Numer 10/2008
W tym numerze: *Kredyt z dopłatą, * Gdy nie ma testamentu, *Dach płaski, który nie przecieka, *ABC dobrego domu: miejsce na kominek, *Trudne miejsca w ociepleniach ścian, *Odkurzacze i rozdrabniacze na jesienne porządki, *Świeć przykładem, kup żarówki energooszczędne, *Okna nie dla złodzieja, *104 bramy garażowe i rolety zewnętrzne
Zaprawy tynkarskie, długie okno połaciowe, lekarstwo na owady w drewnie, płyty tarasowe jak piaskowiec, barokowa łazienka, hydromasaż w Kostaryce.
MĄDRY BUDUJE LEPIEJ
Akcja z prawem budowlanym w tle
Z każdym miesiącem rośnie liczba osób, które chcą budować domy lepiej, niż tego wymaga prawo. Pod koniec sierpnia liczba uczestników naszej Akcji przekroczyła dziewięć tysięcy.
Historie prawdziwe
Dwa na jeden
Ucieczka przed stresem
Na przekór złemu losowi
Budowa domu jako ratunek?
Bohaterka jednego z reportaży namówiła na nią męża, bo po przejściu na emeryturę zaczęła czuć się w mieszkaniu w bloku jak w zawieszonej nad ziemią klatce. Właściciele drugiego domu chcieli głównie pomóc teściowej - zbudowali dom m.in., by ściągnąć ją do siebie i zapewnić opiekę. W trzeciej historii ratunek potrzebny był w trakcie budowy - jednemu z inwestorów, który przeszedł zawał. Również i tu wszystko zmierza jednak do szczęśliwego finału.
Relacja z budowy
Ciepło pod podłogą - na budowie domu w Słupnie kończą się roboty murowe i betonowe. Powstały już ściany nośne parteru i poddasza oraz częściowo prefabrykowany strop nad parterem. Kolejna relacja za miesiąc.
WIZYTY
W nowym domu
Duży mały dom - ten wciśnięty w miejską zabudowę, mający na koncie wojenne bombardowanie i niezbyt staranną późniejszą rekonstrukcję, żoliborski dom czekał na lepsze czasy. Przyszły niedawno, wraz z nowymi właścicielami. Remont powierzono znanemu architektowi. Dom całkowicie przebudowano, tak by sprostał wymaganiom współczesności. Dziś zamiast ciasnych wnętrz królują przestrzeń i światło!
PRZED DECYZJĄ
Projekty
Mały, bo na miarę potrzeb - jak twierdził pewien filozof: małe jest piękne. Teza ta sprawdzić się może i w budownictwie jednorodzinnym. A przy okazji daje poczucie walki z konsumpcyjnym stylem życia. By jednak przyniosła sukces, musimy dokładnie wiedzieć, czego wymagamy od domu i zainwestować w dobre materiały oraz ekipy wykonawcze.
Miejsce dla domowego ogniska - kominki nieustannie kuszą inwestorów. Jednak dobra lokalizacja kominka w domu wiąże się z koniecznością mądrego kompromisu między możliwościami technicznymi, atrakcyjnością wizualną i skutecznością ogrzewania wnętrz.
NA BUDOWIE
Ściany zewnętrzne
Słabe miejsca w ociepleniu - o skuteczności izolacji termicznej ścian w dużej mierze decyduje staranność, z jaką ułoży się ją wokół tych wszystkich miejsc, które mogą stać się mostkami cieplnymi. A występują one nawet w domach z grubą warstwą ocieplenia.
Dachówki cementowe
Bez wypalania w piecu - dachówki cementowe mają niemal takie same właściwości jak te najbardziej pożądane, ceramiczne. W dodatku są do nich tak podobne, że chyba tylko producenci potrafią je od siebie odróżnić. Za to mniej kosztują.
Drzwi wewnętrzne
Jedno-, dwu- czy półtora? - montaż drzwi potrafi niemal całkowicie zmienić wygląd pomieszczenia. A zwłaszcza wówczas, gdy dodamy do nich naświetle albo zamiast zwykłych pojedynczych zdecydujemy się na dwu- lub półtoraskrzydłowe.
Kominek
Praktyczny i bezpieczny - kominki z zamkniętym wkładem nie są może tak romantyczne jak tradycyjne, ale za to nie zużywają tyle drewna, nie grożą pożarem, nie zasysają powietrza z wnętrz i dają o niebo więcej ciepła. Niektóre wcale nie gorzej też wyglądają.
W DOMU
Instalacje
Wieszaki na sedes, bidet i umywalkę - stelaże nie tylko ułatwiają montaż przyborów sanitarnych w łazience, ale umożliwiają też zaprojektowanie jej w niebanalny sposób.
Dach płaski
Do remontu i modernizacji - dachy płaskie budowane przed wielu laty często wymagają dziś kapitalnego remontu. Warto przy okazji zmienić ich przeznaczenie i urządzić na dachu taras lub ogród.
Okna
Nie dla złodzieja - dom musi być bezpieczny także wtedy, gdy mieszkańcy wyjechali. Dlatego warto dobrze zabezpieczyć miejsca, przez które złodzieje dostają się najczęściej. Aż około 70 procent włamań zaczyna się od okna.
Podłogi
Z płytki na płytkę - płytki ceramiczne są już nie tylko w kuchniach i łazienkach, ale też w salonach, korytarzach i holach. Doskonale zastąpią stary parkiet, panele czy popękane lastryko.
Profilaktyka i leczenie kotła - większość producentów zaleca przynajmniej raz do roku wizytę domową, czyli przegląd kotła. Dobrze wyregulowany i wyczyszczony zużyje mniej paliwa, a my zyskamy spokój, że nie przestanie grzać w środku zimy.
Oświetlenie
Więcej za mniej - w Polsce świeci około 240 milionów tradycyjnych żarówek. To najbardziej energochłonne źródła światła. Czym je zastąpić?
WOKÓŁ DOMU
Ogród
Zabawy pod gruszą - jeśli urządzić ogród pod kątem dziecięcych zabaw, skorzystają na tym również rodzice. Właściciele tej działki odkryli to przypadkiem.
Narzędzia ogrodowe
Jesienne porządki w wersji techno - dawne metody sprzątania ogrodu - grabienie, zamiatanie miotłą i spalanie roślinnych resztek w ognisku - powoli odchodzą do lamusa. Dziś trzeba już mieć odkurzacz ogrodowy lub dmuchawę oraz rozdrabniacz do gałęzi.
Mała architektura
Wiata na długie lata - nie zastąpi ogrzewanego garażu, ale całkiem nieźle ochroni samochód przed słońcem, deszczem i śniegiem. Jej budowa nie jest trudna.
GORĄCA LINIA
Wyremontować czy zburzyć
O odkurzaczu bez obaw
Z niskim brodzikiem
PARAGRAFY I PIENIĄDZE
Spadek
Gdy nie ma testamentu - spisywanie testamentu nie jest w Polsce popularne. Część osób traktuje to jak wywoływanie wilka z lasu. Wilk i tak przyjdzie - lepiej być choć tak przygotowanym.
Kredyty
Z budżetową dopłatą - kredyty budżetowe z dopłatą państwa nie cieszyły się w ostatnich latach wzięciem, bo trudno było spełnić warunki ich przyznania. Ostatnio stało się to łatwiejsze.
SALON FIRMOWY ŁADNEGO DOMU
Bramy garażowe i rolety zewnętrzne
DOM DLA CIEBIE
Katalog projektów - prezentacja 21 projektów z 10 pracowni architektonicznych.
- Więcej o: