Numer 09/2008

red.

W tym numerze: * Pozwolenie na budowę, *Jaka zdolność taki kredyt, * Wentylacja mechaniczna w wersji mini, midi, maxi, * Trwałe i zdrowe lakiery do podłóg, * Ogrzewanie pompą ciepła, * Ciche ściany działowe z różnych materiałów, * Kominki na wodę, * Inwestycja kapitałowa w podłogę na gruncie, 304 wzory parkietów, desek i paneli podłogowych

NOWOŚCI

Kasztanowa dachówka, drenaż bez kruszywa, drzwi dla energooszczędnych, nawilżacz do kominków, powietrzne i gruntowe pompy ciepła, czujka ruchu z diodami LED.

MĄDRY buduje LEPIEJ

Akcja z prawem budowlanym w tle

Wybudowanie własnego domu lepiej pod względem energetycznym niż tego wymaga prawo to obecnie najlepsza i najpewniejsza inwestycja kapitałowa na rynku.

Historie prawdziwe

Trochę dom, trochę mieszkanie

Dom jako lekarstwo

Dom z listu. Jeśli nie stać cię na mieszkanie w centrum miasta i nie znajdziesz odpowiedniego domu pod miastem, może warto spróbować poszukać swojego miejsca w szeregówce? Właśnie tak zrobili bohaterowie pierwszego reportażu. W drugiej historii kupiono działkę i wybudowano dom już za 260 tys. zł. Wszystko dla żony, której lekarz przepisał czyste powietrze. Właściciele trzeciego domu być może w ogóle by go nie wznieśli, gdyby nie zakup dużego psa i małżeńskie marzenia...

Relacja z budowy

Ciepło pod podłogą

Budowa domu w Słupnie rozpoczęła się od wykonania fundamentów i gruntowego akumulatora ciepła, którym woda będzie podgrzewana energią słoneczną... wtedy, gdy nie ma słońca. Kolejna relacja za miesiąc.

WIZYTY

W nowym domu

Sielsko i nowocześnie

Czy chciałbyś zamieszkać w stodole? Nie? A właściciele opisywanego domu owszem. Zakupili działkę na Warmii, zatrudnili znanego architekta i poprosili go, by wzorując się na lokalnej architekturze, przygotował projekt kojarzący się z ceglaną stodołą, a jednocześnie nowoczesny - choć zarazem i przytulny. Nietypowe założenia sprzyjają niekiedy intrygującym rezultatom.

PRZED DECYZJĄ

Projekty

Ze schodami w roli głównej - w piętrowym domu muszą znaleźć się schody. Warto potraktować je tak, by służyły nie tylko komunikacji, ale i ozdobie wnętrz - zarówno w niewielkim budynku, jak i w rezydencji. Pamiętajmy jednak i o tym, że dla niektórych mieszkańców przejście po schodach stanowi nie lada wyzwanie.

ABC dobrego domu

Relaks na trzy sposoby - współczesne technologie i urządzenia umożliwiają nam dziś stworzenie w domu niemal pełnego centrum rozrywkowo-relaksacyjnego. Sauna, basen czy stół bilardowy mają jednak swoje wymagania.

NA BUDOWIE

Loggia

Anty... balkon - czyli po prostu loggia. Rzadko projektuje się ją w domach jednorodzinnych, zmniejsza bowiem powierzchnię sąsiadującego z nią pomieszczenia i rodzi problemy budowlane przy wykonywaniu stropu nad niższą kondygnacją.

Ściany działowe

Ciężkie i lekkie - ściany działowe izolują od siebie pomieszczenia optycznie i akustycznie. Tę drugą funkcję znacznie trudniej jednak zapewnić niż pierwszą.

Podłoga na gruncie

Inwestuj pod podłogą - ocieplenie podłogi na gruncie nie jest praktycznie wymagane przez nasze przepisy budowlane. A szkoda, bo to właśnie przez tę przegrodę ucieka z domu mnóstwo ciepła, na którego stratę tak naprawdę nie powinno być nikogo stać.

Instalacje

Wentylacja mechaniczna w wersji mini, midi i maxi - zapewnia stały napływ świeżego powietrza i skuteczne usuwanie zużytego, z którego w dodatku umożliwia jeszcze odzyskanie ciepła. Pokazujemy kilka wariantów zaprojektowania takiej wentylacji.

Pompy ciepła

Drogie dziś na tanie jutro - Choć pompa ciepła kosztuje znacznie więcej niż nowoczesny kocioł gazowy, gwarantuje niskie rachunki za ogrzewanie domu i wody.

W DOMU

Tynki zewnętrzne

Tradycyjne prosto z worka - dawniej tynki cementowo-wapienne przygotowywano w całości na budowie, samodzielnie mieszając składniki. Dziś najlepiej skorzystać z gotowych fabrycznych mieszanek, łatwych w użyciu i dających gwarancję dobrej jakości tynku.

Pokrycie

A może blacha w dachówkę? Decydując się na zmianę pokrycia, często wybieramy blachodachówkę. Nie tylko dlatego, że jest relatywnie tania, ale z powodu jej licznych zalet. To materiał, który świetnie nadaje się do układania na starych dachach.

Podłogi drewniane

Lakierem do drzwi - podstawowa zasada obowiązująca przy lakierowaniu podłóg nie uległa zmianie od lat: pracy nie rozpoczynaj nigdy od drzwi. Chyba że lubisz wychodzić z pokoju oknem...

Ogrzewanie

Kocioł do małego domu - gdy pojawia się szansa na podłączenie do sieci gazowej domu ogrzewanego dotychczas węglem, warto rozważyć miejsce montażu nowego kotła. Współczesne urządzenia można zainstalować w niemal dowolnym miejscu, a starą kotłownię lepiej przeznaczyć na pomieszczenia użytkowe. Zwłaszcza w małym domu.

Kominki na wodę - nowoczesny kominek wodny łączy urok i przytulność ze wspomaganiem centralnego ogrzewania. Przygotowuje też ciepłą wodę do mycia, współpracuje z kotłem gazowym lub olejowym, ale może też być głównym źródłem ciepła w domu.

WOKÓŁ DOMU

Ogród

Jak od fryzjera - jednym ze sposobów na nadanie ogrodowi indywidualnego charakteru jest formowanie drzew i krzewów według własnego pomysłu. Pokazujemy, jak to zrobić.

Nawierzchnia

Kostka w kwiatki - betonowa kostka położona na części działki wcale nie musi jej oszpecić. Można przecież ułożyć z kostki najrozmaitsze wzory - kwiatki, greckie meandry i inne esy-floresy.

GORĄCA LINIA

Z brodzikiem czy bez

Podłoga na keramzycie

Łazienki dla trzech pokoleń

O cebulach jesienią

PARAGRAFY I PIENIĄDZE

Pozwolenie na budowę

Nie ma jak plan - problemy z uzyskaniem pozwolenia na budowę domu w dużym stopniu zależą od tego, czy gmina ma plan zagospodarowania przestrzennego.

Kredyty

Zdolność na wagę kredytu - bez ustalenia naszej zdolności kredytowej nie dostaniemy pieniędzy od banku - a każdy bank określa ją inaczej.

SALON FIRMOWY ŁADNEGO DOMU

Deski, parkiety i panele

DOM DLA CIEBIE

Katalog projektów - prezentacja 20 projektów z 9 pracowni architektonicznych.

Skomentuj:

Numer 09/2008