Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Okna, które chronią przed hałasem

Maciej Łozdowski

Izolacyjność akustyczna okna zależy od wielu czynników - rodzaju materiału, z którego jest wykonane, jego rozmiaru, budowy i właściwości ramy, wymiaru oszklenia i uszczelnienia.

okna
Jeśli montujemy w oknach nawiewniki - również powinny one mieć podwyższoną izolacyjność akustyczną
Fot. Oknoplast
Okna o podwyższonych parametrach izolacyjności akustycznej powinny być wyposażone w dźwiękochłonne szyby. Są to grubsze niż standardowe pakiety szybowe, w których jedna tafla szkła ma zwiększoną grubość - np. 4-6 mm, 4-8 mm czy nawet 6-10 mm. Większa jest też odległość pomiędzy szybami (powinna mieć powyżej 18-20 mm zamiast standardowych 16 mm).

W uzyskaniu odpowiedniej dźwiękoszczelności okien pomoże też zastosowanie do ich produkcji wysokiej jakości elastycznych uszczelek. Ważne jest zarówno o szczelne połączeniu styku szyba i profil, jak też doszczelnienie skrzydła i ościeżnicy okiennej.

Pamiętajmy, że sam zakup dźwiękoszczelnych okien to nie wszystko. Jeśli połączenie ze ścianą nie będzie wystarczająco szczelne, okna nie spełnią swego zadania. Należy o tym pamiętać, powierzając montaż okien przypadkowym ekipom montażowym i kierując się wyłącznie niższą ceną usługi montażowej. Ekipa taka, często bez odpowiedniego przygotowania, nie gwarantuje spełnienia oczekiwań inwestora co do izolacji akustycznej i termicznej okien.

Dobierając okna pod kątem akustyki, powinniśmy uwzględniać przede wszystkim lokalizację naszego domu czy mieszkania. Okna o zwiększonej izolacyjności akustycznej są droższe, więc jeżeli mieszkamy w spokojnej okolicy nie ma powodu, by za nie przepłacać.

Wybierając okna o podwyższonej izolacyjności akustycznej musimy liczyć się z tym, że nie tylko nie przepuszczą one do wnętrza hałasu, ale również świeżego powietrza. Dlatego w pomieszczeniach z oknami dźwiękoszczelnymi należy zadbać o odpowiednią wentylację. Najlepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie wentylacji mechanicznej.

Parametry izolacyjności akustycznej okna

Zdolność okna do tłumienia dźwięków z zewnątrz - czyli jego zolacyjność akustyczna - jest określana wskaźnikiem Rw, podawanym w decybelach (dB). Im wyższy Rw, tym lepsza izolacyjność.

Na rynku dostępne są okna o różnych parametrach - wybór odpowiedniej klasy powinien być przede wszystkim uzależniony od tego, w jakim otoczeniu znajduje się nasze dom. Standardowe okna mają współczynnik Rw na poziomie 30 - 32 dB. To wystarczy, by znacząco zmniejszyć uciążliwość docierającego do naszego wnętrza hałasu. Jednak w miejscach, gdzie poziom hałasu jest wysoki (pomiędzy 66 a 70 dB), aby w miarę skutecznie się od niego odseparować, musimy zdecydować się na stolarkę o podwyższonej izolacyjności akustycznej (Rw = x35 dB). Okna o współczynniku Rw na poziomie 40 dB i wyższej zalecane są przede wszystkim na obszarach o wysokim, stałym i uciążliwym poziomie hałasu, przekraczającym 70 dB.

Uwaga! Okna o podwyższonej izolacyjności akustycznej z pewnością nie będą należały do najtańszych. Jeśli chcemy uzyskać izolacyjność na poziomie 37dB, musimy liczyć się z koniecznością dopłaty rzędu 15-20% w porównaniu ze standardowym oknem o Rw = 32 dB.

Okno o Rw = 40-41 dB to dopłata rzędu 40-50%. Jeżeli natomiast chcemy, by nasze okno miało Rw na poziomie około 50 dB - musimy się przygotować na co najmniej podwojenie jego ceny.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>



    Więcej o:

Skomentuj:

Okna, które chronią przed hałasem