Dom szkieletowy w kilku słowach


- Pierwszym warunkiem udanej budowy jest odpowiednio wysuszone drewno - o wilgotności maksimum 19%.
- Dom szkieletowy łatwo zmodernizować i rozbudować. Ze względu na drewnianą konstrukcję dodanie okien czy drzwi, połączenie lub dobudowanie pomieszczeń albo wymiana instalacji wewnętrznych - wszystko to jest możliwe bez kłopotliwego kucia ścian i stropów.
- "Kanadyjczyka" da się wznieść nawet zimą. W tej technologii można bowiem bez przeszkód budować również wtedy, gdy temperatura spada poniżej zera.
- Dom szkieletowy ma większą powierzchnię użytkową niż dom murowany o identycznym obrysie. Grubość ścian zewnętrznych domu szkieletowego jest zdecydowanie mniejsza niż w domu murowanym. Dodatkowy zysk jest niemały - parterowy dom drewniany o powierzchni 100 m2 jest w środku większy od murowanego o 8-10 m2!
- Z zewnątrz może wyglądać jak murowany. W Ameryce zewnętrzne ściany domu szkieletowego najczęściej wykańcza się okładziną winylową (sidingiem). Można jednak dom szkieletowy wykończyć drewnem lub obmurować: albo cegłą zwykłą i wykończyć tynkiem, albo cegłą klinkierową. Na dachu można zastosować każdy materiał pokryciowy - od lekkich gontów bitumicznych przez pokrycia z blachy aż po ciężką dachówkę ceramiczną.
- "Czysta" budowa. Jeśli nie liczyć fundamentu, montaż i wykończenie domu szkieletowego odbywa się na sucho. Nie ma problemów z pozostałościami po betonowaniu oraz składowiskiem wapna, cementu i piasku. Teren po budowie znacznie łatwiej jest uprzątnąć.
- Dom szkieletowy szybko się wychładza. Ponieważ konstrukcja budynku jest lekka, ma on małą bezwładność cieplną: ściany i stropy nie "magazynują" ciepła. Ale są też dobre tego strony: dom łatwo nagrzać. Stąd najlepiej w nim widać efekty zainstalowania automatyki regulującej temperaturę w pomieszczeniach: znaczne oszczędności w kosztach eksploatacji budynku.
- Okres eksploatacji domów drewnianych i murowanych jest porównywalny; obawy dotyczące trwałości domów szkieletowych są nieuzasadnione. Dowodem są liczne drewniane budynki w Otwocku pod Warszawą i innych miejscowościach uzdrowiskowych. Szybsze niszczenie dotyczyć może jedynie domów całkowicie zaniedbanych.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
- dom szkieletowy
Dom szkieletowy. Dom w stylu angielskim na Mazowszu
Czym są i jak powstają domy szkieletowe?
Domy szkieletowe stalowe
Kanadyjczyk po 20 latach, czyli nasz drewniany dom szkieletowy
Generalna przebudowa starego domu
Realizacje domów: nieduży dom modułowy w Borowinie
Domy prefabrykowane: dom gotowy od zaraz
Drewniany dom w stylu szkieletowym