Jak sprzedać dom bez podatku
Planujesz sprzedać dom lub mieszkanie? Sprawdź, może uda Ci się uniknąć płacenia podatku od tej transakcji.
Kto musi zapłacić podatek?
Obowiązek zapłaty podatku dochodowego ciąży na osobach, które przed upływem pięciu lat od kupna lub wybudowania sprzedają:
Od kiedy liczyć pięć lat
Pięć lat, jakie musi upłynąć od dnia kupna nieruchomości do dnia jej sprzedaży, liczymy od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie lub wybudowanie. Zatem, jeśli dziś sprzedajemy mieszkanie kupione:
Jest to podatek ryczałtowy w wysokości 10% uzyskanego przychodu.
10% - ale od czego?
Aby obliczyć wartość należnego podatku, należy od ceny sprzedaży nieruchomości odjąć tzw. koszty odpłatnego zbycia - czyli wszystkie wydatki, które trzeba było ponieść, aby transakcja sprzedaży mogła dojść do skutku, na przykład na:
10-procentowy podatek oblicza się od sumy, która pozostanie po odjęciu wyżej wymienionych kosztów.
Czas na zapłacenie podatku
Podatek należy zapłacić bez wezwania w terminie 14 dni od dnia podpisania umowy sprzedaży. W tym celu podatnik ma obowiązek złożyć deklarację na druku PIT-23.
Kto nie musi płacić?
Z obowiązku zapłacenia podatku zwolnieni są podatnicy, którzy w terminie 14 dni (termin ten jest nieprzekraczalny) od dnia zawarcia umowy złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości przeznaczą na cele mieszkaniowe. Oświadczenie takie składa się na specjalnym druku, dostępnym w urzędzie skarbowym. Pieniądze ze sprzedaży trzeba wydać na cele mieszkaniowe w ciągu dwóch lat (licząc od dnia sprzedaży), a inwestycja musi znajdować się na terytorium Polski.
Za "cele mieszkaniowe" uznaje się:
Uwaga! Ze zwolnienia nie może skorzystać podatnik, który odlicza sobie odsetki od kredytu lub pożyczki, czyli korzysta z tzw. nowej ulgi budowlanej.
Wydatki poniesione na budowę lub remont muszą być potwierdzone fakturami, a na kupno nieruchomości - aktem notarialnym kupna-sprzedaży.
Jeśli podatnik nie zdąży...
Może się zdarzyć, że podatnik nie zdąży (lub nie zamierza) wydać całości uzyskanych środków, mimo że zadeklarował taki zamiar w oświadczeniu. Wówczas ma obowiązek zapłacić podatek od niewydatkowanych środków - najpóźniej następnego dnia po upływie dwóch lat od dnia dokonania sprzedaży. Podatek należy zapłacić wraz z należnymi odsetkami, które naliczane są w następujący sposób:
Zobowiązanie podatkowe z tytułu sprzedaży nieruchomości przedawnia się z upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Jeśli zatem w tym czasie urząd skarbowy nie wezwie do zapłaty podatku, obowiązek podatkowy wygasa.
Podstawa prawna
Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU nr 14 poz. 176, z 2000 r. ze zm.)
- Więcej o:
Niższa cena, mniejszy podatek?
Adaptacja projektu
Organizacja w jednym palcu, czyli dziennik budowy
Dom bez pozwolenia na budowę 2022 - jakie formalności trzeba spełnić?
Scalenie działek budowlanych, czyli jak łączyć działki?
Jak uzyskać pozwolenie na budowę?
Plan zagospodarowania przestrzennego - jak go rozszyfrować?
Siedlisko, czyli dom na działce rolnej