Jak zbudować dom i nie zbankrutować?
Na jakości materiałów budowlanych i elementów wykończeniowych nie warto oszczędzać. Co zatem zrobić, żeby nie przeinwestować i zmniejszyć wydatki tak, by starczyło nam pieniędzy na ukończenie domu?
Projekt z zyskiem dla portfela
Jeśli cięcie kosztów jest niezbędne, najkorzystniej jest przystąpić do niego jeszcze na etapie projektu. Zastosowanie zmian w rozmieszczeniu i liczbie pomieszczeń, rezygnacja z niepotrzebnych balkonów czy piwnicy przyniosą wymierne oszczędności finansowe. Należy pamiętać, że zazwyczaj prostsze rozwiązanie jest bardziej ekonomiczne. Wielospadowy dach z dużą liczbą załamań będzie bardziej skomplikowany w wykonaniu i jest droższym rozwiązaniem niż prosta, dwuspadowa konstrukcja. Podobnie bryła domu oparta na planie prostokąta lub kwadratu będzie zwykle tańsza niż ta, o nietypowym kształcie. Decydując się na określony projekt, bardzo istotne jest przeanalizowanie potrzeb domowników i przystosowanie do nich metrażu. W Polsce jest wyraźna tendencja do wyboru budynków o większej powierzchni użytkowej niż wynikałoby to z rzeczywistych potrzeb danej rodziny. Tymczasem zrezygnowanie z dodatkowych łazienek, pokoju gościnnego czy obszernej garderoby nie obniży komfortu użytkowania, a znacząco zmniejszy koszty budowy i utrzymania domu.
Zima dobrym czasem na zakupy
Materiały budowlane stanowią największą część kosztów całej inwestycji, więc to na nich zazwyczaj się oszczędza. Przed dokonaniem zakupu należy skrupulatnie porównać oferty producentów, zwracając uwagę na parametry techniczne, długość i zakres gwarancji oraz opinie specjalistów. Pamiętajmy jednak, że najtańsze rozwiązania mogą okazać się pozornym zyskiem, jeśli weźmie się pod uwagę ich niską jakość i problemy, jakie mogą wiązać się z tym w przyszłości. W przypadku, gdy produkt nie będzie spełniał naszych oczekiwań, jego wymiana może okazać się niemożliwa lub bardzo pracochłonna. Jak się jednak okazuje, na materiałach budowlanych zaoszczędzić można bez uszczerbku dla ich jakości np. kupując poza sezonem. Specjalne oferty w okresie zimowym są sposobem na utrzymanie płynności finansowej dla firmy, a dla jej klientów możliwością zakupu wysokiej jakości produktu w niższej cenie.
Oszczędzanie z głową
Decydując się na materiały budowlane oraz wykonawcę, z pewnością warto być powściągliwym w wydatkach - ale w przemyślany sposób. W obu przypadkach zrezygnowanie z jakości i wybór najtańszej oferty może przynieść opłakane skutki, a w najgorszym przypadku zakończyć się wymianą wadliwych elementów lub dokonaniem poprawek. Często za nieprzemyślane oszczędności przychodzi zapłacić później - podczas użytkowania domu. Warto więc zawczasu wziąć pod uwagę np. koszty ogrzewania wybierając energooszczędne materiały. Przykładowo, różnica w cenie okien o bardzo dobrej izolacyjności zwróci się w postaci niższych rachunków już po około 7 latach, w dalszej perspektywie czasu przynosząc dodatkowy zysk. Kolejnym istotnym czynnikiem, którego nie należy zaniedbywać jest długość i jakość gwarancji. Zakup elementów i materiałów budowlanych od renomowanego producenta daje nam pewność, że w razie otrzymania wadliwego produktu dodatkowe koszty pokryje firma, a my nie zostaniemy sami z problemem. Przy budowie domu należy przede wszystkim pamiętać, że zazwyczaj przyjdzie nam w nim mieszkać przez długi okres, a za nieroztropne zakupy możemy płacić latami.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>Zobacz także:
Garaż wbudowany czy wolno stojący?
- Więcej o:
- budowa domu
Czy można zwrócić niewykorzystane materiały budowlane?
Buduj dom tylko z legalnych materiałów
Podczas prac budowlanych zapisuj wydatki
Inwestycja w lepsze okna i rolety
Dlaczego opłaca się budować lepiej niż mówią przepisy
Czy warto zaczynać budowę przed zimą?
Ile powinna trwać budowa domu? Jak rozplanować budowę?
Projekt domu w gęstej zabudowie