Elektryczna mata grzewcza: jak sterować jej działaniem?
Niezależnie od tego, jaki wybierzemy montaż elektrycznej maty grzewczej - mokry czy suchy - do sterowania podgrzewaniem stosuje się termostat z czujnikiem podłogowym.
Termostat należy zamontować w każdym pomieszczeniu dogrzewanym przez matę. Najtańsze są termostaty sterowane ręcznie. Po osiągnięciu ustawionej przez użytkownika temperatury, ogrzewanie podłogowe wyłączy się. Tego typu modele kosztują od 150 do 350 zł. Droższe są urządzenia elektroniczne z programatorem dobowym lub tygodniowym. Ale ten wyższy jednorazowy wydatek - od 350 do 450 zł - szybko się nam zwróci, gdyż umożliwiają one okresowe podwyższenie lub obniżenie temperatury w pomieszczeniu. Sprawdzą się zwłaszcza w łazienkach, gdzie ogrzewanie podłogowe włącza się na pewien czas rano, a później - dopiero wieczorem. Dzięki temu mata grzejna działa nie dłużej niż sześć godzin na dobę, co pozwoli nam obniżyć koszty jej eksploatacji.
W "mokrej" wersji montażu maty termostat sprzedawany jest najczęściej jako komplet z czujnikiem podłogowym. Natomiast w systemie suchym kupuje się go razem z matą.
Zobacz też
Elektryczna mata grzewcza: jakie są koszty zakupu i eksploatacji
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
Mata grzewcza - montaż "na mokro" lub "na sucho"
Ogrzewanie podłogowe: jaka posadzka na ogrzewaną podłogę?
Ogrzewanie podłogowe wodne - metody wykonania i koszty, wady i zalety
Jak regulować pracę kotła i instalacji c.o.
Murek oporowy - z czego budować
Ściany działowe - z czego je zbudować?
Nowe dowody osobiste
Szczelny dach wokół komina