Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Numer 12/2008

(red.)

W tym numerze: *Kredyt w kryzysie, *Gdy brak pieniędzy na podatek, *ABC dobrego domu: Sypialnie dla rodziców i dzieci, *Wentylacja mechaniczna bo natura się nie sprawdza, *Dodatkowe okno w gotowym dachu, *Nowoczesne światłopstryki, *Żeby balkon nie był mostkiem, *204 kuchenki gazowe i elektryczne

5955364 https bi
NOWOŚCI

Klucze do nowoczesności - laureaci plebiscytu ŁADNEGO DOMU, metaliczna farba elewacyjna, cementowy podkład podłogowy, ręcznie formowane cegły, mozaika z drewna, okno dachowe z wyższą osią obrotu, laminowane panele podłogowe, lakier do powierzchni drewnianych.

MĄDRY BUDUJE LEPIEJ

Akcja z prawem budowlanym w tle

To już ostatni miesiąc naszej Akcji. Okazała się rekordowa pod względem liczby uczestników; do końca października wzięło w niej udział ponad jedenaście i pół tysiąca osób. To bardzo ważne, bo planowane zmiany w prawie budowlanym nie będą zmuszać do lepszego budowania.

Relacja z budowy

Ciepło pod podłogą - Dom wznoszony w Słupnie pod patronatem naszej redakcji, z dwoma rodzajami kolektorów słonecznych i gruntowym akumulatorem ciepła, jest już w stanie surowym zamkniętym. Teraz trwają prace instalacyjno-wykończeniowe. Prezentujemy kolejną relację z budowy.

Historie prawdziwe

Z terminem przydatności

Drewniany, na zamówienie

Przy kościele, na lata

Bohaterowie pierwszego reportażu chcieli domu na 10-15 lat, bo potem planują przeprowadzkę. Wpłynęło to na wybór rozwiązań budowlanych i projektowych, ale nie na obniżenie standardu - dom trzeba przecież będzie dobrze sprzedać. Budowa w drugiej historii też miała być prosta, ale już z rezultatem na całe życie. Podobnie w ostatnim reportażu. Tu wyzwaniem było wykupienie kilku małych działek, które dopiero razem utworzyły porządną posesję pod dom.

Opinie

Energooszczędny, czyli jaki - Coraz więcej ludzi chce dziś mieć dom energooszczędny. Problem jednak w tym, że w Polsce dom, który za taki się uważa, zużywa nawet do czterech razy więcej energii niż jego odpowiednik na Zachodzie.

WIZYTY

W nowym domu

Dyskretne ciepło nowoczesnego domu - Droga do tego wygodnego domu dla czworga, z dużym ogrodem, wiodła przez rozczarowanie dziesięcioletnim życiem w ciasnym szeregowcu na małej działce. Nowe rodzinne gniazdo miało być zupełnie inne. I jest.

PRZED DECYZJĄ

Projekty

Dom z pewną i dobrą lokatą - Duża domowa przestrzeń na pewno zwiększa koszty budowy i eksploatacji. Z drugiej strony - dodatkowy pokój czy większy salon często przydają się znacznie szybciej, niż myśleliśmy.

ABC dobrego domu

Z łóżkiem w roli głównej - To właśnie tu spędzamy wielką część naszego życia. W sypialni. Jeśli chcesz przeżyć ten czas komfortowo, ulokuj ją na obrzeżach domu, z dala od źródeł hałasu, pamiętając o kilku podstawowych zasadach. Poznasz je z tego artykułu. Lektura obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych tym, jak mieszkać lepiej.

NA BUDOWIE

Balkony

Balkon, który nie jest mostkiem - Źle zaprojektowany lub wykonany balkon znacznie obciąży domowy budżet, bo otworzy dla cennego ciepła z naszych pomieszczeń prostą drogę ucieczki.

