Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Tynkowanie poddasza na siatce tynkarskiej

odpowiada Waldemar Szela

Zamierzam wykończyć poddasze. Słyszałem, że teraz zamiast płyt gipsowo-kartonowych można ułożyć siatkę tynkarską i na nią nakładać tynk. Na czym polega taki sposób? Justyna W.

siatka tynkarska, poddasze, tynkowanie
Siatkę tynkarską mocuje się do rusztu z profili stalowych lub drewna
Fot. Stucanet
Zazwyczaj poddasze wykańcza się przy użyciu systemów suchej zabudowy. Wymaga to jednak od wykonawców dużego doświadczenia oraz zastosowania odpowiednich materiałów, najlepiej tworzących jeden system. W przeciwnym razie, na stykach płyt gipsowo-kartonowych szybko pojawiają się rysy i pęknięcia. Alternatywą dla tego sposobu jest wykorzystanie siatki, na której układa się tynk.

Siatka tynkarska zamiast płyt kartonowo-gipsowych

Do wykończenia poddasza stosuje się najczęściej płyty gipsowo-kartonowe i płyty mfp. Okazuje się jednak, że więźbę można również od spodu otynkować. Trzeba tylko kupić specjalną siatkę, zwaną nośnikiem tynku.

Siatka tynkarska (cena: 22-38 zł/m2) to połączenie siatki z drutów wykonanych ze stali nierdzewnej lub ocynkowanej z perforowanym kartonem. Jest zaprojektowana w taki sposób, żeby zapewnić jak najlepszą przyczepność tynku. Sztywność siatce nadaje stal, natomiast perforacja kartonu zapewnia tynkowi przyczepność. Siatka do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności (może być również stosowana na zewnątrz) ma karton pokryty dodatkowo wodoodporną warstwą bitumiczną.

Siatka tynkarska sprzedawana jest w prostokątnych arkuszach o wymiarach 70 x 240 cm lub 33 x 255 cm, ale można ją dowolnie przycinać w zależności od kątów utworzonych przez połacie dachowe i ściany kolankowe. Dzięki temu nietrudno jest ją dopasować nawet do najbardziej skomplikowanego kształtu poddasza, z wieloma załamaniami.

Siatka tworzy równe i bardzo stabilne podłoże, na które nanosi się warstwami zaprawę tynkarską. Tak wykonane wykończenie jest odporne na zarysowanie i pękanie spowodowane odkształceniami wskutek ruchów więźby dachowej.

Jak tynkować na siatce tynkarskiej?

Siatkę mocuje się do wcześniej przygotowanego rusztu z profili stalowych CW lub drewna. Przed jej ułożeniem należy ocieplić połacie dachu wełną mineralną i zabezpieczyć ją przed zawilgoceniem od strony wnętrza folią paroizolacyjną

Na siatce tynkarskiej można układać zaprawy gipsowe, wapienne lub cementowo-wapienne. Nanosi się je ręcznie lub mechanicznie dwiema warstwami (według zasady "mokre na mokre") o łącznej grubości co najmniej 2 cm. Warto powierzyć tę czynność specjaliście, który równomierne rozłoży warstwę tynku. Na koniec ułożony tynk powinien zostać zwilżony i wygładzony filcową pacą. Trzeba go także chronić przed zbyt szybkim wysychaniem.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: ZOBACZ PRZYKŁAD    Więcej o:

Skomentuj:

Tynkowanie poddasza na siatce tynkarskiej