Mądry Polak... przed szkodą, czyli ubezpiecz się!
Jak najlepiej zabezpieczyć swój dom lub mieszkanie? Odpowiedź jest prosta - ubezpiecz je.
Wykupienie polisy ubezpieczeniowej to gwarancja naszego spokoju. Jeśli przytrafi nam się jakieś nieszczęście: złodziej splądruje dom, sąsiad zaleje niedawno wyremontowane mieszkanie albo wybuchnie pożar, możemy liczyć na odszkodowanie i pokrycie materialnych strat. Na rynku znajdziemy bardzo wiele propozycji, oferowanych przez różne towarzystwa ubezpieczeniowe. Zanim jednak podejmiemy konkretną decyzję, dobrze się zastanówmy. Polisa bowiem, to konieczność systematycznego opłacania składek.
Ile to kosztuje?
Jest wiele wariantów ubezpieczenia. Możemy zdecydować się na ubezpieczenie na przykład tylko samych murów albo całości, to znaczy zarówno elementów stałych mieszkania (drzwi, ściany, podłoga), jak i jego wyposażenia (meble, sprzęt AGD czy RTV). Gdy wybierzemy pierwszy wariant - wiadomo - będzie taniej. Kiedy decydujemy się ubezpieczyć "całość", opłaty pójdą w górę.
Nie ulega wątpliwości, iż na wysokość składki będą miały wpływ przede wszystkim wartość mieszkania lub domu, a także jego zawartość. Pakiet ubezpieczenia może być dodatkowo rozszerzony o ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej). Chroni nas ono przed finansowymi konsekwencjami szkody wyrządzonej innej osobie, na przykład wymieniając we własnym "M" instalację elektryczną, niejako przy okazji spalimy sąsiadowi wartościowy zestaw kina domowego.
By konieczność opłacania składki, nie była dla nas dużym obciążeniem finansowym, zapytajmy, czy ubezpieczyciel oferuje jakieś zniżki za dodatkowe zabezpieczenia lokalu. Jeśli nasz dom jest położony na terenie zamkniętego osiedla lub mamy okna o podwyższonej odporności na włamanie, jest szansa, że ubezpieczyciel weźmie to pod uwagę i wtedy opłaty będą niższe.
Czytajmy OWU
Wybór oferty ubezpieczeniowej nie jest łatwy. Na pewno przed podpisaniem umowy, wnikliwie powinniśmy zapoznać się zakresem ubezpieczenia, czyli co tak naprawdę ono obejmuje. Dokument ten to OWU - Ogólne Warunki Ubezpieczenia.
Znajdziemy tam też informację za jakie szkody ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności, jak ustala wysokość odszkodowania i jakie stawia wymogi w zakresie ubezpieczonego majątku.
Znajomość OWU pozwoli nam uniknąć przykrych niespodzianek. Bo towarzystwo ubezpieczeniowe niestety nie pokryje nam strat kiedy dojdzie do włamania, jeśli zostawiliśmy uchylone drzwi tarasowe.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
Dom po powodzi. Od czego zacząć?
Ubezpieczenie domu - od wichury, powodzi...
Przerywasz prace na zimę? Ubezpiecz budowę
Dom ubezpieczony
Mienie ruchome – czym jest i jak je ubezpieczyć?
Jak dobrze wybrać ubezpieczenie domu lub mieszkania?
Ubezpieczenie garażu i dodatkowych budowli poza domem
Dom gotowy na wszystko? Sprawdź, czy twoje ubezpieczenie też tyle daje