Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Izolacja cieplna dachu

Rafał Janiszewski, doradca techniczny Knauf Insulation

Na izolację cieplną dachu najczęściej stosuje się wełnę mineralną.

Układanie na metalowym ruszcie drugiej warstwy wełny mineralnej jako ocieplenia dachu
Układanie na metalowym ruszcie drugiej warstwy wełny mineralnej jako ocieplenia dachu
Fot. Knauf Insulation
Przy izolowaniu dachu stromego doskonale sprawdzi się wełna mineralna w postaci maty o dużej długości, którą możemy szybko i sprawnie rozciągnąć pomiędzy elementami konstrukcyjnymi. Podczas przecinania rolki warto przygotować odpowiednią przestrzeń, gdyż wełna bardzo dynamicznie się rozpręża. Po rozpakowaniu należy odczekać kilka minut aż do pełnego rozprężenia wełny. Docinając wełnę mineralną pamiętajmy o niewielkim naddatku (około 2 cm), aby po rozprężeniu nie osuwała się ona w przestrzeni między krokwiami. Wełnę układamy między krokwiami zaczynając od dołu do góry. Przy pełnym deskowaniu ważne jest pozostawienie 3-centymetrowej drożnej szczeliny wentylacyjnej. Możemy ją wykonać, rozciągając sznurek na gwoździach zamocowanych do krokwi. Po ułożeniu wełna zatrzyma się na sznurku i przepływ powietrza nie zostanie zakłócony.

Przy ociepleniu dachu, szczególną uwagę należy zwrócić na wyeliminowanie mostków termicznych. Najlepszą metodą jest zastosowanie dwóch warstw wełny mineralnej o grubości co najmniej 20 cm. Tak grube ocieplenie zwykle nie mieści się między krokwiami, dlatego układa się je w dwóch warstwach. Pierwszą właśnie między krokwiami, a drugą, dodatkową warstwę ocieplenia, osłaniającą konstrukcję dachu (krokwie i jętki), układa się pod krokwiami, mocując ją na specjalnym metalowym ruszcie.

Bardzo istotne przy tym jest zwrócenie uwagi na współczynnik przenikania ciepła U, o czym inwestorzy indywidualni często zapominają. Współczynnik U to powiązanie współczynnika przenikania ciepła lambda danego materiału, jego grubości oraz uwzględnienie mostków termicznych występujących w konkretnej sytuacji. Dla dachów stromych maksymalna wartość współczynnika U wynosi 0,25 W/(m2K).

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład    Więcej o:

Skomentuj:

Izolacja cieplna dachu