Kolektory słoneczne - co może się stać, kiedy wyjeżdżamy na urlop
Najwięcej kłopotów sprawia praca instalacji solarnej w czasie, gdy domownicy latem wyjeżdżają z domu na dłużej, na przykład na dwutygodniowy urlop.
- schładzanie zasobnika - do tego celu wykorzystuje się pompę solarną, która pracuje również nocą. Można też w rozległej instalacji ciepłej wody uruchamiać na wiele godzin pompę cyrkulacyjną;
- odprowadzanie nadmiaru gorącej wody do kanalizacji - po osiągnięciu wysokiej temperatury wody w zasobniku, automatycznie otwiera się zawór upustowy. Gorąca woda usuwana jest jako ściek do kanalizacji, a w jej miejsce napływa zimna.
Niestety, metody te nie są pozbawione wad. Chłodzenie zasobnika solarnego nocą nie rozwiązuje na przykład przegrzewania się instalacji z powodu przerwy w dostawie prądu w ciągu dnia - dochodzi wtedy bowiem do zatrzymania pracy pomp obiegowych. Inne rozwiązania powodują niepotrzebne zużycie prądu lub wody oraz przyczyniają się do wzrostu objętości ścieków. Są zatem sprzeczne z ideą wykorzystania energii odnawialnej, której głównym celem jest ochrona środowiska naturalnego.
Z tego względu fachowcy polecają montaż kolektorów o specjalnej konstrukcji. Są to panele, które są automatycznie opróżniane, gdy ciepło nie jest z nich przez dłuższy czas odbierane, lub rurowe typu heat-pipe, bądź panele z systemem przesuwanych żaluzji. Skuteczność danego rozwiązania będzie zależała od sposobu korzystania z instalacji solarnej. Dlatego wybór rodzaju kolektorów, określanie ich powierzchni wraz ze sposobem montażu warto skonsultować z doświadczonym specjalistą.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
Korzyści z kolektorów słonecznych w modernizowanej instalacji
Kolektory słoneczne - budowa i działanie instalacji słonecznej
Kolektory słoneczne w starym i nowym domu
Kiedy kolektory dają najwięcej ciepła
Solary na ciepłą wodę - cena z montażem. Ile zapłacimy?
Kolektory słoneczne: rodzaje kolektorów
Zasobniki na c.w.u.: jak uniknąć błędów przy planowaniu i instalacji
Kolektory słoneczne: prawidłowy montaż