Wełna mineralna - gdzie jaką stosować?
Rodzaj wełny mineralnej trzeba dopasować do miejsca, w którym ma być układana. Najpierw powinno się dobrać odpowiedni wyrób, następnie sprawdzić, ile centymetrów ocieplenia potrzeba, żeby przegroda uzyskała wymaganą izolacyjność cieplną.
Ściany wewnętrzne. Tutaj materiał izolacyjny spełnia rolę izolacji akustycznej a nie cieplnej. Zależnie od rodzaju dźwięków, jakie mają tłumić, powinny być izolowane albo miękkimi płytami z wełny o mniejszej gęstości, lecz większej puszystości (lepiej izolują dźwięki rozchodzące się w przestrzeni), albo twardymi czy półtwardymi.
Poddasza. Do ocieplenia połaci dachu na poddaszu używa się mat albo płyt o większej gęstości.
Dachy płaskie. Te kryte papą lub innym powłokowym pokryciem najefektywniej izolować twardymi płytami z wełny.
Fundamenty. Jeżeli nie mamy zapewnionego sprawnego systemu odprowadzania wody, lepiej ocieplić innym materiałem niż wełna, która po nasiąknięciu wodą pogarsza swoje właściwości.
Miejsca trudno dostępne. Najodpowiedniejsze są elastyczne maty z wełny oraz wdmuchiwany w szczeliny granulat.
Kominek. Można użyć specjalnych płyt z okładziną z folii aluminiowej.
Przewody. Do izolacji okrągłych przewodów (wentylacyjnych, klimatyzacyjnych, centralnego ogrzewania.) stosuje się otuliny. Są one odporne na ściskanie i zachowują kształt, przede wszystkim dzięki dodatkowym okładzinom i płaszczom z folii aluminiowej.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o: