Mieszkanie w stylu glamour - jak powinno wyglądać i czym się charakteryzować?
Jaki jest styl glamour? Luksusowy, połyskujący, szykowny, pełen eleganckich, a czasami wręcz ekskluzywnych dodatków. Urządzenie wnętrz zgodnie z tą stylistyką może być wyzwaniem, ponieważ wymaga wyczucia i pewnej ostrożności, która pozwoli na uniknięcie kiczu. Dlatego warto poznać zasady, jakimi rządzi się styl glamour, aby nie popełnić błędu. Olśniewać bogactwem, chociaż niekoniecznie autentycznym. Ale to właśnie stworzenie iluzji przepychu jest najważniejsze w stylu glamour!
Historia stylu glamour
Angielskie słowo glamour oznacza urok, blask i przepych. Ogólny efekt, jaki ten styl tworzy we wnętrzach, intryguje bogactwem, przyciąga uwagę ekstrawagancją, ale także czymś tajemniczym, nieznanym i wyróżniającym się. Symbolem wspaniałego stylu życia glamour są gwiazdy Hollywood z lat 40. i 50. - Grace Kelly czy Audrey Hepburn.
Wnętrze w stylu glamour - czym się charakteryzuje?
Styl glamour to pojęcie bardzo pojemne. Jedni uważają, że jego najważniejszą cechą jest zabawa formą, nierzadko podszyta ironią. Proponują więc przesadnie zdobione antyczne meble, malowane na jaskrawe kolory, a do nich wyraziste dodatki z różnych epok, np. barokowe zestawione z popartowskimi. Inni zalecają umiar w doborze elementów wystroju. I właśnie z nimi się zgadzamy. Owszem, wnętrze w stylu glamour nie może być zwyczajne. Musi się wydawać luksusowe, a nawet przypominać pałacowe komnaty, ale niech będzie w dobrym guście, bo tylko takie przetrwa próbę czasu.
Główne cechy stylu glamour we wnętrzach
- Pałacowe wykończenie wnętrza. Sztukaterie i piękna podłoga, najlepiej parkiet - to nieodzowne elementy wystroju takiego wnętrza. Styl podkreślą tapety w barokowe wzory, na przykład w liście akantu (ale nie jest to konieczne).
- Stylizowane i zdobione meble (również pikowane meble). Mogą to być kopie dawnych mebli, głównie z okresu Ludwika XV (eleganckie, a przy tym lekkie, nieprzytłaczające współczesnych wnętrz) albo meble do nich nawiązujące. Można na przykład zestawiać komody symbolizujące przepych z nowoczesnymi sprzętami, nawet minimalistycznymi. Muszą być jednak wykonane z luksusowego materiału lub przynajmniej sprawiać takie wrażenie. Mogą być obite miękkim pluszem, a drewniane elementy mieć wykończone na wysoki połysk.
- Błyszczące tkaniny. Miękkie poduszki. Stylizowane świeczniki i żyrandole. Lustra w srebrnej ramie i srebro na dodatkach.
- Kolory, jakie lubimy. Gdy styl glamour się pojawił, a było to na początku XXI wieku, dominowały w nim ciemne barwy. Teraz czerń i fiolet zastępuje się bielą, beżem, szarością.
W mieszkaniu glamour: Ukłon w stronę czerni w luksusowym apartamencie >>
Dodatki w stylu glamour
Styl glamour to styl „lubiący” to, co połyskliwe, wytworne i niebanalne. Oto parę przykładów: meble o lustrzanych frontach, kryształowe żyrandole, zwierciadła w bogato zdobionych ramach. Nie należy jednak przesadzać z dodatkami. Do stylu glamour pasują połyskliwe tapety, mogą być tłoczone w kojarzące się z barokiem motywy. We wnętrzach glamour pięknie prezentują się czerń oraz biel.
Podłoga również nie musi być tradycyjna, posadzka może być zdobiona w romby. To kolejny znak rozpoznawczy tej estetyki. Na jakie jeszcze dodatki glamour warto postawić? Bogactwo ramek, obrazów, świeczników czy lampek. Ważne jest, aby przyciągały wzrok kunsztowną formą, pięknem detali i lustrzanym połyskiem. Im bardziej błyszczące, tym lepiej. Istotne są też tkaniny. Powinny wyglądać bogato, tak jak jedwabie, aksamity, futra - naturalne albo sztuczne.
Jak zastosować styl glamour: Eleganckie ozdoby w stylu glamour >>
Jak urządzić mieszkanie w stylu glamour?
