Montaż drzwi przesuwnych
Skrzydła drzwi przesuwanych można zamocować na dwa sposoby. Dotyczy to zarówno drzwi jedno- jak i dwuskrzydłowych.
Montaż na ścianie
To najprostszy i najtańszy sposób zastąpienia drzwi uchylnych przesuwnymi. Jednak ma także wady - takie drzwi uniemożliwiają ustawienie mebli czy wieszanie półek w ich pobliżu.
Wykończenie otworu drzwiowego. Plusem systemu naściennego jest to, że nie wymaga w zasadzie żadnych dodatkowych prac, poza obróbką otworu drzwiowego. Można zdemontować istniejącą ościeżnicę (kosztuje to od 40 do 60 zł) i - jeśli to konieczne - uzupełnić tynk. Innym sposobem jest zastąpienie ościeżnicy opaską wykończoną w ten sam sposób, co nowe skrzydło - opaska różni się od ościeżnicy tym, że nie są w niej zamocowane zawiasy, zwykle nie ma też okuć zamka i klamki. Opaskę montuje się w otworze drzwiowym tak samo, jak zwykłą ościeżnicę (więcej informacji o montażu ościeżnicy na www.ladnydom.pl).
Jeśli nie chcemy demontować starej ościeżnicy, możemy zastosować kasetony maskujące, które można dokupić do niektórych modeli drzwi przesuwnych. Do ich montażu używa się specjalnych uchwytów (od 4 do 8 - zależnie od typu ściany) sprzedawanych w komplecie z mechanizmem.
Dobór prowadnicy. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie dopasowanie długości prowadnicy do skrzydła drzwi - powinna być dwa razy dłuższa od szerokości pojedynczego skrzydła lub cztery razy dłuższa, gdy zamierzamy zawiesić na niej dwa skrzydła rozsuwające się na boki.
Uwaga! Lepiej nie docinać prowadnicy dokładnie na wymiar, lecz zostawić kilkucentymetrowy zapas.
Montaż systemu jezdnego. Prowadnicę mocuje się do ściany 10-15 cm ponad nadprożem. Zależnie od systemu, przykręca się ją do muru bezpośrednio lub za pomocą uchwytów z regulacją położenia szyny, które pozwalają na precyzyjne wypoziomowanie prowadnicy.
Na szynie instaluje się wózki, na podłodze wyznacza miejsce (dokładnie w osi prowadnicy) i montuje trzpień, który stabilizuje położenie pionowe drzwi. Następnie wstawia się skrzydło i przykręca do wózków.
Jeśli otwór drzwiowy jest szeroki (powyżej 100 cm), możemy zamontować drzwi poruszające się na prowadnicy zamocowanej do nadproża. Skrzydło zachodzi wtedy na naświetle boczne lub na sąsiednie zamknięte skrzydło uchylne.
Montaż w kasecie
Takie skrzydła po otwarciu "znikają" wewnątrz ściany, pozwalając na dowolne wykorzystanie jej powierzchni. Umożliwia to kaseta wbudowana w ścianę i zamaskowana płytami gipsowo-kartonowymi (g-k).
Dobór kasety. Producenci drzwi wewnętrznych oferują gotowe kasety, przystosowane do montażu w ścianach murowanych lub gipsowo-kartonowych. Ich grubość wynosi najczęściej 10 lub 12,5 cm. Gotową kasetę do chowania drzwi przesuwnych możemy również dostawić do istniejącej ściany - ale trzeba pamiętać, że powstanie wtedy uskok i pomieszczenie nieco się zmniejszy. Koszt gotowej kasety na otwór drzwiowy to około 600 zł dla skrzydła pojedynczego i 1500 zł dla podwójnego (bez ościeżnicy).
Zamiast kupować gotową kasetę, można również samodzielnie wykonać konstrukcję na stelażu z kształtowników aluminiowych obudowanych płytami g-k, co bywa o 30% tańsze.
Montaż kasety i systemu jezdnego. Przede wszystkim musimy podjąć decyzję, czy obudowujemy płytami g-k ścianę na całej długości, czy decydujemy się na powstanie na niej uskoku obok drzwi - kaseta wraz z obudową ma grubość 12,5-15 cm i o tyle zmniejszy się powierzchnia pomieszczenia.
Montaż drzwi zaczyna się od przykręcenia kasety do podłogi i ściany (lub wykonania jej z profili podłogowych i ściennych oraz rozmieszczonych co 60 cm profili pionowych). Następnie do nadproża przykręcamy prowadnice, a na podłodze - ograniczniki wychylenia i otwarcia. Po dokręceniu do skrzydeł drzwi wózków i wyregulowaniu ich położenia na prowadnicy, można przystąpić do wykonania ścianki osłonowej, czyli dokręcenia płyt g-k, zaszpachlowania spoin i malowania.
Otwór drzwiowy najlepiej zabezpieczyć ościeżnicą, a szczelinę między skrzydłem a kasetą - szczotkami przeciwkurzowymi.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o: