Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Mienie ruchome – czym jest i jak je ubezpieczyć?

sponsorowany

Standardowe ubezpieczenie nieruchomości obejmuje mury i stałe elementy budynku. Można otrzymać odszkodowanie za zniszczenie dachu, ścian czy konstrukcji trwałych. Taka polisa nie chroni jednak wyposażenia oraz przedmiotów znajdujących się wewnątrz domu. Warto więc rozważyć rozszerzenie polisy o ubezpieczenie mienia ruchomego. W jaki sposób to zrobić?

ubezpieczenie domu mienie ruchome ubezpieczenia
Ubezpieczenie mienia ruchomego
Fot. Pixabay

Czym jest mienie ruchome?

Towarzystwa ubezpieczeniowe definiują mienie ruchome jako wyposażenie wewnętrzne domu, które można swobodnie wynieść bez konieczności jego demontażu przy użyciu narzędzi. Są to więc przedmioty, które są własnością lokatorów i wchodzą w skład gospodarstwa domowego, jednak nie należą do stałych części budynku. Mieniem ruchomym mogą być, na przykład:

 • meble,
 • sprzęt AGD i RTV,
 • biżuteria,
 • dzieła sztuki,
 • urządzenia elektroniczne,
 • sprzęt sportowy,
 • markowa odzież.

Zgodnie z tą definicją, wszystkie te przedmioty muszą być wolno stojące. Oznacza to, że na przykład wanna czy zmywarka, która wymaga demontażu przy użyciu narzędzi, nie są mieniem ruchomym, mimo że wchodzą w skład wyposażenia budynku. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie www.kalkulatorubezpieczen.net.pl.  Należy również pamiętać, że firmy ubezpieczeniowe same ustalają zakres rzeczy objętych ochroną. Warto więc sprawdzić warunki wybranej polisy.

 

ubezpieczenie domu mienie ruchome ubezpieczenia
Ubezpieczenie mienia ruchomego
Fot. Pixabay

Jak ubezpieczyć mienie ruchome?

Na początku trzeba zaznaczyć, że nie ma możliwości ubezpieczenia tylko mienia ruchomego bez zawarcia polisy podstawowej. Oznacza to, że należy wykupić ochronę nieruchomości, a następnie rozszerzyć jej zakres o wybrane elementy. To, jakie przedmioty zostaną objęte ubezpieczeniem oraz jakie zdarzenia będą podstawą wypłaty świadczenia, zależy od indywidualnych potrzeb. Można więc zdecydować się na ubezpieczenie jedynie mebli i sprzętu sportowego, ale też kosmetyków, jeżeli mają one wysoką wartość.

ubezpieczenie domu mienie ruchome ubezpieczenia
Ubezpieczenie mienia ruchomego
Fot.Pixabay

Jaki zakres ochrony wybrać?

Mienie ruchome będzie ubezpieczone w takim samym zakresie jak nieruchomość w polisie podstawowej. Warto jednak rozszerzyć ochronę o dodatkowe zdarzenia losowe, takie jak:

 • kradzież z włamaniem,
 • rabunek,
 • przepięcie,
 • powódź,
 • stłuczenie szkła.

Oprócz tego dobrym pomysłem jest rozszerzenie polisy o home assistance. Jest to dodatkowy pakiet usług, z których można skorzystać w ramach ubezpieczenia. Chodzi tu między innymi o naprawę sprzętu czy usunięcie usterki przez hydraulika. Od zakresu ochrony zależy cena ubezpieczenia, jednak w wypadku wystąpienia szkody można mieć pewność, że straty zostaną pokryte przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Warto więc się zdecydować na taką polisę dla własnego bezpieczeństwa.

ubezpieczenie domu mienie ruchome ubezpieczenia
Ubezpieczenie mienia ruchomego
For. Pixabay
  Więcej o:

Skomentuj:

Mienie ruchome – czym jest i jak je ubezpieczyć?