Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Poradnik malowania ścian - Wyższa szkoła dekoracji

Małgorzata Krośnicka

Gwiazdki malowane według szablonu, farbą brokatową świecącą w ciemności
Gwiazdki malowane według szablonu, farbą brokatową świecącą w ciemności
Fot. BENJAMIN MOOR
Najprostsze ścienne dekoracje tworzy się techniką przecierki lub za pomocą szablonów. Do wykonywania przecierki można zastosować zwykłą emulsję akrylową. Efekt nierównomiernej powłoki uzyskujemy na wilgotnej warstwie farby, używając bardzo prostych narzędzi, na przykład gąbki, rękawicy, bawełnianej ściereczki, kawałka folii, a nawet zmiętej gazety (patrz zdjęcia na stronie obok).

Zobacz malowane efekty specjalne

Nieco bardziej wyrafinowane powłoki tworzą farby laserunkowe, o wydłużonym czasie schnięcia oraz zredukowanej sile krycia, określane także jako dekoracyjne bejce ścienne. To półprzezroczyste produkty bezbarwne, nadające przestrzenny efekt położonej na ścianie farbie, lub barwione - wtedy wprowadzają dodatkowy kolor, spod którego widać odcień farby bazowej. Odmianą szczególnie popularną są bejce metalizowane, zawierające brokatowe drobinki w kolorze srebra, złota bądź miedzi. Uzyskane efekty zależą od narzędzia, jakim nakładana jest bejca, a także od pomysłowości malującego.

Wykonanie dekoracji z użyciem szablonów nie wymaga specjalnych umiejętności, jest także techniką stosunkowo szybką. Szablony to kawałki sztywnego papieru lub folii z wyciętym wzorem (albo sam wzór, gdy chcemy uzyskać tylko jego obrys na ścianie). Można je kupić gotowe lub wykonać samodzielnie. Można też wykorzystać projektor i odrysować wzór z rzutu na ścianie.

Do tworzenia dekoracji za pomocą szablonów używa się małych wałków, pędzli, tamponów do tepowania (przypominają miękki stempel) lub gąbek. Konieczna jest gęsta i szybko schnąca farba, która nie podcieknie pod szablon. Przy odrobinie wprawy szablonowe ornamenty można również wykonywać farbami laserunkowymi.

Dla zaawansowanych

Tworzenie ściennych faktur wymaga użycia nieco innych preparatów. Chodzi o farby strukturalne, które poza kolorem nadają ścianom fakturę. Od zwykłych powłok malarskich różnią się konsystencją - są zdecydowanie gęstsze. A to dzięki dodatkom mineralnym, na przykład piasku kwarcowego o różnym stopniu uziarnienia, mielonego dolomitu czy drobin drewna. Zwykle sprzedawane są jako gotowa do użycia masa albo proszek czy pasta, którą należy dodać do emulsji akrylowej. Można nimi malować powierzchnie betonowe, tynki oraz płyty gipsowo-kartonowe.

Występują jako biała baza, którą poddaje się koloryzacji, ale można też kupić struktury barwione fabrycznie. Do nakładania farb strukturalnych używa się wałków z długim włosem, szerokich pędzli, szpachli lub pac.


O malowaniu ścian więcej w:

Poradnik malowania ścian - Farby

Poradnik malowania ścian - Wybieramy kolor

Poradnik malowania ścian - Pędzlem czy wałkiem

Poradnik malowania ścian - Malowanie

    Więcej o:

Skomentuj:

Poradnik malowania ścian - Wyższa szkoła dekoracji