Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Numer 2/2009

(red.)

W tym numerze: *ABC dobrego domu - pokoje dla dzieci, *Kryzysowy kredyt z własną działką, *Ogrzej swój dom energią z ziemi, * Zamiana starych kaloryferów na nowoczesne grzejniki, * Naturalne światło z sufitu, *Poprawa ciągu w kominie kominka, *Domy w paczkach, *Jak poprawić izolację akustyczną ścian działowych, *Fale dachowe z płyt falistych, *Dobra woda z własnej studni, *123 drzwi wewnętrzne

6168528 https bi


NOWOŚCI

Akrylowe tynki do wnętrz, eleganckie bramy garażowe, pomysły na elewację, płyty do izolacji akustycznej, murowane ocieplenie, podłoga z paneli drewnianych, prestiżowe ogrodzenie, nowe kolory okien z PVC, listwa maskująca na przewody, dwupłaszczowy wkład kominkowy, kabiny prysznicowe, wanna-fantazja.

WIZYTY

W nowym domu

Gdy na całej połaci śnieg... - Na pierwszy rzut oka wydaje się, że ten obsypany śniegiem dom został żywcem wyjęty z naszego krajobrazu. Stanął jednak na wzgórzach dalekiej Patagonii w Argentynie. Wzniesiono go według projektu dwóch architektów, którzy zamarzyli sobie w ciekawy i miejscami niebanalny sposób połączyć w nim lokalne tradycje budowlane z wymogami coraz bardziej otaczającej nas nowoczesności.

Trudny detal

Z belkami na poddaszu - Planując dach z belkami widocznymi od dołu, trzeba zwrócić uwagę na jakość materiału konstrukcyjnego. Krokwie, płatwie oraz deski muszą być wykonane z drewna najwyższego gatunku - bez sęków, suszonego komorowo i struganego.

PRZED DECYZJĄ

Projekty

Dom z pomysłem na fajne wnętrze - Czasem spotyka się domy, których wnętrza szczególnie zapadają w pamięć. I niekoniecznie jest to kwestia doboru mebli czy materiałów wykończeniowych. Bardzo dużo dobrego może zrobić oryginalny pomysł, na przykład na poprowadzenie schodów czy relacje między pomieszczeniami.

ABC dobrego domu

Pokoje dla wszystkich dzieci - Kiedy przystępujemy do urządzania pokojów dla dzieci, stajemy przed podwójnym wyzwaniem. Po pierwsze, jak stworzyć przestrzeń przyjazną i bezpieczną dla naszych pociech. Po drugie, co zrobić, by dało się ją łatwo adaptować do potrzeb związanych z nieustannym dorastaniem naszych latorośli.

NA BUDOWIE

Świadectwa energetyczne

Dom z certyfikatem - Od 1 stycznia każdy nowy dom oddawany do zamieszkania musi mieć certyfikat energetycznej jakości budynku. Właścicielka domu wykańczanego w podwarszawskiej miejscowości postarała się o niego już podczas realizacji inwestycji.

Podkłady

Pod parkiet, panele, gres i terakotę - Mimo że podkład cementowy lub gipsowy jest elementem, którego w gotowej podłodze nie widać, warto zrobić go naprawdę porządnie. To on odpowiada bowiem za nośność, równość i trwałość podłogi, czyli niemal za wszystko, co decyduje o jej jakości. Gotowych podkładów jest na rynku mnóstwo. Pomożemy zorientować się w tym, jaki wybrać i na co zwrócić uwagę przy jego wykonaniu.

Doświetlenie

Codziennie światło z góry - W każdym domu jest przynajmniej jedno takie pomieszczenie, którego nie da się doświetlić w sposób naturalny. Warto jednak sprawdzić, czy aby na pewno - bo przecież nawet najlepsze sztuczne oświetlenie nie równa się temu zza okna. Na ratunek mogą nam przybyć różnego rodzaju świetliki, a w szczególnie trudnych sytuacjach - specjalne, nawet załamane pod kątem, rury.

