Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Korzyści z kolektorów słonecznych w modernizowanej instalacji

Władysław Łyszkowski

Zamontowanie kolektorów słonecznych przy okazji modernizacji instalacji grzewczej to inwestycja dość kosztowna, ale w niektórych sytuacjach pozwoli zmniejszyć rachunki za ciepłą wodę.

kolektory słoneczne
W naszych warunkach klimatycznych kolektory słoneczne stosowane są one przede wszystkim do podgrzewania wody do mycia
Fot. Vaillant
Tam, gdzie nie ma sieci gazowej, wiele domów było i nadal jest ogrzewanych węglem. Wówczas zimą i w okresach przejściowych wodę do mycia podgrzewa kocioł. Latem zaś przygotowuje się ją zwykle za pomocą pojemnościowego podgrzewacza elektrycznego (termy) lub rzadziej - przepływowego.

Natomiast w domach z zamontowanym jednofunkcyjnym kotłem gazowym do podgrzewania wody przez cały rok służy najczęściej przepływowy podgrzewacz gazowy (piecyk łazienkowy).

Przyjrzymy się zatem możliwości montażu kolektorów w kilku typowych modernizowanych instalacjach grzewczych.

Kolektory plus kocioł węglowy oraz pojemnościowy podgrzewacz elektryczny. Koszty eksploatacji takiej instalacji są dość wysokie, gdyż prąd jest jednym z najdroższych nośników energii cieplnej. Poza tym, wysłużona terma nie zawsze zapewnia odpowiednią ilość wody. W takiej sytuacji warto ją zdemontować i zamiast niej zastosować kolektory słoneczne. Będą one połączone z kotłem i podgrzewaczem wyposażonym w dwie wężownice. Dzięki temu zimą ciepłą wodę nadal będzie przygotowywał kocioł, a latem - kolektory; zaś w czasie pochmurnych lub deszczowych dni włączy się grzałka.

Kolektory plus kocioł węglowy oraz przepływowy podgrzewacz gazowy. W tym układzie grzewczym dostawienie nowego zasobnika ciepłej wody, współpracującego z kolektorami słonecznymi i piecykiem gazowym, nie jest raczej polecane. To dlatego, że podgrzewacz ma bardzo wysoką moc minimalną, poniżej której nie pracuje. Zatem nie da się w nim dogrzać wody, wstępnie ogrzanej przez kolektory, do ustawionej przez nas temperatury. Wystarczyłoby bowiem podniesienie jej tylko o kilka stopni, tymczasem pracujący z minimalną mocą piecyk ogrzeje ją nawet o 20-30°C. W efekcie w instalacji mamy bardzo gorącą wodę, a na rachunkach - zerowe oszczędności w zużyciu gazu.

W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem (po przeprowadzonej wcześniej termomodernizacji domu) jest wymiana obu urządzeń grzewczych na kocioł kondensacyjny, zapewniający zarówno ogrzewanie pomieszczeń, jak i zasilanie zasobnika ciepłej wody. Można wówczas od razu zamontować zbiornik solarny, czyli z dwiema wężownicami.

Kolektory plus jednofunkcyjny kocioł gazowy oraz przepływowy podgrzewacz gazowy. Do takiej instalacji również nie da się w prosty sposób podłączyć kolektorów (z analogicznych względów jak poprzednio). Najlepiej zdecydować się wówczas na kompleksową modernizację istniejącego systemu.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Korzyści z kolektorów słonecznych w modernizowanej instalacji