Gładzie gipsowe
Gładzie stosujemy zarówno do wykańczania nowego domu, jak i podczas prac remontowych. Dzięki nim tanio i sprawnie można stworzyć idealnie równe podłoże do malowania
Do czego przyda się gładź
Z gipsowej gładzi zrobimy 2-3-milimetrową warstwę wyrównującą na tynku cementowym, cementowo-wapiennym, wapiennym lub gipsowym. Można nią też wykańczać powierzchnię płyt gipsowo-kartonowych, gipsowo-włóknowych lub włóknowo-cementowych, choć zazwyczaj inwestorzy decydują się jedynie na wypełnienie spoin między takimi płytami.
Jeśli podłoże jest na całej powierzchni równe i niezniszczone, gładź może też zastąpić tynk. Takie kryterium spełniają prefabrykowane ściany z betonu albo keramzytobetonu oraz silikatowe ściany murowane na pełną spoinę.
Rodzaje gładzi gipsowych
Gładzie nanosi się warstwą grubości 1-3 mm (nie powinna przekraczać 5 mm). W sprzedaży są gładzie do nakładania jedną warstwą lub kilkoma - w 20-minutowych odstępach (metodą "mokre na mokre"). Niektóre gładzie można wygładzać na mokro, bez późniejszego szlifowania, co eliminuje uciążliwe pylenie, dzięki czemu po zakończeniu robót niepotrzebne jest żmudne sprzątanie.
Zalety i wady gładzi
+ Podobnie jak inne wyroby gipsowe należą do najzdrowszych materiałów budowlanych - nie zawierają żadnych szkodliwych domieszek.
+ Zapewniają pomieszczeniom przyjazny mikroklimat - wchłaniając lub oddając nadmiar wilgoci.
+ Nadają się na wszystkie podłoża mineralne.
+ Ich nanoszenie jest łatwe.
+ Są tanie.
- Podczas szlifowania bardzo pylą.
- Nie są zbyt odporne na wilgoć.
- Powodują korozję stali.
- Wykończone gładzią ściany mogą wydawać się przesadnie, wręcz nienaturalnie gładkie.
Gładzie, podobnie jak i inne wyroby gipsowe, źle znoszą kontakt z wodą i wilgocią. Tam, gdzie jest wilgotno, na przykład w łazienkach, lepiej wykończyć ściany materiałem mniej nasiąkliwym.
Gładzi nie wolno też układać na surowym murze z betonu komórkowego, bo jej powierzchnia mogłaby wtedy popękać. Lepiej wcześniej nanieść na taką ścianę tynk cementowo-wapienny i dopiero potem pomyśleć o jego wygładzeniu.
Nie wolno zapominać i o tym, że warstwa zwykłej gładzi gipsowej jest na tyle cienka, iż nie zamaskuje głębokich rys i znacznych nierówności na powierzchni ścian czy sufitów. Takie miejsca lepiej wcześniej wypełnić zaprawą renowacyjną i - jeśli to konieczne - zabezpieczyć siatką (taką samą, jaką wzmacnia się spoiny między płytami gipsowo-kartonowymi). Dopiero po takim przygotowaniu powierzchni rozprowadza się na niej gładź gipsową. Gładź, tak jak pozostałe produkty z gipsu, może powodować korozję stali. Nie powinna więc stykać się z elementami stalowymi (chyba że są ocynkowane, niklowane lub chromowane), a jeśli nie da się temu zapobiec, powinny one zostać najpierw zabezpieczone antykorozyjnie, na przykład pomalowane odpowiednim preparatem.
Wygładzanie z zasadami
Wykonywanie gładzi jest stosunkowo proste i nie zajmuje zbyt dużo czasu. Powinno się składać z niżej opisanych etapów.
Oczyszczone i wyrównane ściany należy pomalować polimerowym preparatem gruntującym, aby zmniejszyć ich chłonność i zwiększyć przyczepność. Jeśli się tego nie zrobi, będą później odciągać wodę ze świeżo naniesionej masy. W efekcie, po wyschnięciu, na gładzi pojawiłaby się siatka pęknięć. W zasadzie każde podłoże mineralne wymaga jednokrotnego gruntowania. Wykonywanie gładzi można rozpocząć dopiero po 24 godzinach po nałożeniu gruntu.
- Więcej o:
Gładzie tynkowe
Kłopoty z gładzią
Najczęstsze błędy przy malowaniu wnętrz i jak ich unikać
Poradnik malowania ścian wewnętrznych
Wady i zalety farby ceramicznej. Czy warto?
Rodzaje lakierów do drewna. Typowe błędy przy lakierowaniu
Gruntowanie ścian przed malowaniem - czy jest potrzebne?
Farba, która wytwarza takie jony, redukując stężenie aerozoli w powietrzu