Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak wybrać sztuczną choinkę? Powinna udawać prawdziwą

Elżbieta Balano, Katarzyna Jodłowska

Jakie sztuczne drzewka najchętniej kupują Polacy i jakie w tym roku są najmodniejsze zapytaliśmy sprzedawców, producentów oraz klientów marketu.

Sztuczne choinki
Sztuczne choinki
Fot. Ikea

Imitacja natury w cenie

-Ludzie lubią naturę- mówi pracownica firmy Adal z podczęstochowskich Koziegłowów, "zagłębia produkcji choinek".- Od dwóch lat, najlepiej sprzedają się drzewka przypominające wyglądem jodły i świerki. Jeszcze kilka lat temu modne były drzewka oszronione lub kolorowe. Teraz kolorowe kupują najczęściej galerie handlowe. W tym roku na przykład mieliśmy zamówienie z zagranicy na kilka tysięcy wąskich choinek o żywych, jaskrawych kolorach: seledynowych, różowych, zielonych - opowiada.
 
Zamówienia są różne, tak jak gusta klientów, i nie chodzi tylko o kolor. Jedni preferują wysokie i rozłożyste (do dużych domów) inni, do mieszkań w bloku wybierają niskie i wąskie. Są tacy którzy wybierają choinki z krótką igłą, inni wolą długą.

-Czasem klienci dzwonią i proszą o pomoc w wyborze drzewka. I co pani poleca? - pytam.

-Najczęściej, właśnie te naturalne, świerk i jodłę - odpowiada i dorzuca historię, żeby zamawiać z głową. - Klientka zamówiła wysoką, 180 cm choinkę na adres pracy, a później zastanawiała się, jak ją przetransportuje - śmieje się.

 • Rocky mix PE 180cm, ADAL,  863,46 zł
 • Exclusive 120 cm, ADAL, 177 zł
 • Choinka / Tree Mała 60 cm, ADAL, 40 zł
Sztuczne choinki
Sztuczne choinki
Fot. Adal

Wzory z międzynarodowych targów

Grzegorz Maślanka, właściciel pierwszego w Polsce sklepu internetowego sprzedającego choinki, e-choinki.pl pilnuje tego co. -Co roku jeżdżę na targi do Frankfurtu i Hongkongu, podglądam najnowszą modę, zamawiam i ściągam do Polski. Teraz najmodniejsze są choinki imitujące naturalne drzewka do tego stopnia, że podrabiane są wady "matki natury": powinna być przykrótka gałązka, nieregularna korona. Poza tym ludzie kupują drzewka najwyższej jakości. Obecnie, przy najnowszych technologiach gałązki drzewka są osadzone na zawiasach i mocowane do pnia, wystarczy raz je ułożyć, wymodelować i pozostaną w niezmienionym stanie - tłumaczy. A po złożeniu? - Składamy, zawijamy w folię i za rok po rozpakowaniu gałązki ułożą się jak przed rokiem, tak jak parasolka- wyjaśnia właściciel sklepu.

Technologia PE i tipsy

Zmieniają się też technologie produkcji choinek. Przodują w nich Amerykanie i Chińczycy. Teraz do produkcji choinek stosuje się materiały polietylenowe (PE), ale nie oznacza to, że całe choinki są wykonane z polietylenu, jedynie zakończenia gałązek, imitują prawdziwe gałązki, resztę wypełnienia folia PCV. -Wyznacznikiem jakości sztucznej choinki jest ilość tipsów. Im jest ich więcej, tym choinka lepiej się prezentuje, jest gęstsza i daje większą swobodę modelowania - mówi Maślanka. Dla porównania choinki polskiej produkcji o wysokości 2,20 m mają około 180-220 tipsów (cena 349 zł), a choinka solidna, z naszej oferty o wysokości 2,15 m ma 2613 tispów (cena 819 zł) - zachwala Maślanka.

Ostatnie zamówienia 

To kiedy najlepiej zamawiać choinkę? - dopytuję. Najlepiej w październiku, wtedy mamy największy wybór. Im wcześniej się tym lepiej, ale najwięcej pracy mamy między 5 a 15 grudnia. Jednak niektóre sklepy sprzedające choinki i stroiki przez internet, nie przyjmują już zamówień, "jesteśmy zmuszeni już zamknąć sklep internetowy, aby dostarczyć obecne zamówienia na czas" widnieje na stronie jednego z producentów choinek z Koziegłowów.

 • Savona, 180 cm, e-choinki, 360 zł
 •  Lea sosna diamentowa z ostrokrzewem, 180 cm, e-choinki, 320 zł
 • Świerk tatrzański snow, 65 cm, e-choinki, 195 zł
Sztuczne choinki
Sztuczne choinki
Fot. e-choinki

Spóźnialscy zawsze mogą kupić choinkę w markecie. Co prawda wybór nie jest tak duży i jakość nie ta, ale i ceny inne.

Co oferują markety

Leroy Merlin - sztuczne choinki

 • Choinka sztuczna OSLO 150 cm jodła z szyszkami, 149 zł
 • Choinka sztuczna GLANCIER 150 cm zielona z szyszkami, 169 zł
 • Choinka sztuczna GLANCIER 150 cm zielona z szyszkami, 69 zł

 

Sztuczne choinki
Sztuczne choinki
Fot. Leroy Merlin

Ikea - sztuczne choinki

Teraz jest promocyjna akcja VINTER 2020

 • choinka, wysokość 12 cm, 20 zł - cena regularna 40 zł
 • choinka, wysokość 175 cm, 79 zł -cena regularna 175 zł
 • choinka, wysokość 170 cm, 40 zł - cena regularna 129 zł
Sztuczne choinki
Sztuczne choinki
Fot. Ikea

Obi - choinki

 • choinka sztuczna, 150 cm, 179 zł;
 • choinka syberyjska Trident,  180 cm, 279 zł
 • sosna syberyjska, 80 cm, 40zł
 • sosna syberyjska 200 cm, 279 zł

 

Skomentuj:

Jak wybrać sztuczną choinkę? Powinna udawać prawdziwą