Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Obudowa otworu po wykuciu drzwi

Jan Wrześniak

W piwnicy chciałbym zrobić siłownię. Za zgodą konstruktora zrobiliśmy dodatkowe przejście. Ponad nim biegną przewody instalacyjne. Jak wyrównać jego brzegi i ukryć przewody? Krzysztof S.

fot.Grzegorz Otwinowski tel. 0501 259 288 e-mail. fot2@tlen.pl
Dodatkowe przejście w piwnicy
Fot. Grzegorz Otwinowski
Nierówne brzegi przejścia i odsłonięte rury nie są ozdobą żadnego wnętrza. Aby ukryć te defekty, tradycyjnie należałoby wykuć w ścianach bruzdy i wygładzić mur zaprawą wyrównawczą. Jest jednak szybszy i tańszy sposób - obudowanie ich płytami gipsowo-kartonowymi.

Ukryte za płytą

Sposobów na maskowanie przewodów instalacyjnych płytami gipsowo-kartonowymi jest wiele. Nie trzeba ograniczać się przy tym do wykonania tradycyjnej, płaskiej ściany i pomniejszać przez to pomieszczenie. Płyty gipsowo-kartonowe łatwo się przycina, dzięki czemu można dowolnie kształtować wykonywaną z nich obudowę. Jej zaletą jest również łatwy dostęp do ukrytych za nią instalacji. W razie ich awarii lub przebudowy, demontaż całej obudowy z płyt gipsowo-kartonowych (lub jej części) jest tańszy i mniej kłopotliwy niż kucie ściany murowanej. Warto dodać, że po zakończeniu montażu płyt gipsowo-kartonowych, można od razu je wykończyć, na przykład malując farbami.

Wykonanie obudowy

Brzegi przejścia wyrównuje się poprzez przyklejenie płyt gipsowo-kartonowych do ściany. Bardziej pracochłonne jest wykonanie z nich obudowy, które niewiele różni się od stawiania lekkich ścianek działowych. W wyznaczonych miejscach - do podłogi, ścian i sufitu przytwierdza się metalowe profile UD. Do utworzonego przez nie rusztu mocuje się płyty gipsowo-kartonowe. Do obudowy rur - zwłaszcza instalacji grzewczej lub wodno-kanalizacyjnej - lepiej użyć płyt wodoodpornych (zielonych). Po przykręceniu do rusztu płyt gipsowo-kartonowych, maskuje się ich styki i główki wkrętów masą szpachlową. Narożniki osłania się metalowymi profilami perforowanymi. Miejsca styku obudowy z płyt gipsowo-kartonowych ze murowaną ścianą należy zabezpieczyć taśmami zbrojącymi - z włókna szklanego lub papierowymi z metalową wkładką.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Obudowa otworu po wykuciu drzwi