Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak otrzymać od państwa dopłatę do budowy domu energooszczędnego

Marcin Kunicki

Myśląc o budowie domu, zwykle zastanawiamy się nad tym, ile będzie nas to kosztowało. Otóż okazuje się, że część pieniędzy możemy dostać od... Państwa. Jest tylko jeden warunek: musimy zbudować dom energooszczędny.

dom energooszczędny
Program, który przygotował NFOŚiGW, jest skierowany do tych inwestorów, którzy są zdecydowani teraz ponieść wyższe koszty budowy, by potem mieć pewność, że ich dom jest energooszczędny nie tylko na papierze.
Fot. Velux
Dla przypomnienia - dom energooszczędny to taki, który potrzebuje niewielkiej ilości energii do ogrzewania, chłodzenia i wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody. O tym co to znaczy "dom energooszczędny" czytaj TUTAJ

O konieczności budowy domów energooszczędnych słyszy się w Polsce od wielu lat, mimo to wciąż powstaje ich za mało. Wynika to nie tyle z obawy czy też niewiedzy inwestorów, ale po prostu z kalkulacji kosztów. Prawdą jest, że dom energooszczędny jest droższy w budowie, niemniej jednak trzeba wyraźnie zaznaczyć, iż zastosowanie w nim nowoczesnych rozwiązań i instalacji pozwoli w przyszłości ograniczyć straty ciepła i obniżyć rachunki za ogrzewanie. Dodatkowo, taki dom jest przyjazny środowisku, dzięki zmniejszeniu ilości emisji CO2 do atmosfery.

Trochę teorii

Zgodnie z wymogami unijnymi wszystkie nowo powstające budynki mają być od 2021 roku obiektami "o niemal zerowym zużyciu energii". Dlatego też Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) uruchomił priorytetowy program w postaci dopłat do kredytów na budowę lub zakup domów (i mieszkań) energooszczędnych. Jego wdrożenie przewidziane jest do 2018 roku, a wydatkowanie środków z nim związanych - do końca 2022 roku.

Budżet programu wynosi 300 mln zł. Według Funduszu przeznaczone środki pozwolą na realizację około 12 tys. energooszczędnych domów jednorodzinnych oraz mieszkań w budynkach wielorodzinnych.

Inwestorzy ubiegający się o taką dopłatę będą musieli udowodnić, że roczny jednostkowy wskaźnik zapotrzebowania ich domów na energię użytkową do celów ogrzewania i wentylacji (EUco*) nie będzie przekraczał 15 lub 40 kWh/m2. Wówczas będą mogli otrzymać odpowiednio 50 bądź 30 tys. zł brutto na poczet spłaty zaciągniętego kredytu.

Uwaga! O dofinansowanie możemy się starać tylko i wyłącznie wtedy, kiedy zaciągamy kredyt na budowę lub kupno takiego domu (lub mieszkania), i to w banku, który ma podpisaną umowę z NFOŚiGW. W przeciwnym razie dopłaty nie dostaniemy, ponieważ Fundusz nie ma możliwości refinansowania takiego kredytu. Kredytów z dopłatą udzielają na dzień dzisiejszy: Bank Ochrony Środowiska, Bank Polskiej Spółdzielczości, SGB-Bank oraz Deutsche Bank PBC.

Pamiętajmy, iż kwota kredytu nie może być niższa od kwoty wnioskowanej dotacji i musi zostać przeznaczona na pokrycie tzw. kosztów kwalifikowanych. Są to: koszty budowy lub zakupu domu jednorodzinnego wraz z kosztem projektu budowlanego, jego weryfikacji, testu szczelności i potwierdzenia osiągnięcia standardu energetycznego. Zaliczymy do nich również te wydatki, które poniesiemy na zakup i montaż:

- elementów konstrukcyjnych budynku, w tym materiałów izolacyjnych ścian, stropów, dachów, posadzek, stolarki okiennej i drzwiowej;

- układów wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła;

- instalacji ogrzewania, przygotowania ciepłej wody użytkowej, wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej.

W poczet kosztów kwalifikowanych nie możemy zaliczyć tych związanych z wykończeniem budynku (lub mieszkania).

