Jak ciąć żywopłot
W ubiegłym roku zasadziłam wokół domu żywopłot z cisów. Powinnam chyba zacząć je formować, ale trochę obawiam się, że mogłabym zaszkodzić roślinom niewprawnie przeprowadzonym zabiegiem. Nie wiem, jak je przycinać - czy skracać rośliny tylko od góry, czy także ciąć niższe gałęzie? Dorota F., Wrocław
Strzyżenie żywopłotu
Strzyżenie żywopłotu - kiedy
Strzyżenie żywopłotu - jak zrobić
Strzyżenie iglaków
Żywopłot ze świerków można ciąć raz w roku, najlepiej pod koniec zimy. Zabieg wykonany w późniejszym terminie spowoduje, że z miejsc cięcia będzie wypływać żywica. W świerkach i modrzewiach strzyżemy boczne ściany żywopłotu i jego "dach".
Kolumnowym odmianom żywotników wystarczy wyrównywanie górnej linii żywopłotu, gdyż same utrzymują właściwą formę.
Strzyżenie z krzewów liściastych kwitnących
Żywopłoty z gatunków kwitnących wiosną (na przykład z forsycji, tawuły wczesnej), strzyżemy po kwitnieniu, skracając pędy o 1/3.
Krzewy kwitnącej latem tawuły japońskiej, krzewuszki i lawendy przycinamy zanim pojawią się liście.
Rośliny o zimozielonych liściach prowadzimy niezbyt wysoko, gdyż są wrażliwe na mrozy. Szpalery z bukszpanu, mahonii i trzmieliny Fortune'a powinny mieć wysokość do 1 m, a z berberysu Julianny i ostrokrzewu Meservy - do 1,5 m. W marcu i w drugiej połowie lata ich pędy skracamy o 1/3 długości ostatniego przyrostu.
Strzyżenie gatunków zrzucających liście
Drugie cięcie wykonujemy w następnym roku na wiosnę na wysokość 40 cm. W kolejnych latach żywopłot skracamy za każdym razem o 10-15 cm nad poprzednim cięciem. W ten sposób rośliny nie wyrosną zbyt wysoko w ciągu jednego roku, a będą się zagęszczać.
Gdy żywopłot osiągnie zaplanowaną wysokość, co roku pozwalamy mu urosnąć tylko o 2-3 cm.
Pierwszy termin powinien przypadać pod koniec marca. Kolejne postrzyżyny w ciągu sezonu wykonujemy co miesiąc (ostatnie pod koniec lipca).
Strzyżenie żywopłotu – jakie narzędzie wybrać?
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o ogrodach budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail:
Nożyce do strzyżenia żywopłotu
Służą do tego specjalne nożyce. W tej roli doskonale sprawdzą się nożyce do żywopłotu PowerGearTMX to zarówno w żywopłotach złożonych z roślin liściastych, jak i iglaków. Zostały one wyposażone w unikalny system zwiększający siłę cięcia nawet do trzech razy, dzięki czemu praca przy użyciu narzędzia jest wyjątkowo łatwa i precyzyjna. Nożyce mają lekkie i odpowiednio wyważone rączki, a dolne ostrze zostało pokryte powłoką PTFE minimalizującą tarcie. Model nożyc HSX92 PowerGearTMX posiada długość ostrza 630 mm i waży 808 g.
W ofercie firmy Fiskars są również nożyce HS72 PowerGearTM, wyjątkowo lekkie (630g) i komfortowe w użyciu, z których z pewnością będą zadowolone kobiety – miłośniczki żywopłotów. Na uwagę zasługują również nożyce HS86 SmartFITTM, z rozsuwanymi rączkami, co sprawia, że można je swobodnie używać nawet do wysokiego żywopłotu bez potrzeby stosowania drabiny.
Nożyce do strzyżenia żywopłotu cena :
- nożyce do żywopłotu HSX92 PowerGear™X – ok. 230 zł
- nożyce do żywopłotu HS72 PowerGearTM – ok. 170 zł
- nożyce do żywopłotu HS86 SmartFitTM – ok. 235 zł
- nożyce do żywopłotu HS102 QuantumTM – ok. 270 zł
Sekator do strzyżenia żywopłotu
Pamiętajmy, że żywopłoty swobodne także wymagają regularnego cięcia. Usuwa się wówczas krzywo wyrastające pędy, a pozostałe przycina. W tym przypadku można wykorzystać sekator, aby uniknąć uszkodzeń liści czy kwiatów. Przykładem takiego sekatora jest np. sekator dźwigniowy, kowadełkowy (L) PowerGearTMX, który doskonale poradzi sobie z twardymi, suchymi gałęziami. Narzędzie posiada mechanizm trzykrotnie zwiększający siłę cięcia, co zapewni komfort pracy.
- sekator dźwigniowy, kowadełkowy (L) PowerGearTMX – ok. 280 zł
- Więcej o:
Żywopłoty - ogrodzenie nie tylko dla ogrodnika
Przycinanie drzew po zimie
Żywopłoty nie tylko z tui
Rośliny na żywopłot. 14 Najlepszych roślin na formowane żywopłoty
Jak ciąć żywopłot
Żywotniki. Tuje różne odmiany
Żywopłoty z roślin iglastych liściastych. Jak odmłodzić i prawidłowo pielęgnować żywopłot?
Cięcie żywopłotu