Styl skandynawski: siła prostoty
Wnętrza skandynawskie nie wyróżniają się niczym niezwykłym. Są po prostu wygodne i bardzo przyjazne, a do tego można je urządzić za niewielkie pieniądze. Pewnie dlatego tak je kochamy.
Naturalne, pełne światła, bezpretensjonalne - te określenia najlepiej oddają charakter duńskich, fińskich czy szwedzkich wnętrz. Służą one przede wszystkim wygodzie domowników, dlatego są tak praktycznie wyposażone i skromnie ozdobione. Mimo to prezentują się bardzo efektownie. To zasługa designerów z tych krajów, którym udało się połączyć funkcjonalność projektowanych przez siebie przedmiotów z ich ciekawym wyglądem. Znani są oni również z tego, że osiągają znakomite efekty przy możliwie minimalnych nakładach. W? rezultacie skandynawskie meble i dodatki wyróżniają się nie tylko dopracowaną formą, ale także przystępnymi cenami.
Cechy typowe dla stylu skandynawskiego:
1. Jasna kolorystyka. Rekompensuje niedobór naturalnego światła. Ściany i podłogi są zwykle malowane na biało, taką barwę ma też większość wyposażenia. Żywsze kolory, a ostatnio nawet czerń, pojawiają się w dodatkach.
2. Naturalne materiały. Króluje drewno - w jasnych barwach albo bielone, rzadziej malowane na inne kolory. Dużo jest szkła i ceramiki, od niedawna coraz więcej metalu. Z tkanin - bawełna, len, wełna, a także skóry i futra.
3. Ergonomiczne formy. Sofy, krzesła i fotele są tak wyprofilowane, by zapewniały jak największą wygodę. Najczęściej mają opływowe, zaokrąglone kształty, przez co wyglądają na mniejsze i lżejsze.
4. Wyraziste wzory. Charakterystyczne są ornamenty roślinne, mocno uproszczone, zgeometryzowane. Dużą popularnością cieszą się również motywy typograficzne, czyli kompozycje z liter, napisy, sentencje.
- Więcej o:
- aranżacje wnętrz
Kuchnia z jadalnią w stylu skandynawskim
Kuchnia w stylu skandynawskim - udana metamorfoza
Skandynawski - w poszukiwaniu prostoty
Nie kupuj gotowych dekoracji na ściany - wykorzystaj to, co masz w domu
Wnętrza w stylu Memphis
Renowacja drzwi drewnianych
Mieszkanie w duchu vintage na warszawskim Muranowie
Minimalistyczne wnętrza w Berlinie z naturalnymi akcentami