Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Gaz płynny jako paliwo przejściowe

Odpowiada Beata Zielińska

Buduję dom, do którego zamierzam wprowadzić się jeszcze przed zimą. Planowałem ogrzewać go gazem i wykonałem już nawet całą instalację, a nawet kupiłem kocioł. Niestety, termin podciągnięcia sieci gazu ziemnego cały czas się przesuwa. Co robić? Wojciech T.

gaz płynny,ogrzewanie domu gazem płynnym
Napełnianie zbiornika gazem płynnym
Fot. Amerigas
Jeśli w naszej okolicy gaz ziemny będzie doprowadzony za rok, a nawet kilka lat, warto zdecydować się na korzystanie z gazu płynnego. Jest to paliwo uniwersalne - służy zarówno do ogrzewania domu oraz wody, jak i gotowania. Umożliwia też korzystanie z nowoczesnego, bezobsługowego systemu grzewczego. Poza tym, wewnętrzna instalacja gazowa nie będzie w zasadzie wymagała żadnych większych przeróbek. W kotle kondensacyjnym trzeba będzie jedynie wyregulować zespół gazowy, który odpowiada za zmieszanie gazu i powietrza w odpowiednich proporcjach, a w pozostałych rodzajach kotłów należy wymienić dysze na palniku.

W najnowszym, październikowym numerze gazetowego wydania miesięcznika Ładny Dom znajdziesz kupon 200 zł na wykonanie instalacji zbiornikowej gazu płynnego.



Zbiornik na gaz płynny

Kiedy gaz płynny będzie dla nas jedynie paliwem przejściowym, wtedy najlepiej wydzierżawić zbiornik naziemny. Jego montaż jest znacznie prostszy i tańszy niż podziemnego. Wiele firm razem ze zbiornikiem przywozi płytę fundamentową (w przeciwnym razie należy ją wykonać na miejscu), więc prace ziemne ograniczają się jedynie do wykonania wąskiego wykopu wokół zbiornika, aby ukryć taśmę uziemiającą, oraz wykopu pod przyłącze gazu do domu. Również demontaż zbiornika naziemnego nie sprawi kłopotu: po opróżnieniu go z gazu i odłączeniu instalacji gazowej, jest on zabierany przez dostawcę i wywożony razem z płytą fundamentową.

Zbiornik może mieć pojemność 2700, 4850 lub 6700 l. Jego wielkość zależy od łącznej mocy urządzeń grzewczych znajdujących się w domu. Jeżeli nie przekracza ona 30 kW, wówczas polecany jest zbiornik o pojemności 2700 l.

Formalności

Wszystkie firmy zajmujące się dystrybucją gazu płynnego mają w swojej ofercie kilka opcji umów z klientem. Poszczególne pakiety różnią się podziałem obowiązków między dostawcą a odbiorcą paliwa.

Wersja komfortowa zapewnia kompleksową usługę. W czasie spotkania z przedstawicielem danej firmy klient podpisuje "Umowę na montaż instalacji gazowej, użytkowanie zbiornika i dostawę gazu". Dodatkowo może wystawić pełnomocnictwo do reprezentowania go w urzędach. Dostawca załatwia wtedy wszelkie formalności związane z projektami instalacyjnymi wraz z wymaganymi uzgodnieniami, pracami ziemno-budowlanymi, dostawą i montażem zbiornika oraz wykonaniem instalacji gazowej wewnętrznej i zewnętrznej wraz z jej odbiorem.

Wersja minimum wymaga zaś od inwestora dość dużego zaangażowania w przebieg całego procesu. Podział obowiązków między niego a firmę zapisany jest szczegółowo w umowie.

Jak płacić za gaz płynny

Za gaz płynny można płacić na kilka sposobów. Klient na do wyboru:

- płatność jednorazową - od razu uiszcza całą kwotę za zatankowane paliwo. Średni koszt napełnienia zbiornika o pojemności 2700 l to wydatek rzędu 5 tys. zł , przy założeniu, że jednorazowo tankuje się około 2000 l;

- na raty - cena paliwa jest zwykle wyższa niż przy płatności jednorazowej (której często towarzyszą rabaty) lub wyższa niż cena wyjściowa. Liczba rat jest różna u poszczególnych dostawców;

- według zużycia - firmy pobierają opłaty za zużyty gaz płynny co miesiąc. Miesięczne zużycie gazu rejestrowane jest za pomocą licznika, który też dodatkowo odczytuje jego poziom w zbiorniku. Następnie te dane, poprzez urządzenie telemetryczne, przesyłane są do firmy, która na tej podstawie wystawia fakturę. Dzięki temu klient płaci za gaz płynny podobnie, jak za energię elektryczną.

Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest to, że nie trzeba pamiętać o zamówieniu nowej porcji gazu, gdyż dzięki automatycznemu pomiarowi jego ilość jest na bieżąco sprawdzana przez pracowników dostawcy;

- stałą cenę za litr gazu - obowiązuje ona przez cały rok, a płatności dokonywane są miesięcznie, na podstawie zużytego gazu. Niektóre firmy, oprócz stałej ceny, oferują również stałe płatności za gaz, rozłożone na 12 równych rat. Na koniec roku następuje rozliczenie - jeśli klient zużyje więcej gazu, to musi dopłacić; jeśli mniej - to albo otrzyma zwrot pieniędzy, albo zostaną one zaliczone mu na poczet przyszłego roku.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Skomentuj:

Gaz płynny jako paliwo przejściowe