Ekonomiczny dach stromy
Przed wydaniem bardzo dużych pieniędzy na dach uchroni nas przede wszystkim jego mało skomplikowany kształt. Wtedy może się okazać, że nawet najdroższe pokrycie nie będzie bardzo kosztowne.
Dach charakteryzujący się dużymi płaszczyznami, rzadszym występowaniem załamań połaci oraz małą liczbą elementów ozdobnych, to gwarancja mniejszych nakładów finansowych. Każde niestandardowe rozwiązanie pomnaża wydatki. Dotyczy to zarówno materiałów, jak i robocizny.
Droższe będzie wykonanie dachu rozrzeźbionego, z wieloma połaciami i lukarnami. Wymagają one bowiem zastosowania skomplikowanych obróbek blacharskich, dodatkowych materiałów uszczelniających i większego nakładu pracy.
Stopień skomplikowania połaci dachowej wiąże się również z koniecznością zakupu odpowiedniej ilości akcesoriów wykończeniowych. Nawet w stosunkowo prostym dachu wszystkie elementy specjalne - takie jak nietypowe dachówki, gąsiory i płotki przeciwśniegowe - kosztują tyle samo, co materiał na cały dach.
Trzeba też pamiętać, że rozbudowany dach niesie ze sobą większe ryzyko popełnienia błędów wykonawczych. Efekty przecieków czy przemarzania mogą pojawić się zaraz po zamieszkaniu lub po kilku, a nawet kilkunastu latach. A najgorsze, że często trudno jest znaleźć ich przyczynę. Czasem niewielkie nawet uszkodzenie wymaga kosztownego i czasochłonnego remontu. Ostatecznie może się więc okazać, że za dach zapłacimy 20-30 tys. zł, ale jego naprawa może kosztować drugie tyle.
Uwaga! Nie należy przeliczać ceny robocizny według całkowitej powierzchni dachu. Nie jest ona wyznacznikiem ceny! Zwykle każdy dach jest wyceniany indywidualnie. Cena zależy od wielu czynników, chociażby koniunktury na rynku budowlanym. Zbyt niska powinna nas jednak zaniepokoić, bo jednoznacznie kojarzy się ze złym wykonawstwem.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o: