Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom szkieletowy w kilku słowach

(red.)

Dom szkieletowy
Dom szkieletowy
Fot. Pfleiderer
- Szkielet drewniany jest technologią bardzo wymagającą - trzeba stosować odpowiednie materiały i nie wolno pozwolić sobie na żadne odstępstwa od reguł budowania. Dlatego firma, której zleca się budowę, musi być sprawdzona, a koszt budowy raczej nie jest niższy niż koszt wzniesienia domu murowanego.

- Pierwszym warunkiem udanej budowy jest odpowiednio wysuszone drewno - o wilgotności maksimum 19%.

- Dom szkieletowy łatwo zmodernizować i rozbudować. Ze względu na drewnianą konstrukcję dodanie okien czy drzwi, połączenie lub dobudowanie pomieszczeń albo wymiana instalacji wewnętrznych - wszystko to jest możliwe bez kłopotliwego kucia ścian i stropów.

- "Kanadyjczyka" da się wznieść nawet zimą. W tej technologii można bowiem bez przeszkód budować również wtedy, gdy temperatura spada poniżej zera.

- Dom szkieletowy ma większą powierzchnię użytkową niż dom murowany o identycznym obrysie. Grubość ścian zewnętrznych domu szkieletowego jest zdecydowanie mniejsza niż w domu murowanym. Dodatkowy zysk jest niemały - parterowy dom drewniany o powierzchni 100 m2 jest w środku większy od murowanego o 8-10 m2!

- Z zewnątrz może wyglądać jak murowany. W Ameryce zewnętrzne ściany domu szkieletowego najczęściej wykańcza się okładziną winylową (sidingiem). Można jednak dom szkieletowy wykończyć drewnem lub obmurować: albo cegłą zwykłą i wykończyć tynkiem, albo cegłą klinkierową. Na dachu można zastosować każdy materiał pokryciowy - od lekkich gontów bitumicznych przez pokrycia z blachy aż po ciężką dachówkę ceramiczną.

- "Czysta" budowa. Jeśli nie liczyć fundamentu, montaż i wykończenie domu szkieletowego odbywa się na sucho. Nie ma problemów z pozostałościami po betonowaniu oraz składowiskiem wapna, cementu i piasku. Teren po budowie znacznie łatwiej jest uprzątnąć.

- Dom szkieletowy szybko się wychładza. Ponieważ konstrukcja budynku jest lekka, ma on małą bezwładność cieplną: ściany i stropy nie "magazynują" ciepła. Ale są też dobre tego strony: dom łatwo nagrzać. Stąd najlepiej w nim widać efekty zainstalowania automatyki regulującej temperaturę w pomieszczeniach: znaczne oszczędności w kosztach eksploatacji budynku.

- Okres eksploatacji domów drewnianych i murowanych jest porównywalny; obawy dotyczące trwałości domów szkieletowych są nieuzasadnione. Dowodem są liczne drewniane budynki w Otwocku pod Warszawą i innych miejscowościach uzdrowiskowych. Szybsze niszczenie dotyczyć może jedynie domów całkowicie zaniedbanych.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Skomentuj:

Dom szkieletowy w kilku słowach