Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Mogą znów zakwitnąć

Tekst: Anna Skórkowska Zdjęcia: Wojciech Surdziel, Łukasz Zandecki, Flora Dania, Międzynarodowe Centrum Cebulek Kwiatowych, Syngenta Seeds

To nic, że stracą kwiaty. Rośliny kwitnące mogą jeszcze nieraz cieszyć nasze oczy. Wystarczy tylko odrobina starań.

ONE TIME USE ONLY DO JEDNORAZOWEGO UZYCIA
Azalia
FOT. FLORA DANIA
W kwiaciarniach można je kupić od wczesnej jesieni do późnej wiosny. Gdyby rozwijały się w swoim naturalnym cyklu biologicznym, na kwiaty musielibyśmy czekać jeszcze kilka tygodni. Ale dziś pory roku nie wyznaczają już czasu kwitnienia - dzięki różnym zabiegom rośliny zakwitają wtedy, gdy chcą hodowcy. Przez pewien czas zdobią nasze mieszkanie, ale gdy zaczynają zamierać, zwykle się ich pozbywamy. Jeśli jednak zapewnimy warunki, w których przejdą okres spoczynku i powrócą do właściwego rytmu, zawiążą nowe pączki i znów obsypią się kwiatami.

Hippeastrum

Gdy kwitnie, potrzebuje jasnego miejsca i umiarkowanie wilgotnego żyznego podłoża. Roślinę podlewamy letnią wodą i zasilamy roztworem płynnego nawozu.
Po kwitnieniu Usuwamy pęd kwiatowy i stawiamy hippeastrum w jasnym pomieszczeniu. Podlewamy i nawozimy, aby liście nie zamarły zbyt szybko, bo muszą dostarczyć cebuli substancji odżywczych.
W sierpniu Zaczynamy stopniowo ograniczać podlewanie i nawożenie. Gdy liście uschną, umieszczamy doniczkę w miejscu o temperaturze ok. 12 st. C.
W grudniu Wyjmujemy cebulę z doniczki, oczyszczamy ze starych korzeni oraz ziemi i sadzimy w nowym podłożu (zagłębiając cebulę do połowy). Potem przenosimy do ciepłego pomieszczenia i oszczędnie podlewamy aż do pojawienia się pąków. Wtedy zaczynamy nawożenie.
W lutym Roślina pięknie zakwitnie.

Róża miniaturowa

W okresie kwitnienia trzeba ustawić ją w miejscu dobrze oświetlonym o temperaturze pokojowej. Podłoże zawsze powinno być umiarkowanie wilgotne. Aby przedłużyć kwitnienie, warto usuwać więdnące kwiaty.
Po kwitnieniu Gdy opadną liście, roślina przechodzi w stan spoczynku. Przenosimy ją wtedy do chłodnego pomieszczenia (ok. 8 st. C) i ograniczamy podlewanie, nie dopuszczając jednak do całkowitego przesuszenia bryły korzeniowej.
W marcu Usuwamy suche, uszkodzone oraz dwa, trzy najstarsze zdrewniałe pędy, a pozostałe przycinamy o połowę. Zwiększamy też ilość wody i zasilamy roślinę płynnym nawozem dla róż.
W maju Przesadzamy różę do ogrodu lub do pojemnika na balkonie.

Syningia ogrodowa

Popularnie jest nazywana gloksynią. Najlepiej czuje się w miejscu jasnym i niezbyt ciepłym. Podczas kwitnienia podlewamy ją letnią wodą i zasilamy płynnym nawozem dla roślin kwitnących

(1/2 dawki zalecanej na opakowaniu).
Po kwitnieniu Ustawiamy doniczkę z zamierającą rośliną w chłodnym miejscu (ok. 15 st. C) i stopniowo ograniczamy podlewanie.
Pod koniec lutego Wyjmujemy kłącze z doniczki, usuwamy stare korzenie i ziemię, a potem sadzimy w nowe podłoże. Doniczkę umieszczamy w cieple i podlewamy roślinę, ale niezbyt obficie. Gdy pojawią się młode pędy, pozostawiamy dwa najsilniejsze, a resztę po prostu usuwamy.
W maju Gdy wyrosną pierwsze pąki, możemy zasilić gloksynię płynnym nawozem dla roślin kwitnących.

Cyklamen perski

Nazywany jest też fiołkiem alpejskim. Najpiękniej kwitnie w miejscu chłodnym (ok. 12 st. C) i cienistym. Zasilamy go co dwa tygodnie nawozem i dobrze nawilżamy podłoże. Usuwamy więdnące kwiaty.
Po kwitnieniu Gdy liście zaczną żółknąć, stopniowo ograniczamy podlewanie, a gdy zamrą, przenosimy doniczkę w chłodniejsze, ciemne miejsce.
W maju Kiedy minie zagrożenie przymrozkami, umieszczamy doniczkę w ogrodzie, zagłębiając ją w ziemi (na tarasie używamy większej donicy wypełnionej ziemią dla roślin ozdobnych). Gdy pojawią się nowe pędy, przesadzamy fiołki do nowego podłoża dla różaneczników, zakopując bulwy do połowy.

Azalia

Będzie długo i obficie kwitła, jeśli zapewnimy jej miejsce jasne, ale nie słoneczne, wilgotne podłoże i temperaturę15-18 st. C. Gdy w pomieszczeniu będzie zbyt ciepło, roślina zgubi kwiaty i pączki. Regularnie obrywamy więdnące kwiaty.
Po kwitnieniu Gdy przestaną tworzyć się nowe pąki (a stare opadną wraz z liśćmi), pędy przycinamy o połowę. Ustawiamy roślinę w jasnym, chłodnym miejscu (ok. 10 st. C) i ograniczamy podlewanie.
W maju Wynosimy azalię w cieniste miejsce do ogrodu lub na balkon i znowu obficie podlewamy, nie zalewając bryły korzeniowej.
W czerwcu Azalia zakwitnie; kwiaty utrzymają się do sierpnia.
We wrześniu Zanim zrobi się zimno, przenosimy roślinę do chłodnego, jasnego pomieszczenia.

Skomentuj:

Mogą znów zakwitnąć