Schody zewnętrzne

Do domu i do ogrodu - Schody wejściowe przede wszystkim muszą być wygodne i bezpieczne, a przy okazji dopasowane do architektury domu.

Wykończenie ścian

Malowanki, wyklejanki, nakładanki - Ściany można pomalować zwykłą farbą, albo... trochę poszaleć. Ale tylko trochę, bo wzory nanoszone za pomocą szablonu, naklejki na ścianę albo nakładana na mokro masa ze strzępków bawełny, to coraz mniej ekstrawagancja, a coraz bardziej element bogatej oferty rynkowej.

Domowe spa

Na siódme poty - Zamiast wydawać grube pieniądze na regularne wizyty w saunie, kabinie na podczerwień czy łaźni parowej, stwórz sobie te luksusy pod własnym dachem. Będzie i taniej, i przytulniej.

Włączniki i gniazdka

Nowoczesne światłopstryki - Jak tym pstryczkiem zrobić pstryk, to się widno zrobi w mig. Tak było kiedyś. Bo teraz dzięki włącznikom nie tylko zapalamy i gasimy światło, ale także sterujemy pracą różnych domowych urządzeń. A wybierając je, możemy niemal do woli przebierać w modelach i wzorach, dopasowując je do wnętrz.

W DOMU

Pokrycie

Pierwsza pomoc dla dachu - Gdy dach przecieka, nie zawsze od razu udaje się ściągnąć dekarza. Aby więc nie doszło wówczas do zalania domu, spróbujmy doraźnie zatamować przeciek. Zdradzamy kilka sposobów.

Okna połaciowe

Dodatkowe okno w gotowym dachu - Czasem na poddaszu jest ciemno, mimo okien dachowych. Można wtedy zamontować dodatkowe, powiększyć je o nadstawki albo wymienić na zestaw kilku okien.

Wentylacja

Lepiej nie liczyć na siły natury - Czyli na zawodną i mało wydajną wentylację naturalną. Mechaniczna z odzyskiem ciepła nie tylko zapewni świeże powietrze przez cały rok, ale pozwoli nawet zmniejszyć rachunki za ogrzewanie

Instalacje

Nowe rozdanie - Remontując łazienkę, możemy przestawić znajdujące się w niej urządzenia sanitarne. Trzeba tylko pamiętać o zasadach związanych z podłączaniem przyborów do instalacji wodnej i kanalizacyjnej.

WOKÓŁ DOMU

Ogród

W środku "Ziemi obiecanej" - Dookoła przemysłowa zabudowa Łodzi w pełnym rozkwicie, a w jej środku piękny, odizolowany od otoczenia ogród. Niemożliwe? Dla chcącego nic trudnego.

Piwniczka ziemna

Zamiast lodówki - Mało kto już dziś ją ma. A szkoda, bo piwniczka ziemna to sporo miejsca na warzywa i przetwory oraz stała niska temperatura bez wysokich rachunków za prąd.

GORĄCA LINIA

Mycie pod ciśnieniem

Olej na opał

Problem z grzejnikiem

Drewno w granulkach

PARAGRAFY I PIENIĄDZE

Fiskus

Gdy nie ma na podatek - Jeśli zabraknie nam pieniędzy na zapłatę podatku, nie ma co liczyć na zmiłowanie fiskusa. Można jednak zgodnie z prawem spróbować ułagodzić tę "bestię".

Kredyty

Kredyt w kryzysie - ... a razem z nim wszyscy ci, którzy wiązali z kredytem nadzieję na szybkie i własne cztery ściany. Wciąż jednak istnieją szanse na otrzymanie pożyczki na warunkach sprzed krachu.

SALON FIRMOWY ŁADNEGO DOMU

Kuchenki na gaz i na prąd

DOM DLA CIEBIE

Katalog projektów

Prezentacja 20 projektów z 9 pracowni architektonicznych



    Więcej o:

Skomentuj:

Numer 12/2008