Na dachu: kominki odpowietrzające kanalizację
Chcemy pokryć dach dachówkami ceramicznymi lub cementowymi. Poprosiliśmy o wycenę kilku dekarzy, aby wybrać najlepszą ofertę. Jeden z nich uwzględnił w niej kominki odpowietrzające. Do czego one służą? Czy trzeba je montować? Piotr K.
Przeznaczenie kominków odpowietrzających
Zastosowanie kominków odpowietrzających wymaga fachowej wiedzy. Niestety, pracownicy hurtowni i niedoświadczeni dekarze nie zawsze są pomocni. Czasem zdarza się, że sprzedają lub montują kominki bez rozważenia, w jakim celu mają one być zastosowane, wiedząc, że niektórym inwestorom brakuje informacji. Jeśli projekt domu nie zawiera dokładnych wytycznych w tym względzie, łatwo się pogubić.
Aby kanalizacja działała bez problemów, w rurach nie może wytwarzać się podciśnienie. Jego wyrównanie i usuwanie gazów kanałowych umożliwia wyprowadzenie pionu na zewnątrz i zakończenie rurą wywiewną. W przeciwnym razie podczas odprowadzania ścieków powietrze wraz z nieprzyjemnym zapachem nie będzie usuwane, lecz wtłaczane do pomieszczeń.
Dlatego otwory pionów kanalizacyjnych wykonuje się w dachu w miejscach przewidzianych w projekcie, które należy dokładnie uszczelnić, a przy kryciu dachówkami ceramicznymi lub cementowymi rurę wywiewną zakończyć kominkiem odpowietrzającym. Taki element jest dostępny w kolorze wybranego pokrycia dachowego. W komplecie z taką dachówką jest również rura do szczelnego połączenia z pionem kanalizacyjnym.
Ważne średnice
Piony instalacyjne odpowietrza się za pomocą rury wywiewnej. Zapewnia ona wymaganą ilość powietrza w instalacji, które jest potrzebne do swobodnego spływania ścieków. Średnica rury nie może więc być mniejsza niż średnica pionu kanalizacyjnego, czyli 110 mm, gdy podłączona jest miska ustępowa, lub 75 mm - w pozostałych sytuacjach. Jeśli rura wywiewna jest zakończona kominkiem odpowietrzającym, to zgodnie z normą powinien mieć on średnicę około 100 mm.
Zadaniem rury wywiewnej jest odprowadzenie gazów i przykrych zapachów pochodzących z instalacji kanalizacyjnej. Dlatego należy ją umieszczać w odległości co najmniej 4 m od okien dachowych, kominów wentylacyjnych i czerpni powietrza.
Właściwy montaż
Kominki odpowietrzające bardzo często montuje się niewłaściwie. Standardowo powinny być usytuowane wysoko na dachu, nie niżej niż 1,5 m od kalenicy, czyli najdalej w trzecim rzędzie dachówek. Niewielka wysokość kominków uniemożliwia bowiem ich właściwe działanie, gdy są zamontowane dalej. Często jednak zdarza się, że zmieniamy usytuowanie niezbędnych urządzeń sanitarnych i piony kanalizacyjne znajdują się w innych miejscach, niż przewidziane w projekcie. Wymusza to niewłaściwe umiejscowienie kominków odpowietrzających.
Jest jeszcze jeden powód, dla którego kominków odpowietrzających nie powinno się umieszczać zbyt nisko na połaci dachowej. Zimą są one narażone na uszkodzenie poprzez osuwające się z dachu masy śniegu. Należy wówczas zapewnić im osłonę, na przykład montując śniegołapy. Aby ochrona była skuteczna, trzeba umieścić jeden bądź dwa śniegołapy bezpośrednio nad kominkiem, co pozwoli na rozdzielenie masy śniegu i zmniejszy ryzyko uszkodzenia tego elementu.
Uwaga! Przed podłączeniem kominka do odpowietrzającego pionu kanalizacyjnego, należy wybrać i wymierzyć miejsce cięcia w folii dachowej. Otwór nie może być zbyt duży, ponieważ może się stać miejscem przeciekania dachu i strata ciepła.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o: