Numer 4/2009
W tym numerze: *Nasza nowa Akcja MĄDRY BUDUJE 2x LEPIEJ - czyli jak się bronić przed kryzysami, *Pojedynek miesiąca: okna drewniane kontra plastikowe, * Kupno domu w stanie surowym, *Oszczędne baterie do łazienki i kuchni, *Cienkie tynki na wełnę i styropian, *Płaska blacha na stromym dachu, * Mostki ogrodowe, *Płynie gaz w płynie, *Świeże powietrze tylko do kominka, *Restauracje elewacji
Dachówka Rubin w nowej wersji, pasywna fasada, słoneczne panele, system profilowanych wiatrownic, regulator ciągu w kominie, preparat do gruntowania, schody jak lampa, stelaż do pisuarów, szkło matowiejące na zawołanie, stylowe kabiny natryskowe.
MĄDRY BUDUJE 2x LEPIEJ
Rusza nowa akcja
Kryzys pokazał, że w Polsce mądry powinien budować nawet dwa razy lepiej niż można.
Historie prawdziwe
Wespół z siostrą
Z miasta na wieś - Bodaj najważniejszą postacią dla narodzin pierwszego domu była siostra jego późniejszego właściciela. To jej budowlane plany zainspirowały brata do wsłuchania się w marzenia żony i do wyprowadzki z bloku na swoje. Bohaterów drugiego reportażu "zarazili" domem znajomi. Najbardziej zdumieni byli tym krokiem rodzice inwestorów, dla których wiele lat temu sukcesem było coś dokładnie odwrotnego - ucieczka ze wsi do miasta. Znak czasów...
WIZYTY
W nowym domu
Nowoczesna willa w przedwojennych klimatach - To miała być tylko rekonstrukcja zrujnowanej wiejskiej szkoły na cele mieszkalne. Nieduże wzgórze na uboczu, wśród starych dębów, zachwyciło nowych właścicieli, ale szybko okazało się, że stary budynek nadaje się tylko do rozbiórki. Może to i dobrze? Dzięki temu okolica wzbogaciła się o efektowny, nowoczesny dom mieszkalny zaprojektowany przez znanych architektów i nawiązujący do stylu art déco.
Trudny detal
Okna dookoła - Decydując się na efektowne przeszklenia wypełniające niemal całe ściany domu, musimy pamiętać o czekających na nas w konsekwencji większych rachunkach za ogrzewanie.
PRZED DECYZJĄ
Projekty
Niespiesznie, cicho, z dala od miasta - Zakup dużej działki położonej w znaczącej odległości od ruchliwych dróg i skupisk ludzkich prowokuje do wykonania następnego, całkiem logicznego kroku - wybudowania na niej domu, który podkreśli wszystkie zalety miejsca, pozwoli cieszyć się wsią, ciszą i spokojem. Nasi architekci prezentują dwa z możliwych wariantów projektu.
ABC dobrego domu
Każdego dnia dobre stopnie - Z pewnością będziemy je mieli, i to pod własnymi stopami, o ile najpierw dowiemy się co nieco na temat schodów - jakie mogą być i co zrobić, by były efektowne, wygodne i bezpieczne. Zdobytą w ten sposób wiedzę wystarczy potem "przymierzyć" do projektowanego domu.
NA BUDOWIE
Z rąbkiem bez tajemnicy - Blacha płaska. Kiedyś kojarzona z budowlaną biedą, główna alternatywa dla jeszcze mizerniejszej papy, dziś wraca znów do łask - czyli na dachy. Tym razem w odmienionej, szlachetniejszej postaci, a przede wszystkim bardziej trwała i wytrzymała.
Armatura
Trzy siostry - Światowy kryzys wymusza oszczędności, również dotyczące zużycia wody. Mycie się co drugi dzień nie będzie dobrym rozwiązaniem, ale już kupno właściwej baterii umywalkowej, prysznicowej i kuchennej - owszem. Dostarczymy sobie dzięki temu odpowiednią ilość wody o potrzebnej nam temperaturze. I dopracujemy estetykę łazienki oraz kuchni.
