Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Przeciekający kosz dachowy

Krzysztof Omilian

Jesienią remontowałem dach, który wkrótce po zakończeniu prac zaczął przeciekać. Po sprawdzeniu przez dekarza okazało się, że źle wykonano kosz. Jak go naprawić? Ernest B.

dziura przy koszu zlewowym
Zapylona membrana dachowa
Fot. archiwum Czytelnika
Koszem spływa woda opadowa z dwóch przylegających do siebie połaci dachowych. Jeśli nie zostanie ona we właściwy sposób odprowadzona do rynien i rur spustowych lub znajdzie na swojej drodze choćby najmniejszą szczelinę, dach może zacząć przeciekać.

Przyczyna nieszczelności

Dziura w pokryciu powstała z powodu nieprawidłowego mocowania przyciętych dachówek w koszu. Powinny być one przytwierdzone do łaty za pomocą specjalnych spinek lub drutem.

Przede wszystkim jednak kosz jest nieodpowiednio wyprofilowany i nie został zakończony w poprawny sposób.

Chociaż konkretne rozwiązania mogą się różnić w zależności od konstrukcji i kształtu dachu, to najczęściej kosze (oprócz tych przy lukarnach) schodzą aż do rynny umieszczonej u dołu połaci.

Brak tu również poprawnego łączenia rynny koszowej z membraną dachową. Co więcej, niedopuszczalne jest mocowanie gwoździami rynny koszowej do łaty koszowej - powinno się tu zastosować specjalne klamry mocujące.

Połączenie kosza z połacią dachową należy uszczelnić, wykorzystując klin kosza - na zdjęciu jednak nie widać takiej uszczelki.

Kolejnym problemem są wyraźne ślady cięcia dachówek na dachu. Wskazują na to resztki ceramiczne w koszu koszu (co może hamować przepływ wody i powodować, że ucieka na boki zamiast spływać w dół) i bardzo zapylona membrana dachowa. Taka folia nie może dobrze pełnić swojej funkcji.

Oprócz tych nieprawidłowości, ogólnie można zauważyć, że krycie dachu wykonano po prostu niestarannie.

Naprawa dachu

Sądząc po wykonaniu kosza, podczas remontu tego dachu popełniono wiele błędów. Być może nie wystarczy wymiana rynny koszowej i odpowiednie przymocowanie przyciętych dachówek. Prawdopodobnie będzie konieczne wykonanie kolejnego generalnego remontu dachu - usunięcie całych fragmentów pokrycia z dachówek, rusztu z łat i kontrłat, zanieczyszczonej membrany dachowej i ułożenie w tych miejscach wszystkich warstw od nowa.

Zanim to nastąpi, warto zamówić wykonanie ekspertyzy dachu. Jeśli nie ufamy dotychczasowemu wykonawcy, możemy znaleźć biegłego rzeczoznawcę przez regionalne zrzeszenie lub stowarzyszenie dekarzy. Taki ekspert obejrzy dach, a po zdiagnozowaniu stanu całego pokrycia i jakości jego ułożenia wyjaśni, jakie są możliwe sposoby naprawy.

Konieczne poprawki należy powierzyć grupie fachowych, doświadczonych dekarzy - nie bójmy się pytać o ich przygotowanie, doświadczenie, zakończone budowy, ubezpieczenie, referencje Na wykonawcach nie wolno oszczędzać - solidny dach to inwestycja na lata. Do naprawienia błędów możemy też próbować nakłonić dekarza, który wykonywał wcześniej remont opisywanego dachu, ale powinien to zrobić pod nadzorem kierownika budowy lub biegłego, który oceniał stan dachu. Jeśli nie zechce on wykonać poprawek we własnym zakresie, powinien pokryć koszty związane z wynajęciem innych wykonawców.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Przeciekający kosz dachowy