Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dlaczego opłaca się budować lepiej niż mówią przepisy

Tekst Ludomir Duda, audytor energrtyczny, ekspert w dziedzinie budownictwa energooszczędnego

Decydując się na budowę domu, często nie myślimy o kosztach jego eksploatacji, ale po prostu zawierzamy ?Warunkom Technicznym, jakim powinny odpowiadać? (WT), które określają jakie jest racjonalnie niskie zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania.

27.03.2009 WARSZAWA DLA " LADNY DOM " KONFERENCJA " MADRY BUDUJE 2 RAZY LEPIEJ " FOT. FILIP KLIMASZEWSKI / AGENCJA GAZETA
Ludomir Duda
Fot. Filip Klimaszewski / AG
W załączniku do WT mamy tabelę, która podaje, jakie parametry termiczne powinny mieć poszczególne przegrody budowlane (ściany, dachy, okna itp.), by zużycie energii - jak podaje §328 -można było utrzymać na "racjonalnie niskim poziomie".

Niestety, jeśli zbudujemy ściany i pozostałe przegrody budowlane o współczynnikach przenikania ciepła podanych w tej tabeli, spotka nas zawód. Zaufanie państwu skutkować będzie bardzo wysokimi kosztami eksploatacji. I marne jest pocieszenie, że dostawcy energii zarobią na tym krocie...

Zilustrujmy to następującym przykładem: przez 1 m2 ściany o współczynniku przenikania ciepła U = 0,3 W/(m2K) w III strefie klimatycznej, w przeciętnym sezonie grzewczym przenika 28 kWh. Przyjmując że, ogrzewamy jednym z najtańszych źródeł energii (czyli gazem ziemnym) oraz że w budynkach jednorodzinnych na 1 m2 pow. użytkowej przypada 1 m2 ściany zewnętrznej, można przyjąć że za ciepło uciekające przez 1 m2 ściany zapłacimy 5,6 zł/rok (w domu o pow. 180 m2 będzie to więc 1008 zł rocznie).

Jeżeli jednak dojdziemy do wniosku, że lepiej nie ufać państwu i zaprojektujemy ściany o U = 0,2, okaże się, że przeniknie przez nie nie 28, ale 19 kWh. Różnica to 9 [kWh], a więc na każdym metrze oszczędzamy 1,8 zł (strata wyniesie nie 1008, ale 324 zł).

Koszty dodatkowego ocieplenia (jeśli będzie to styropian) wyniosą około 7 zł/m2. Jeśli zamiast wydać pieniądze na dodatkową warstwę ocieplenia, zrobimy najkorzystniejszą z oferowanych lokatę bankową, to odsetki (uwzględniając podatek Belki), będą prawie sześć razy mniejsze. Zatem lokata w ocieplenie to nie tylko najpewniejszy i najwyższy zysk na świecie, ale także gwarancja korzyści rosnących nie w perspektywie roku (jak lokata bankowa), ale dziesięcioleci.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Dlaczego opłaca się budować lepiej niż mówią przepisy