Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak zbudować dom i nie zbankrutować?

MS więcej niż Okna

Na jakości materiałów budowlanych i elementów wykończeniowych nie warto oszczędzać. Co zatem zrobić, żeby nie przeinwestować i zmniejszyć wydatki tak, by starczyło nam pieniędzy na ukończenie domu?

dom jednorodzinny,budowa domu,elewacja z klinkieru
Atesty, gwarancje, zezwolenia - są to podstawowe dokumenty, które gwarantują, że zastosowane przez nas materiały budowlane są dobrej jakości
Fot. MS więcej niż Okna
Znalezienie kompromisu pomiędzy realizacją wymarzonego projektu i zastosowaniem odpowiednich technologii, a możliwościami naszego portfela nie jest proste. Nieoczekiwane wydatki wynikające z popełnionych błędów, konieczność przedłużenia prac ze względu na niekorzystne warunki pogodowe czy wzrost cen materiałów budowlanych - to tylko niektóre z czynników mogące utrudnić sfinalizowanie inwestycji. Rozwiązaniem jest sporządzenie skrupulatnego kosztorysu oraz szukanie oszczędności na każdym etapie budowy domu.

Projekt z zyskiem dla portfela

Jeśli cięcie kosztów jest niezbędne, najkorzystniej jest przystąpić do niego jeszcze na etapie projektu. Zastosowanie zmian w rozmieszczeniu i liczbie pomieszczeń, rezygnacja z niepotrzebnych balkonów czy piwnicy przyniosą wymierne oszczędności finansowe. Należy pamiętać, że zazwyczaj prostsze rozwiązanie jest bardziej ekonomiczne. Wielospadowy dach z dużą liczbą załamań będzie bardziej skomplikowany w wykonaniu i jest droższym rozwiązaniem niż prosta, dwuspadowa konstrukcja. Podobnie bryła domu oparta na planie prostokąta lub kwadratu będzie zwykle tańsza niż ta, o nietypowym kształcie. Decydując się na określony projekt, bardzo istotne jest przeanalizowanie potrzeb domowników i przystosowanie do nich metrażu. W Polsce jest wyraźna tendencja do wyboru budynków o większej powierzchni użytkowej niż wynikałoby to z rzeczywistych potrzeb danej rodziny. Tymczasem zrezygnowanie z dodatkowych łazienek, pokoju gościnnego czy obszernej garderoby nie obniży komfortu użytkowania, a znacząco zmniejszy koszty budowy i utrzymania domu.

Zima dobrym czasem na zakupy

Materiały budowlane stanowią największą część kosztów całej inwestycji, więc to na nich zazwyczaj się oszczędza. Przed dokonaniem zakupu należy skrupulatnie porównać oferty producentów, zwracając uwagę na parametry techniczne, długość i zakres gwarancji oraz opinie specjalistów. Pamiętajmy jednak, że najtańsze rozwiązania mogą okazać się pozornym zyskiem, jeśli weźmie się pod uwagę ich niską jakość i problemy, jakie mogą wiązać się z tym w przyszłości. W przypadku, gdy produkt nie będzie spełniał naszych oczekiwań, jego wymiana może okazać się niemożliwa lub bardzo pracochłonna. Jak się jednak okazuje, na materiałach budowlanych zaoszczędzić można bez uszczerbku dla ich jakości np. kupując poza sezonem. Specjalne oferty w okresie zimowym są sposobem na utrzymanie płynności finansowej dla firmy, a dla jej klientów możliwością zakupu wysokiej jakości produktu w niższej cenie.

Oszczędzanie z głową

Decydując się na materiały budowlane oraz wykonawcę, z pewnością warto być powściągliwym w wydatkach - ale w przemyślany sposób. W obu przypadkach zrezygnowanie z jakości i wybór najtańszej oferty może przynieść opłakane skutki, a w najgorszym przypadku zakończyć się wymianą wadliwych elementów lub dokonaniem poprawek. Często za nieprzemyślane oszczędności przychodzi zapłacić później - podczas użytkowania domu. Warto więc zawczasu wziąć pod uwagę np. koszty ogrzewania wybierając energooszczędne materiały. Przykładowo, różnica w cenie okien o bardzo dobrej izolacyjności zwróci się w postaci niższych rachunków już po około 7 latach, w dalszej perspektywie czasu przynosząc dodatkowy zysk. Kolejnym istotnym czynnikiem, którego nie należy zaniedbywać jest długość i jakość gwarancji. Zakup elementów i materiałów budowlanych od renomowanego producenta daje nam pewność, że w razie otrzymania wadliwego produktu dodatkowe koszty pokryje firma, a my nie zostaniemy sami z problemem. Przy budowie domu należy przede wszystkim pamiętać, że zazwyczaj przyjdzie nam w nim mieszkać przez długi okres, a za nieroztropne zakupy możemy płacić latami.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładZobacz także:

Dach płaski czy stromyGaraż wbudowany czy wolno stojący?Piętro czy poddaszeKiedy piwnica ma sens

Skomentuj:

Jak zbudować dom i nie zbankrutować?