Podział działki
Drogie, atrakcyjne działki trzeba czasem podzielić, by można je było łatwiej sprzedać. Bywa również i tak, że rodzice chcą podarować dzieciom część własnej parceli.
Podział nieruchomości nie jest możliwy, gdy projektowane do wydzielenia działki nie mają dostępu do drogi publicznej. Przy czym nie musi być to bezpośredni dostęp - za taki uważa się również wydzielenie drogi wewnętrznej wraz z ustanowieniem na tej drodze odpowiednich służebności dla wydzielonych działek. Taka służebność nosi nazwę drogi koniecznej, pozwala na swobodny przejazd oraz przechodzenie i jest wpisywana do ksiąg wieczystych obydwu nieruchomości.
Bez planu i z planem
W gminach, w których plany zagospodarowania są dopiero w fazie przygotowań, możliwe są następujące rozwiązania:
Zgodność proponowanego podziału z ustaleniami planu miejscowego zawsze opiniuje wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Jego opinia ma postać postanowienia. Jeżeli jest dla wnioskodawcy niekorzystna, może on wnieść zażalenie na postanowienie, w terminie siedmiu dni od jego otrzymania.
Niezależnie od planu
Są jednak sytuacje, kiedy prawo nie wymaga zgodności podziału nieruchomości z planem zagospodarowania. Niezależnie od ustaleń planu miejscowego podział może nastąpić w celu:
Podział nieruchomości następuje na podstawie decyzji wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, która stanowi podstawę do dokonania wpisu w księdze wieczystej oraz w ewidencji nieruchomości.
Ile to kosztuje?
Występując o podział nieruchomości, należy liczyć się z kosztami; podziału dokonuje się bowiem na wniosek i koszt osoby, która ma w tym interes prawny. Cena geodezyjnych opracowań podziałowych zależy od liczby działek, liczonych jako suma działek stanu starego oraz nowego i wynosi:
Do wniosku o podział należy dołączyć:
- dokument stwierdzający tytuł prawny do nieruchomości (może być to akt notarialny lub odpis z księgi wieczystej);
- wypis i wyrys z ewidencji gruntów;
- decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu (jeżeli była wydana);
- wstępny projekt podziału (z wyjątkiem podziałów, dla których nie jest wymagana zgodność z planem zagospodarowania);
- protokół z przyjęcia granic nieruchomości;
- wykaz zmian gruntowych;
- wykaz synchronizacyjny, jeżeli oznaczenie działek gruntu w katastrze nieruchomości jest inne niż?w księdze wieczystej;
- mapę z projektem podziału.
Jeżeli nieruchomość jest przedmiotem współwłasności lub współużytkowania wieczystego, podziału można dokonać jedynie na wniosek wszystkich współwłaścicieli albo współużytkowników wieczystych, którzy muszą się na nim w komplecie podpisać.
Z urzędu
Podziału nieruchomości można również dokonać z urzędu, jeżeli:
Może się zdarzyć, że dzielona urzędowo działka ma nieuregulowany stan prawny. W takiej sytuacji stosuje się następujące zasady:
Na drogi
Występując z wnioskiem o podział, pamiętać trzeba, że działki gruntu wydzielone pod drogi publiczne (gminne, powiatowe, wojewódzkie, krajowe) z nieruchomości, której podział został dokonany na wniosek właściciela, przechodzą z mocy prawa odpowiednio na własność gminy, powiatu, województwa lub skarbu państwa z dniem, w którym decyzja zatwierdzająca podział stała się ostateczna (czyli nie przysługuje już od niej żaden środek odwoławczy).
Zasadę tę stosuje się także do nieruchomości, której podział został dokonany na wniosek użytkownika wieczystego - z tym że prawo użytkowania wieczystego działek gruntu wydzielonych pod drogi publiczne lub ich poszerzenie wygasa z dniem, w którym decyzja zatwierdzająca podział stała się ostateczna.
Za działki gruntu przejęte na drogi przysługuje odszkodowanie w wysokości uzgodnionej między właścicielem lub użytkownikiem wieczystym a właściwym organem. Jeżeli do takiego uzgodnienia nie dojdzie, na wniosek właściciela lub użytkownika wieczystego, odszkodowanie ustala się i wypłaca według zasad i trybu obowiązujących przy wywłaszczaniu nieruchomości.
- Więcej o:
Granice działki
Rozgraniczenie nieruchomości
Adaptacja projektu
Organizacja w jednym palcu, czyli dziennik budowy
Dom bez pozwolenia na budowę 2022 - jakie formalności trzeba spełnić?
Scalenie działek budowlanych, czyli jak łączyć działki?
Jak uzyskać pozwolenie na budowę?
Plan zagospodarowania przestrzennego - jak go rozszyfrować?