Technologie

Domy w paczkach - Większość osób pamiętających czasy PRL-u na propozycję wzniesienia dla siebie "domu prefabrykowanego" reaguje alergicznie. Niesłusznie. Współczesne technologie zapewniają dobrze zaprojektowane i świetnie wykonane budynki, stawiane - co ważne - w rekordowo krótkim czasie.

Ogrzewanie

Geotermia, czyli ciepło z gruntu - Polska to nie Islandia i nie możemy ogrzewać się wodą z gejzerów. Jednak także u nas opłaca się korzystać z ciepła zgromadzonego we wnętrzu Ziemi. Najłatwiej to zrobić za pomocą pomp ciepła.

Woda

Z własnej studni - Gdy nie mamy możliwości podłączenia się do wodociągu, zwykle budujemy studnię. Nie jest to złe rozwiązanie, bo wodę otrzymujemy prawie za darmo. Musimy jednak zadbać o jej czystość.

W DOMU

Pokrycia dachowe

Dach cały w falach - Faliste pokrycia na dachu czasami przypominają wyglądem płyty azbestowo-cementowe. Różnią się jednak od nich tym, że są bezpieczne, lekkie i niedrogie.

Izolacje akustyczne

Prawie jak studio radiowe - Jeśli trafi nam się dom, w którym zbyt dobrze słychać, co dzieje się w sąsiednich pomieszczeniach, zamiast kupować sobie stopery do uszu, lepiej spróbować wyciszyć ściany działowe. Nie jest to trudne zadanie, a dobrym momentem do jego wykonania jest remont wnętrz.

Ogrzewanie

Gdy w kominie źle się dzieje - Zły ciąg w kominie stanowi główną przyczynę kłopotów z kotłami i kominkami. Zbyt mały utrudnia palenie. Zbyt duży powoduje zaś, że większość wytworzonego ciepła ucieka przez komin.

Instalacje

Tym żebrom już dziękujemy - Wymiana starych żeberkowych kaloryferów, zazwyczaj niezbyt urodziwych, nie tylko usprawni ogrzewanie domu, ale poprawi też estetykę pomieszczeń.

WOKÓŁ DOMU

Ogród

Uchi roji w Polsce - Do urządzenia tradycyjnego japońskiego ogrodu herbacianego nie potrzeba dużej działki. Przyda się natomiast wiedza o kulturze Dalekiego Wschodu. Efekty mogą być zaskakujące.

Sauna

Sauna w domku z zielonym dachem - Właściciele tej działki postanowili umieścić swoją saunę w małym domku w ogrodzie. Pokazujemy, gdzie ją usytuowali i jak ją zrobili.

GORĄCA LINIA

Listy

Gąsiory na dachu

Paroizolacja od środka

Hydromasaż bez zapachów

Dla zdrowia i urody

PARAGRAFY I PIENIĄDZE

Kodeks cywilny

Stroną być - Nawet bez własnej wiedzy możemy stać się stroną postępowania administracyjnego. Na przykład wtedy, gdy kupiliśmy działkę, by wybudować dom. Co to dla nas oznacza?

Kredyty

Z działką po kredyt - Banki nie dają już kredytów, jak popadnie i mnożą swoje wymogi. Jeśli masz jednak działkę budowlaną, możesz poczuć się jak VIP czasów kryzysu. Jej wartość bank zaliczy bowiem jako Twój wkład własny.

INFORMATOR RYNKOWY

Loża ekspertów

Zaproszeni przez redakcję ŁADNEGO DOMU specjaliści od stolarki budowlanej przedstawili swoje opinie na temat rynku drzwi wewnętrznych.

Drzwi wewnętrzne

Przegląd produktów

Zobacz wywiad z ekspertami - wideo

DOM DLA CIEBIE

Katalog projektów

Prezentacja 15 projektów z 8 pracowni architektonicznych.







    Więcej o:

Skomentuj:

Numer 2/2009