Odwodnienie lukarn
Brak skutecznego odprowadzenia wody opadowej z połaci daszków oraz zabezpieczenia przed zalegającym między lukarnami śniegiem (może go być nawet na całą wysokość ścianek) często powoduje zawilgocenie dachu domu.
Obróbki blacharskie. Ścianki lukarn zabezpiecza się obróbkami blacharskimi, które powinny mieć co najmniej 30 cm wysokości. Jeśli na dachu jest kilka lukarn usytuowanych blisko siebie, obróbkami blacharskimi najlepiej zabezpieczyć całą powierzchnię ich ścianek bocznych. Zbyt krótkie obróbki mogą być przyczyną zamakania ścianek lukarn i przedostawania się wody pod pokrycie.
Odpowiednich obróbek i starannego uszczelnienia wymagają także kosze na styku lukarnowych daszków i dachu domu. Rynny koszowe nie mogą być zbyt wąskie, inaczej woda może przelewać się ponad ich brzegami. Najlepiej, jeśli z obu stron wsunięte są pod pokrycie na co najmniej 30 cm (jeśli brzegi rynny są proste) lub 20 cm (gdy krawędzie są zagięte do góry).
Rynny. Będą kierować strumień wody opadowej spływającej z daszków z dala od ścianek bocznych lukarn. Zależnie od ukształtowania dachu, rynny mocuje się nad ściankami bocznymi lub nad ścianką frontową. Wodę najlepiej jest odprowadzać rurą spustową, zamocowaną przy ściance frontowej na znajdującą się przed lukarną połać dachu.
Kable grzejne. Ciepło wytwarzane przez kable ułożone na połaci wokół lukarn spowoduje, że zalegający zimą śnieg szybko się roztopi, a przez to zostanie odsunięty od obróbek blacharskich, a więc miejsc ewentualnych przecieków. To rozwiązanie warto zastosować także, gdy obróbki zabezpieczające ścianki są zbyt krótkie.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o: