Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

ŁADNY DOM, NUMER 08/2014

red.

W tym numerze: *Ocieplenie poddasza wełną mineralną; *Drobne naprawy dachu; *Wymiana starych okien; *Co można ocieplić styropianem; *Izolacje tarasów; *Schody żelbetowe; *Ogrzewanie gazem domu energooszczędnego; *Jak usprawnić wentylację grawitacyjną; *Beton architektoniczny; *Farby do kuchni i łazienek; *Baterie kuchenne; *Systemy drzwi przesuwnych.

okładka ładnego domu
Okładka miesięcznika Ładny Dom 08/2014
Fot. Michał Mutor, Aereco, Buderus, Darco, Dennert, Klimosz, Shutterstock.com/Rob Bayer
INSPIRACJE

Dom miesiąca. Przestrzenne sztuczki na niedużej działce. Architekci lubią zaskakiwać, np. wymyślają formy, które przeczą utartym wyobrażeniom o kształcie budowli. Na obrzeżach jednego z podwarszawskich miast powstał dom z dachem płaskim... aczkolwiek dwuspadowym.

Dom na miarę. Wakacyjny, na cały rok. Gdy katalogi biur turystycznych kuszą luksusami i egzotycznymi widokami, są tacy którzy wolą podziwiać piękno rodzimej przyrody "u siebie". Właśnie do nich należą mieszkańcy prezentowanego domu.

Dom miesiąca. Namówieni na dom. Właściciele tego domu, kiedy wrócili do kraju, nie mieli planów zamieszkania w domu jednorodzinnym, a działkę, którą kupili traktowali raczej jako lokatę kapitału.

Wokół architektury. Prezentujemy m.in. dom - 2,5x6 m - zbudowany na płycie podłogowej przyczepy kampingowej, płytki, które zmieniają kolor, giętki beton.

Katalog projektów. Dom dla ciebie. Prezentujemy pięć gotowych projektów domów, podpowiadamy jak wybrać i co zrobić, by dopasować ten najlepszy do naszej posesji.

Aktualności. Z rynku. Nowości budowlane i instalacyjne oraz aktualności firmowe.

DOM W PRAKTCE

Architektura. Wzwyż czy wszerz czyli dom na różnych poziomach. Parterowy czy piętrowy? Który lepszy? Wygodniejszy? Decyzja jest trudna, zależy bowiem od wielu czynników.

Remont. Okna - wymień stare na nowe. Powierzchnia ram jest zniszczona, a od okien ciągnie chłodem? To znak, że nadeszła pora na ich wymianę.

Remont. Drobne naprawy dachu. Pokrycia z dachówek ceramicznych i cementowych są trwałe, ale po wielu latach wymagają niewielkich napraw. Wykonane umiejętnie odsuną w czasie generalny remont dachu.

Budowa. Poddasze z wełną w roli głównej. Choć wiedza o ocieplaniu poddaszy jest powszechna, to wciąż zdarzają się błędy podczas wykonywania tych prac.

Budowa. Styropian - niezastąpiony na budowie. Sprawdzi się w każdym miejscu domu - ociepla się nim fundamenty, podłogi, ściany oraz dachy.

Budowa. Izolacje tarasów. Jeśli będzie źle zaizolowany i wykonany, to po następnej zimie może wyglądać jak ruina.

Budowa. Oparcie krokwi na murłacie. Właściwe mocowanie krokwi do murłat oraz murłat do konstrukcji budynku gwarantuje stabilność całego dachu.

Budowa. Schody żelbetowe bezpieczne i wygodne. Jeżeli są dobrze zaprojektowane i wykonane, nawet nie zauważymy wielokrotnego ich przemierzania.

Instalacje. Odpowiedni system kominowy. Pamiętajmy o tym, że inny komin należy dobrać do kotła kondensacyjnego, a jeszcze inny do kotła na paliwa stałe lub kominka.

Instalacje. Ogrzewanie gazem domu energooszczędnego. Kluczem do zmniejszenia poziomu kosztów ogrzewania takiego domu jest m.in. właściwy dobór mocy kotła.

Instalacje. Jak usprawnić wentylację grawitacyjną. Jednym ze sposobów jest np. montaż nawiewników albo wentylacji mechanicznej z rekuperacją.

Instalacje. Detektory wykrywające czad. Czujniki reagujące na ten niebezpieczny gaz mogą być elementem instalacji alarmowej w domu, albo działać niezależnie od niej.

Wykończenie. Nie tylko na mur beton. Dawniej beton służył głównie jako materiał konstrukcyjny. Dziś używa się go również do aranżacji wnętrz.

Wykończenie. Farby, które się wody nie boją. W kuchniach i łazienkach stosuje się je coraz śmielej. Nie bez znaczenia jest więc jakość farby - najlepsza jest emulsja przeznaczona do pomieszczeń wilgotnych.

Wykończenie. Bateria ciężko pracująca. Gdy szukamy baterii kuchennej, głównie zwracamy uwagę na jej wygląd i cenę, czasem też zastanawiamy się, czy bateria ma być jedno- czy dwuuchwytowa. Czy to jednak wystarczy, aby podjąć dobrą decyzję.

Wykończenie. Systemy drzwi przesuwnych. Najczęściej drzwi przesuwne są wykorzystywane w szafach i do zabudowy garderób. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby oddzielić nimi pomieszczenia.

Gorąca Linia. Prawo. Prawo służebności. Możemy spotkać się ze służebnością gruntową, osobistą lub przesyłu. Jakie ograniczenia, a jakie prawa wiążą się z poszczególnymi jej rodzajami.

Gorąca Linia. Ogród. Z czym do drewna. Możemy zastosować impregnat, lakierobejcę, olej albo emalię - każdy z tych preparatów skutecznie zabezpiecza drewno, ale również je dekoruje. Tyle że w odmienny sposób. Wybór zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć.

WOKÓŁ DOMU

Ogród. Niespodzianki wśród drzew. W Rykach na lubelszczyźnie jest takie miejsce, gdzie niezależnie od pory roku przyroda tętni życiem. Swym pięknem daje wytchnienie tym, którzy tego potrzebują.

Odwodnienie. Cokół i opaska - jak i z czego je zrobić. Obszar na styku ścian domu i otaczającego go terenu trzeba wykończyć tak, by zapewnić mu ochronę przed warunkami atmosferycznymi.

Felieton. Ogród to też dom. Jeśli chcemy mieć piękny i sensownie urządzony ogród, dobrze zacząć o nim myśleć jeszcze przed budową domu. Warto przy tym skorzystać z wiedzy i doświadczeń architekta krajobrazu.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

ŁADNY DOM, NUMER 08/2014