Na budowie - co robić w lutym

red.

Luty to najlepszy moment na załatwienie formalności przed budową domu i znalezienie ekipy budowlanej.

Luty to dobry miesiąc na wykończenie domu w stanie surowym zamkniętym
Luty to dobry miesiąc na wykończenie domu w stanie surowym zamkniętym
Fot. Weber
Budowa. Na rozpoczynanie o tej porze budowy jest jeszcze zdecydowanie za wcześnie (na szczęście zwykle opady śniegu i mróz skutecznie odwodzą od takich ryzykownych pomysłów).

Jeśli chcesz zacząć prace na wiosnę, a nie zdążyłeś w styczniu wystąpić o pozwolenie na budowę - teraz masz ostatnią okazję, żeby to zrobić (czytaj "Jak uzyskać pozwolenie na budowę").

Jeśli jednak masz już komplet dokumentów, możesz zacząć przygotować plac budowy - usunąć zbędne drzewa i krzewy, a gdy grunt rozmarznie - ustawić ogrodzenia (zainspiruj się i obejrzyj "Przykłady realizacji ogrodzeń"). Warto też prowizorycznie wytyczyć zarys domu, co ułatwi rozplanowanie miejsc do składowania materiałów, wygodnego wjazdu i zaplecza socjalnego.

Dla kontynuujących budowę, luty to miesiąc, w którym często kończy się prace wykończeniowe wewnątrz domu. Dzięki ogrzewaniu mury powinny dostatecznie wyschnąć, a wilgotność w pomieszczeniach nie powinna przekraczać 50%. W takich warunkach można już montować ścianki i okładziny z płyt gipsowo-kartonowych (sprawdź "Z czego i za ile wykonać ściany działowe"), a po sprawdzeniu wilgotności betonowego jastrychu (nie powinna być większa niż 3%) można układać podłogi drewniane. Na koniec prac wykończeniowych montujemy drzwi wewnętrzne, malujemy ściany oraz urządzamy generalne sprzątanie.

Remont. Luty to dobry czas na mniejsze remonty w ogrzewanym domu. Przy dobrej wentylacji wszystkie kleje, zaprawy i farby schną teraz szybciej niż wczesną wiosną czy późną jesienią (przeczytaj "Zaprawy - wyrównywanie ścian i podłóg").

Zobacz co robić na budowie w styczniu, marcu, kwietniu, maju, czerwcu, lipcu, sierpniu, wrześniu, październiku, listopadzie, grudniu.

Zobacz także:

Zimowa przerwa na budowiePrzerywasz prace na zimę? Ubezpiecz budowęDom w rok czy dwaZapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Na budowie - co robić w lutym