Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kolektory słoneczne - co może się stać, kiedy wyjeżdżamy na urlop

Władysław Łyszkowski

Najwięcej kłopotów sprawia praca instalacji solarnej w czasie, gdy domownicy latem wyjeżdżają z domu na dłużej, na przykład na dwutygodniowy urlop.

W naszych warunkach klimatycznych kolektory słoneczne służą przede wszystkim do obniżenia kosztów podgrzewania wody
W naszych warunkach klimatycznych kolektory słoneczne służą przede wszystkim do obniżenia kosztów podgrzewania wody
Fot. Hoven
Podczas upalnego lata panele mogą osiągać bardzo wysoką temperaturę - od 150 do 200 st.C - co może spowodować przegrzanie glikolu. W następstwie tego może się pojawić w instalacji osad zatykający rury prowadzące od kolektorów do zbiornika z dwiema wężownicami. Niezbędne może okazać się wówczas bardzo kosztowne płukanie instalacji i wymiana płynu. Aby do tego nie dopuścić stosuje się między innymi:

- schładzanie zasobnika - do tego celu wykorzystuje się pompę solarną, która pracuje również nocą. Można też w rozległej instalacji ciepłej wody uruchamiać na wiele godzin pompę cyrkulacyjną;

- odprowadzanie nadmiaru gorącej wody do kanalizacji - po osiągnięciu wysokiej temperatury wody w zasobniku, automatycznie otwiera się zawór upustowy. Gorąca woda usuwana jest jako ściek do kanalizacji, a w jej miejsce napływa zimna.

Niestety, metody te nie są pozbawione wad. Chłodzenie zasobnika solarnego nocą nie rozwiązuje na przykład przegrzewania się instalacji z powodu przerwy w dostawie prądu w ciągu dnia - dochodzi wtedy bowiem do zatrzymania pracy pomp obiegowych. Inne rozwiązania powodują niepotrzebne zużycie prądu lub wody oraz przyczyniają się do wzrostu objętości ścieków. Są zatem sprzeczne z ideą wykorzystania energii odnawialnej, której głównym celem jest ochrona środowiska naturalnego.

Z tego względu fachowcy polecają montaż kolektorów o specjalnej konstrukcji. Są to panele, które są automatycznie opróżniane, gdy ciepło nie jest z nich przez dłuższy czas odbierane, lub rurowe typu heat-pipe, bądź panele z systemem przesuwanych żaluzji. Skuteczność danego rozwiązania będzie zależała od sposobu korzystania z instalacji solarnej. Dlatego wybór rodzaju kolektorów, określanie ich powierzchni wraz ze sposobem montażu warto skonsultować z doświadczonym specjalistą.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>    Więcej o:

Skomentuj:

Kolektory słoneczne - co może się stać, kiedy wyjeżdżamy na urlop