Aranżacje wnętrz glamour prezentują się bardzo efektownie. Jasne kolory, stolik z przeszklonym blatem, lekka etażerka o chromowanej konstrukcji, elegancka lampa podłogowa, złote i posrebrzane akcenty dekoracyjne – tego typu gadżety powinny znaleźć się w salonie glamour. Glam lubi połączenie retro z nowoczesnością, dlatego często można spotkać tradycyjne ludwikowskie krzesła obite w nowoczesne tkaniny. Na podłodze można ułożyć dywan utkany z jedwabiu lub mały dywanik z owczej skóry. Kryształowe kieliszki, misy z masy perłowej, gustowne obrazy na ścianach będą doskonale dopełniały całości aranżacji wnętrz.
Stół z czarnym blatem także przykuje elegancją uwagę gości i będzie oryginalnym rozwiązaniem designerskim. Pikowane sofy to kolejny element, jakiego nie może zabraknąć we wnętrzach kojarzących się z domami hollywoodzkich gwiazd. Poza klasycznymi barwami do stylu glamour warto dobierać: fiolety, turkusy, szmaragdową zieleń czy rubinowe czerwienie.
To szlachetne kolory, podkreślające dostojność w wystroju wnętrza. Glamourowe stylizacje najlepiej sprawdzają się w dużych domach i mieszkaniach. Na odpowiedniej przestrzeni można eksperymentować z dodatkami i nie obawiać się wrażenia „ścisku”. Glam musi być widoczny, a każda aranżacja powinna mieć wyraźnie zaakcentowany obszar.
Przepis na elegancję we wnętrzu: Krzesła w stylu glamour - jakie wybrać? >>
Styl glamour to synonim luksusu
Wnętrza wystylizowane w tej estetyce mogą też zawierać: gustowne tapety, lampy ścienne i podłogowe oraz wygodne meble wypoczynkowe, najlepiej z pikowanymi oparciami. Nieodzownymi elementami tej stylistyki są również: toaletka na stylizowanych nogach, duże poduchy oraz ciężkie, grube zasłony. Liczbę dekoracji trzeba dopasować do wielkości pomieszczenia, aby go nie przytłoczyć - szczególnie w sypialni, która powinna sprzyjać wypoczynkowi, a nie go zaburzać. Styl glamour to również świece na zdobionych podstawkach - lub wręcz lampiony, które dopełnią oświetlenie - a także wazon z ciętymi kwiatami i włochate dywaniki po obu stronach łóżka.
Sprawdź: W klimacie glamour - dom na Dolnym Śląsku >>
Styl glamour - to musisz wiedzieć
Mieszkania w stylu glamour najlepiej prezentują się w bieli i czerni. Dobrym rozwiązaniem jest nasycenie aranżacji jasnymi płaszczyznami i „doprawienie” ich czernią. Główną rolę powinny odgrywać materiały wysokiej jakości, a więc przykładowo marmur i granit, a do tego meble glamour i podłogi wykonane z drewna. Tworząc wnętrza pamiętajmy, aby meble miały proste bryły, natomiast warto zaakcentować styl glamour za pomocą dodatków, takich jak stylizowana bateria kuchenna, zdobione gałki meblowe lub lampy. Eleganckie cztery kąty ozdobią też lustrzane ściany - nawet w kuchni, gdzie uzyskamy je poprzez zastosowanie kwadratowych płytek z fazowanymi brzegami, przypominających małe lusterka. Styl glamour będzie w tym miejscu jeszcze lepiej widoczny, jeśli umieścimy kwadratowe płytki pod kątem 90 stopni w stosunku do podłogi.
Więcej o aranżacjach wnętrz glamour: Minimalizm z nutą glamour w domu we Włocławku >>
Popularne elementy stylu glamour
W mieszkaniu w stylu glamour warto zdecydować się na płytki odbijające światło - dzięki nim wnętrze nie tylko będzie wyglądało na bardziej eleganckie, ale również optycznie większe. Przy układaniu podłogi lepiej z kolei postawić na matowe wykończenie powierzchni. Panuje spora dowolność w kwestii doboru kafli, które mogą być ozdobione roślinnym wzorem, czy też geometrycznymi wariacjami. Bardzo modne jest stosowanie mozaiki w kontrastujących kolorach.
Słabo doświetlone pomieszczenia w stylu glamour zyskają, jeśli powiesimy w nich więcej niż jedno lustro - a piękne, dekoracyjne ramy nawiążą do przepychu epoki baroku. Jeśli szukamy odpowiednich mebli, najlepiej sprawdzą się stylizowane konsole, eleganckie szafki i witryny. W sypialni wygospodarujmy miejsce na toaletkę z siedziskiem w postaci pikowanego pufa lub tapicerowanego siedziska na giętych nogach.
Aranżacje wnętrz glamour: Od stylu skandynawskiego do glamour - metamorfoza sypialni blogerki wnętrzarskiej >>
- Więcej o: