Podłączenie stalowych grzejników płytowych
Grzejnik podłącza się do centralnego ogrzewania dwoma rurami: zasilającą, która doprowadza do niego gorącą wodę ze źródła ciepła, np. kotła czy kominka z płaszczem wodnym, i powrotną, odprowadzającą wodę schłodzoną do instalacji. W zależności od typu grzejnika i sposobu prowadzenia rur stosuje się podłączenie dolne lub boczne.
Podłączenie boczne i dolne grzejnika
Powszechnie niegdyś stosowane podłączenie boczne grzejników nie jest zbyt estetyczne, bo widoczne są rury doprowadzające i odprowadzające wodę. Przyłącze dolne lepiej maskuje mało dekoracyjne rury i zawory, niestety, jest droższe w montażu. Więcej zapłacimy nie tylko za same grzejniki z przyłączem dolnym (oznaczone literami V lub VK); trzeba też inaczej doprowadzić instalację i dokupić zestawy podłączeniowe.
W grzejnikach podłączanych od dołu, króćce przyłączeniowe mogą być umiejscowione na trzy sposoby: przy dolnej prawej lub lewej krawędzi grzejnika (podłączenie dolne) albo w połowie jego długości (podłączenie środkowe). Grzejniki, które nie mają stałych zaczepów i wbudowanych zaworów, można podłączyć zarówno z lewej, jak i z prawej strony. Modele wyposażone w takie zaczepy (głównie jednopłytowe) trzeba zasilać tak, jak przewidział producent. Zaletą podłączenia środkowego jest przede wszystkim to, że instalator nie musi zastanawiać się, w którym miejscu powinien wyprowadzić rurę zasilającą i powrotną, aby po zamontowaniu grzejnik wisiał symetrycznie pod oknem.
Do podłączeń dolnych potrzebne są specjalne zestawy przyłączeniowe. Jeśli rury wychodzą bezpośrednio z podłogi, stosuje się zestaw prosty, jeśli wyprowadzane są ze ściany pod grzejnikiem lub przez wykutą w niej bruzdę - kątowy. Pierwsze rozwiązanie jest prostsze dla instalatora systemu grzewczego, ale skomplikuje pracę parkieciarzowi lub glazurnikowi (w parkiecie bądź płytkach trzeba wyciąć otwory na rury doprowadzające i odprowadzające wodę), a potem utrudni nam sprzątanie podłogi. Zdecydowanie wygodniejszy jest drugi sposób.
Uwaga! Zestawy do podłączeń dolnych wyposażone są w zawory odcinające, które w razie awarii grzejnika pozwalają zdemontować go bez potrzeby spuszczania wody i ponownego napełniania instalacji grzewczej. Przy grzejnikach płytowych jest to długotrwały proces; po jego zakończeniu trzeba starannie odpowietrzyć system, bo tlen powoduje korozję grzejników.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
- ogrzewanie domu
Stalowe grzejniki płytowe
Grzejniki najczęściej montowane w naszych domach
Dobre i złe podłączenia grzejników
Jaka instalacja, taki grzejnik
Czy piec zgazowujący drewno to dobry pomysł?
Jaka jest cena pieca gazowego i jego montażu?
Trendy 2021. Powietrzne pompy ciepła Galmet
Trendy 2021. Grzejnik Zehnder Deseo Verso - ponadczasowe wzornictwo z przemyślaną funkcjonalnością w Twojej łazience