Dofinansowanie do domów energooszczędnych zgodnie z prawem

Wykaz podstawowych przepisów, według których udzielane są dopłaty Źródło: NFOŚiGW:

- Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r.- Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2008 r. nr 25, poz.150, z późn. zm.).

- Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. nr 243, poz.1623, z późn. zm.).

- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 6 listopada 2008 r. w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej odrębną całość techniczno-użytkową oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw ich charakterystyki energetycznej (Dz. U. z 2008 r. nr 201, poz. 1240).

- Ustawa z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (Dz. U. z 2011 r., nr 232, poz. 1377).

- Ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (tj. Dz. U. z 2000 r., nr 80, poz. 903 z późn. zm.).

Kilka praktycznych rad

Dom, który zostanie zakwalifikowany do dotacji, musi charakteryzować się znacznie niższym zużyciem energii, niż ten posadowiony w tradycyjny sposób, to znaczy musi spełniać określone wymagania techniczne. Dlatego przymierzając się do budowy domu energooszczędnego, należy zwrócić szczególną uwagę na kwestię zapobiegania stratom ciepła. Na pewno powinniśmy zadbać o:

- solidną warstwę izolacji - to znaczy odpowiednio ocieplić ściany, dach i podłogę oraz zminimalizować ryzyko powstawania mostków termicznych;

- odpowiedni dobór przeszkleń - zamontowane okna powinny mieć niski współczynnik przenikania ciepła;

- montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła - w wentylacji mechanicznej ciepło z usuwanego zużytego powietrza jest wykorzystywane w centrali wentylacyjnej do ogrzania zimnego powietrza napływającego do domu z zewnątrz. Warto podkreślić, iż sprawność tej wymiany często przekracza 90%, zatem całe wytworzone przez system grzewczy ciepło zostaje w domu - nie tracimy go, a płacimy mniej za ogrzewanie.

Uwaga! Wbrew pozorom wentylacja mechaniczna nie jest dużo droższa od tradycyjnego systemu wentylacji grawitacyjnej. Dodatkowe nakłady finansowe ponosimy jedynie przy zakupie centrali wentylacyjnej - rekuperatora.

"Ciemna strona" do domów energooszczędnych

Reasumując, założenie jest takie, że dopłaty do domów energooszczędnych mają zrekompensować część kosztów związanych z uzyskaniem lepszej klasy energetycznej budynku, oraz zachęcać do inwestowania w nowoczesne rozwiązania architektoniczne i technologiczne. Niestety, otrzymaną dopłatę trzeba uwzględnić w rocznym rozliczeniu PIT i od tej kwoty zapłacić podatek dochodowy (w zależności od sytuacji może to być od 18 do 32% dotacji). Ponadto, kilka tysięcy złotych wydamy na same formalności i procedury, których jak widać nie jest mało. Inwestor z własnej kieszeni musi bowiem na przykład sfinansować wynagrodzenie dwóch weryfikatorów. Jednak mimo tych wszystkich utrudnień, z programu naprawdę warto skorzystać, jeśli zależy nam na niższym zużyciu energii, zminimalizowaniu strat ciepła oraz zmniejszeniu kosztów eksploatacji domu. Jest jeszcze jeden powód - ochrona środowiska naturalnego dzięki zredukowaniu emisji CO2.

* * *


Wskaźniki - co to znaczy

Przy określaniu stopnia energooszczędności domu, spotkamy się zwykle z różnego rodzaju wskaźnikami. Spróbujmy je wyjaśnić.

* EUco - określa konstrukcję energetyczną domu. Im ten wskaźnik jest mniejszy, tym mniej ciepła tracimy przez przegrody zewnętrzne - ściany, okna, dach i drzwi,

EK - wskaźnik energii końcowej, czyli tej dostarczonej do budynku, łącznie z kosztami jej przesyłu; jest to energia za którą faktycznie płacimy.

EP - to wskaźnik energii nieodnawialnej potrzebnej do tego, by wytworzyć energię końcową do ogrzewania domu, wentylacji i przygotowania ciepłej wody.

Czytaj także:

Wniosek o dotację do domu energooszczędnego - krok po kroku



Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład





Skomentuj:

Jak otrzymać od państwa dopłatę do budowy domu energooszczędnego