te mniejsze i bez piwnicy - gdzie nie można sobie pozwolić na taki luksus. Wtedy jedynym wyjściem może okazać się zgodna koegzystencja w jednym pomieszczeniu kilku funkcji zaplecza gospodarczego.

Drzwi przesuwne

Łączą i dzielą

Drzwi przesuwne potrafią działać cuda. Giną dzięki nim ściany, a dom nabiera lekkości. Zmieniają gabinet w salę balową, a kuchnię w salon. W takim budynku nic nie jest dane raz na zawsze i wszystko może się zdarzyć.

Armatura

Baterie na wieki. Właściwie dobrana do łazienki i kuchni armatura jest jak wisienka na torcie - pięknie wieńczy projekt obu pomieszczeń. Pod warunkiem jednak właściwego montażu, mądrego użytkowania i stałej pielęgnacji baterii.

W DOMU

Okna połaciowe

Nowe okna w starym dachu

Zanim je zamontujemy, sprawdźmy stan więźby dachowej - może się okazać, że niezbędny będzie remont całości. Warto jednak podjąć to wyzwanie. Dobrze rozmieszczone okna połaciowe doświetlą bowiem poddasze, zwiększą wygodę jego użytkowania, a nawet wizualnie poszerzą przestrzeń wnętrz pod skosami.

Wykończenie

Blat na wiele lat. Wykonuje się je z drewna, kamienia i kompozytów mineralnych. Zwykle służą do przyrządzania posiłków, ale często pełnią też funkcję stołu, a czasem baru. Powinny być więc odporne na przeróżne czynności i sytuacje kuchenne. Najlepiej sprawdzą się blaty, które trudno uszkodzić, a gdy już to się zdarzy - łatwo naprawić.

Doświetlenie

Wpuść światło do piwnicy. Można to zrobić w prosty sposób, dzięki rozmaitym okienkom, doświetlaczom oraz świetlikom rurowym. Zwłaszcza wówczas, gdy w piwnicy chcemy urządzić siłownię, salkę do ping-ponga czy warsztat modelarski.

Nietypowe grzejniki

Lustro, gitara i poduszki. Zamiast zastanawiać się, gdzie ukryć grzejnik, możemy wybrać taki, który ozdobi nam pomieszczenie lub będzie pełnił funkcję użytkową jako suszarka, półka, ścianka albo wieszak. Jeśli starczy nam fantazji, możemy kupić nawet grzejnik w formie gitary, lustra albo poduszki. Właściwie czemu nie?

Wentylacja

Świeże powietrze pod dachem. Wentylacja poddasza traktowana bywa z przymrużeniem oka. Całkiem niesłusznie, bo właśnie tam gromadzi się nagrzane powietrze z całego domu, a z nim wilgoć, zapachy i zanieczyszczenia.

WOKÓŁ DOMU

Taras

Jak nad jeziorem Gdy masz już w ogrodzie oczko wodne, stwórz sobie nad nim pomost i poczuj się jak na Mazurach. Budowa nie będzie trudna.

Ogród

W środku puszczy. Dzięki śmiałej wizji właściciela i pomocy architekt krajobrazu wielka słoneczna polana zamieniła się w piękny ogród otoczony dużymi, malowniczymi stawami.

PARAGRAFY I PIENIĄDZE

W sądzie

Mediacja zamiast procesu. Zmiany w prawie spowodowały, że nawet poważne spory z sąsiadem nie muszą się już kończyć sądowym procesem. Zamiast niego warto spróbować mediacji.

Kredyt konsolidacyjny

Jedna mniejsza rata

Ratunkiem na zbyt duży ciężar wziętych kredytów może być właśnie to - kredyt konsolidacyjny.

GORĄCA LINIA

Piorun trafił w telewizor

Od strychu do poddasza

Garderoby na poddaszu

Podlewanie kwiatków na urlopie

SALON FIRMOWY ŁADNEGO DOMU

Pralki, suszarki i pralko-suszarki

DOM DLA CIEBIE

Katalog projektów

Co miesiąc nowe projekty domów. Prezentujemy 23 projekty z 9 pracowni architektonicznych.Skomentuj:

Numer 07/2008