Instalacje
Płynie gaz w płynie - ...czyniąc ogrzewanie czystym, wygodnym i niekłopotliwym. Pod warunkiem oczywiście, że wybierzemy optymalny dla siebie oraz działki rodzaj zbiornika na gaz i podpiszemy korzystną umowę z dostawcą tego paliwa.
Elewacje
Tynki cieńsze od tynku - Bez opracowania techniki wytwarzania i układania tynków cienkowarstwowych nie byłoby bezspoinowych systemów ociepleń domów. Wełna lub styropian wykończone tradycyjnym tynkiem cementowo-wapiennym nie przetrwałyby w dobrym stanie nawet jednej zimy.
W DOMU
Okna
Drewniane kontra plastikowe - Pod względem jakości w tym pojedynku nie ma faworytów. Póki co nie ma też zwycięzców. Wbrew obiegowym opiniom, dzięki ciągłemu rozwojowi technologii produkcji dobrze zrobione okna plastikowe nie ustępują już drewnianym.
Podłoga
Żeby podłoga grzała - Właściwe ułożenie ogrzewania podłogowego to nie wszystko. Trzeba jeszcze zadbać o przykrycie go taką posadzką, która nie utrudni przekazywania ciepła do pomieszczenia. Do wyboru mamy ceramikę, kamień oraz niektóre gatunki parkietu i paneli laminowanych.
Poddasze
Obudowa od nowa - Jeśli płyty gipsowo-kartonowe, którymi wykończyłeś przed laty swoje poddasze, popękały, mamy dla ciebie dobrą wiadomość! Możesz wymienić je na nowe, stosując współczesne technologie, zapewniające trwałość i estetykę.
Ściany zewnętrzne
Restauracja elewacji - Z elewacją jak ze wszystkim na tej ziemi - żadna nie jest wieczna. Wystarczy ją jednak regularnie i mądrze konserwować, by nasz dom wyglądał świeżo przez długie lata.
Kominek
Nie ma ognia bez powietrza - Nawet najlepszy kominek pozbawiony niezbędnej ilości powietrza do spalania drewna będzie źle grzał, a przy okazji zakłóci działanie wentylacji w całym domu.
Rynny
Zimowy egzamin dla rynien - Gdy na horyzoncie widać koniec zimy, warto przejrzeć stan orynnowania. Śnieg i sople potrafią tu nieźle "narozrabiać", zmuszając nas do napraw, a niekiedy nawet wymiany rynien.
Ogród
W krainie paproci i olchy - Podmokłą działkę z bujnymi roślinami można było osuszyć i urządzić na niej typowy ogród. Zrobiono jednak inaczej. Czasem warto bowiem wsłuchać się w podszepty natury i wykorzystać wszystko to, co ta oferuje nam na zakupionej parceli.
Mostek
Niewielkie mosty nie dla starosty - Mostek w ogrodzie to przeważnie zbytek, czasem i ekstrawagancja, bo przydomowe oczka wodne są z reguły nieduże. Czymże jednak byłoby życie bez odrobiny rzeczy niekoniecznych a ładnych?
GORĄCA LINIA
Listy
Gdy źle ssie
Grzejnik do przedpokoju
Wycinanie drzew
PARAGRAFY
Nieruchomość
Kupno domu w budowie - Prawdopodobnie przybywać będzie wystawianych na sprzedaż nieskończonych domów. W ten sposób niepowodzenie jednych daje szansę innym na przejęcie atrakcyjnych budynków w zaawansowanym stanie.
INFORMATOR RYNKOWY
Loża ekspertów
Zaproszeni przez naszą redakcję fachowcy rozmawiają na temat rynku pokryć dachowych w Polsce.
Dachówki ceramiczne, cementowe, z blachy i bitumiczne
Przegląd produktów
DOM DLA CIEBIE
Katalog projektów
Prezentacja 17 projektów z 10 pracowni architektonicznych.
- Więcej o: