Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Drzwi wewnętrzne z jednej kolekcji

Tekst Michał Mikołajski

Różne pomieszczenia w domu wymagają zamontowania różnych drzwi, ale ich elementem spajającym powinna być jednolita stylistyka i wzornictwo.

drzwi wewnętrzne
Korytarz mieszkania z drzwiami do łazienki, sypialni i pokoju - drzwi wykonane z takiego samego materiału i według tego samego wzoru porządkują wnętrze
Fot. Porta
Mimo panującej mody na otwarte wnętrza, drzwi wewnętrzne wcale nie stały się przeżytkiem. Przeciwnie, w niektórych miejscach domu ich obecność jest wręcz konieczna. Na przykład drzwi między wiatrołapem a przedpokojem są potrzebne, by chronić przed chłodem, drzwi kuchenne - by nie dopuścić do rozchodzenia się zapachów, a te w pokoju nastolatka - żeby pozostali domownicy nie słyszeli głośnej muzyki.

Różne pomieszczenia w domu wymagają zamontowania różnych drzwi: do pomieszczeń gospodarczych potrzebne są zwykle skrzydła pełne, do pokojów - pełne i przeszklone, do łazienki najlepsze będą takie z niedużym okienkiem w górnej części i otworami wentylacyjnymi w dolnej. Żeby drzwi wzajemnie do siebie pasowały, najlepiej wybrać różne modele z jednej serii.

Drzwi dopasowane do stylu wnętrza

Dzięki wielu rodzajom materiałów wykończeniowych, szprosom, szklanym wypełnieniom i nieograniczonemu wyborowi kolorów drzwi wewnętrzne łatwo można dopasować do stylistyki wnętrza - mebli, podłóg oraz ścian. Do wnętrz:

- stylowych - najlepiej pasują drzwi płycinowe, drewniane lub obłożone naturalnym fornirem (również z intarsjami), nawiązujące do elementów zdobniczych stosowanych w różnych epokach - na przykład z klasycznymi detalami w formie pilastrów, elementami w stylu art-déco (zgeometryzowanie i symetria) lub secesji (witraże i detale w kształcie roślin);

- urządzonych antykami - najbardziej odpowiednie będą drzwi rzeźbione, z litego drewna lub fornirowane szlachetnymi gatunkami drewna, z ościeżnicami i opaskami w formie zdobionych gzymsów i pilastrów. W takich wnętrzach podłogi i okna również zrobione są z naturalnego drewna; zamawiając drzwi, najlepiej więc wybrać te wykonane z tego samego gatunku drewna;

- nowoczesnych - drzwi mogą stanowić tam jeden z głównych elementów dekoracyjnych wnętrza (wtedy ich wzornictwo i kolorystyka są bardzo wyraziste oraz kontrastowe w stosunku do ścian i podłóg), albo być prawie niewidoczne, wtopione w przestrzeń. Nieograniczone możliwości dają tu drzwi płytowe i płytowo-płycinowe - lakierowane na dowolny kolor, okładane foliami drewnopodobnymi albo fornirami (barwionymi lub w naturalnym kolorze drewna). W nowoczesnych wnętrzach doskonale sprawdzają się też modne ostatnio drzwi z dużymi przeszkleniami dającymi efekt optycznej lekkości albo skrzydła w całości zrobione z tafli szklanej; to propozycja dla ludzi ceniących sobie swobodę przestrzeni, dla których światło pełni istotną rolę przy wystroju wnętrz.

Galeria drzwi wewnętrznych z cenami



Drzwi między holem a salonem

Przejście z holu do pokoju dziennego to zwykle najbardziej reprezentacyjne miejsce w całym domu. Niekiedy drzwi w tym miejscu nie są tak naprawdę konieczne, ale montuje się je po to, by pełniły funkcję dekoracyjną. Zwykle zaprojektowane są z rozmachem - dwuskrzydłowe, przeszklone, często z dodatkowymi naświetlami bocznymi lub górnymi, które wzmacniają "otwarty" charakter tych drzwi. Przeszklenie zwiększa optycznie powierzchnię pokoju, włączając niejako do niego przestrzeń holu.

Sposób otwierania. Ponieważ szerokie skrzydła drzwi rozwieralnych potrzebują dużo miejsca podczas otwierania, w tym miejscu często stosowane są drzwi przesuwne lub składane. Tworzą one ruchome ściany, dzięki którym można szybko i płynnie otworzyć oraz powiększyć wnętrze salonu (albo innych pomieszczeń, np. kuchni z jadalnią, biblioteki z salonem, garderoby z sypialnią). Drzwi przesuwne stanowią zazwyczaj tylko zamknięcie optyczne, nie izolują przed zapachami i nie tłumią hałasu (np. drzwi ażurowe lub "japońskie" z wypełnieniem z papieru ryżowego).

Drzwi między kuchnią a pokojem

Szerokie, dwuskrzydłowe drzwi mogą być idealnym rozwiązaniem dylematu: kuchnia zamknięta czy otwarta? Zależnie od potrzeby, kuchnia wchodzi w skład przestrzeni, w której odbywa się wspólne życie domowników (po otwarciu drzwi), albo zostaje wydzielona jako osobne pomieszczenie (po ich zamknięciu), dzięki czemu na przykład zapachy kuchenne nie rozchodzą się po całym domu.

Sposób otwierania. W przejściu między kuchnią a jadalnią dobrze sprawdzają się drzwi wahadłowe, jedno- lub dwuskrzydłowe, wyposażone w zawiasy umożliwiające łatwe otwarcie (w obydwie strony) nawet w sytuacji, gdy obie ręce mamy zajęte wazą z gorącą zupą - do ich otwarcia wystarcza bowiem lekki napór ciała, a zamykają się samoczynnie. Drzwi wahadłowe powinny być przeszklone, by zawsze było widać, co dzieje się za nimi - inaczej niechcący można uderzyć osobę, która znajduje się po drugiej stronie.

Materiał. Drzwi kuchenne powinny być wykonane z materiałów, które umożliwiają ich łatwe utrzymanie w czystości, a w razie konieczności umycia czy nawet porządnego wyszorowania nie ulegną uszkodzeniu. Dobrze sprawdzą się więc tu drzwi laminowane z gładką powłoka lakierniczą, w którą brud "nie wżera" się i z której łatwo go usunąć.

Drzwi do sypialni i pokoju dziecka

Sypialnia powinna być domową oazą spokoju, dlatego polecane są do niej drzwi pełne (bez przeszkleń). Jeżeli jednak wolimy wstawić tam drzwi przeszklone, by na przykład doświetlić w ten sposób przylegający do niej korytarz, mamy do dyspozycji szkło matowe lub ornamentowe - o różnym stopniu przejrzystości. Pozwalają one na przenikanie światła, a jednocześnie zapewniają użytkownikowi sypialni poczucie intymności i swobodę.

Przeszklone drzwi do sypialni, a szczególnie do pokoi dziecięcych, powinny mieć zamontowaną szybę bezpieczną - czyli hartowaną, która rozpada się na drobne, nieostre kawałki i nie robi krzywdy - lub laminowaną, która nawet po zbiciu nie rozpada się i w całości pozostaje w ramie. Jeśli drzwi zostaną gwałtownie zamknięte, takie szyby mogą się wprawdzie stłuc, ale nie wyrządzą nikomu krzywdy. Zamiast szyb, w drzwiach można zamontować przezroczyste płyty z plexi lub poliwęglanu, które mają wielokrotnie większą wytrzymałość na uderzenia od zwykłego szkła. Niestety, jako tworzywa organiczne mają mniejszą odporność na zarysowanie i nie mogą być myte środkami zawierającymi elementy ścierne.

Sposób otwierania. Do sypialni polecane są drzwi rozwieralne, które zapewniają lepszą izolację akustyczną niż przesuwne; w przypadku pokoi dziecięcych ważna jest też ich lepsza izolacyjność termiczna (w pokoju małych dzieci przeważnie utrzymuje się wyższą temperaturę niż w pozostałych pomieszczeniach). Drzwi przesuwne dobrze natomiast sprawdzają się do rozdzielania pokoi dziecięcych. Rozsuwając je, tworzymy większe pomieszczenie, w którym dzieci mogą się razem bawić, a po zamknięciu każde z nich ma swój oddzielny pokój.

Materiał. W sypialni spędzamy prawie 1/3 życia, dlatego powinniśmy zadbać, by elementy jej wyposażenia - w tym drzwi - były ekologiczne. Zatem, jeśli chcemy kupić drzwi z płyty drewnopochodnej (w tym też MDF i HDF), sprawdźmy, czy producent stosuje wyroby z dopuszczalnym poziomem formaldehydów oraz czy powłoka malarska nie zawiera rozpuszczalników lotnych (najlepsze pod tym względem są powłoki akrylowe, szczególnie te oznaczone znakiem "Błękitnego Anioła" lub innymi symbolami ekologicznymi).

Drzwi do łazienki i toalety

Drzwi do tych pomieszczeń są zwykle wyposażone w małe okienko z przeszkleniem z matowej szyby, która zapewnia intymność osobom wewnątrz, a równocześnie pozwala na doświetlenie tych pomieszczeń - często pozbawionych okien - światłem dziennym z korytarza. Poza tym widoczne przez szybę światło z wewnątrz jest sygnałem dla pozostałych domowników, że ktoś z tego pomieszczenia korzysta.

Sposób otwierania. Łazienki oraz toalety mają zwykle mały metraż, dlatego prowadzące do nich drzwi powinny się otwierać na zewnątrz. Po pierwsze, będzie to wygodniejsze. Po drugie, w razie gdyby osoba znajdująca się w łazience zasłabła, łatwiej będzie dostać się do środka i udzielić jej niezbędnej pomocy. Poza tym w wielu łazienkach znajdują się jeszcze gazowe piecyki kąpielowe, które również wymagają montowania drzwi otwieranych na zewnątrz (w razie ewentualnego wybuchu gazu siła eksplozji rozchodzi się i wywołuje mniej szkód).

W odróżnieniu od drzwi prowadzących do innych pomieszczeń, w których próg nie jest zalecany, w drzwiach do łazienki i toalety warto go zamontować. Będzie on czasową ochroną przed rozlaniem się po całym mieszkaniu wody, która może w razie awarii wydostawać się z urządzeń zlokalizowanych w tych pomieszczeniach. Często ta chwilowa ochrona pozwala na odcięcie dopływu wody i zabezpiecza przed zniszczeniem podłóg w innych pomieszczeniach.

Uwaga! Minimalna szerokość drzwi do łazienki i do toalety, tak jak i do innych pomieszczeń, wynosi 80 cm (w świetle ościeżnicy). Jeśli jednak jest taka możliwość, warto zdecydować się na szersze - w razie chwilowej niepełnosprawności któregoś z domowników (np. złamania nogi), da się przez nie wjechać do toalety na wózku. W starym budownictwie możemy jednak spotkać drzwi o szerokości 60 lub 70 cm. Producenci, mając to na uwadze, nadal oferują drzwi o tej szerokości.

Materiał. Drzwi łazienkowe powinny być wykonane z materiałów zabezpieczonych (np. przez powłoki ochronne) przed butwieniem i paczeniem się pod wpływem wilgoci.

Drzwi w korytarzu

To zwykle pomieszczenie małe oraz wąskie, ale intensywnie użytkowane i z wieloma drzwiami prowadzącymi do różnych pomieszczeń - kuchni, łazienki, toalety czy poszczególnych pokojów. Czasem niektóre z nich mogą znaleźć się blisko siebie; dlatego tak należy dobrać kierunek ich otwierania, aby się nie zderzały. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest też użycie drzwi przesuwnych, które otwierają się bezkolizyjnie - zwłaszcza jeśli są chowane w kasetach ściennych. Zamontowanie tych kaset najlepiej przewidzieć już w trakcie projektowania budynku, a najpóźniej w trakcie jego wznoszenia.

W korytarzu zwykle nie ma okna, warto więc do niektórych przyległych pomieszczeń zastosować drzwi z przeszkleniami.

Drzwi w kotłowni

Budowane obecnie domy często nie mają piwnic, więc kotłownia znajduje się na tym samym poziomie co pomieszczenia mieszkalne. W takim wypadku warto zamontować w kotłowni drzwi przeciwpożarowe. Drzwi takie w razie pożaru (którego źródłem może kocioł centralnego ogrzewania) oddzielą kotłownię od reszty domu i zostawią mieszkańcom więcej czasu na ewakuację.

Drzwi z garażu do domu

Zamontowane w tym miejscu drzwi zapewniają wygodę kierowcy, ułatwiając wejście do domu, ale jednocześnie mogą stanowić źródło zagrożenia. Garaż często pełni bowiem rolę podręcznego warsztatu, w którym przechowujemy m.in. łatwopalne rozpuszczalniki do farb. Dlatego, podobnie jak w kotłowni, warto zamontować w tym miejscu drzwi przeciwpożarowe. Dodatkowo powinny one charakteryzować się zwiększoną odpornością na włamanie oraz izolacyjnością akustyczną. Ochronią wówczas domowników nie tylko przed nieproszonymi gośćmi, ale i dobiegającymi z garażu nieprzyjemnymi odgłosami, na przykład piły mechanicznej - jeśli pan domu jest zapalonym majsterkowiczem.

Drzwi do spiżarni i garderoby

W pomieszczeniach tego typu ważna jest oszczędność miejsca oraz łatwy dostęp do używanych codziennie rzeczy, ale jednocześnie możliwość ukrycia nieporządku przed wzrokiem domowników i gości. Bardzo dobrze sprawdzają się tu więc drzwi składane, przesuwane oraz przesuwno-łamane (złożone z dwóch skrzydeł, z których jedno przesuwa się, a drugie, przymocowane do niego na zawiasach, otwiera się jak tradycyjne drzwi rozwieralne). Zaletą tych wszystkich typów skrzydeł jest to, że mogą stanowić wspólną kolekcję estetyczną z drzwiami rozwieralnymi zastosowanymi w pozostałych pomieszczeniach. Za drzwiami harmonijkowymi przemawiają natomiast łatwość montażu i przystępna cena.

Drzwi wygodne dla niepełnosprawnych

W pomieszczeniach, z których korzystają osoby niepełnosprawne, poruszające się na wózku drzwi muszą mieć szerokość min. 100 cm. Możemy oczywiście kupić takie drzwi rozwieralne, ale wtedy będziemy musieli zostawić dużo miejsca potrzebnego do ich otworzenia. Korzystniejszym rozwiązaniem jest więc montaż drzwi przesuwnych, które zapewniające szerokie przejście, a równocześnie nie zabierają przestrzeni.

Dla osoby niepełnosprawnej ważne jest również łatwe otwieranie drzwi. Rozwieralne mogą być wyposażone w estetyczny otwieracz uruchamiany przyciskiem na ścianie lub za pomocą pilota. Do drzwi przesuwnych proponowane są natomiast następujące rozwiązania:

- sprzężone drzwi dwuskrzydłowe, w których oba skrzydła połączone są linką. Powoduje ona, że przesuwanie jednego skrzydła wywołuje jednoczesny ruch drugiego;

- drzwi z przeciwwagą (taką jak w windzie), która pomaga pokonać opory wynikające z ciężaru szerokich drzwi;

- automatyczne otwieranie (podobnie jak w przypadku drzwi rozwieralnych).

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład



    Więcej o:

Skomentuj:

Drzwi wewnętrzne z jednej kolekcji