Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Cztery kroki do szafy

Tekst i wybór: Małgorzata Margas Zdjęcia: producenci

Powinniśmy nie tylko zmieścić w niej mnóstwo rzeczy, ale także móc wygodnie po nie sięgać. Oto krótki przewodnik , jak zaplanować szafę krok po kroku - od wyboru miejsca do wyboru drzwi.

Zamiast półek można zamontować: wysuwane druciane kosze, wysuwane półki, szuflady Praktyczne rozwiązania: wysuwany wieszak na krawaty, pantograf, zawieszana półka, wysuwany wieszak na spodnie, wieszak poprzeczny.
Zamiast półek można zamontować: wysuwane druciane kosze, wysuwane półki, szuflady Praktyczne rozwiązania: wysuwany wieszak na krawaty, pantograf, zawieszana półka, wysuwany wieszak na spodnie, wieszak poprzeczny.
Planując szafę do zabudowy, zwaną wnękową, najlepiej dokładnie zmierzyć przeznaczone na nią miejsce i naszkicować projekt wnętrza uwzględniający te elementy, na których nam zależy, a następnie udać się do punktu sprzedaży w celu wyliczenia kosztów. Na stronach internetowych niektórych producentów znajdziemy systemy projektowania i wyceny online.

Krok pierwszy: wybór miejsca.

Najprościej jest zabudować istniejącą wnękę. Powinna mieć co najmniej 90 cm szerokości i 60 cm głębokości (w płytszej da się zamontować tylko wieszak poprzeczny oraz półki). Maksymalna wysokość to 280 cm. Jeżeli w pomieszczeniu nie ma odpowiedniej wnęki, trzeba zbudować ścianki boczne szafy.

Krok drugi: plan wnętrza.

Ścianki wewnętrzne szafy oraz półki i szuflady najczęściej są wykonywane z laminowanych płyt wiórowych. Najtańsza jest płyta biała - około 50 zł/m kw.; za kolorową zapłacimy około 60 zł/m kw. Oprócz półek, szuflad i drążków na wieszaki warto zastosować inne rozwiązania ułatwiające przechowywanie niektórych części garderoby (np. specjalne wieszaki na krawaty, spodnie) lub mniejszych domowych sprzętów (uchwyty na żelazko, odkurzacz czy na deskę do prasowania). Warto wiedzieć, że na długie ubrania (sukienki, płaszcze) trzeba przeznaczyć 150-170 cm, na krótkie - 90-105 cm. Na drążku długości 90 cm zmieści się dziesięć marynarek. Optymalna wysokość półki na półbuty to 25 cm, a na wysokie buty - 60 cm.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o urządzaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail:Zobacz przykład, Zapisz się

>

Krok trzeci: wybór systemu

Czyli materiału, z jakiego są wykonane profile boczne (ramy drzwi) oraz prowadnice montowane do podłogi i sufitu (po nich przesuwają się drzwi na wózkach jezdnych). Do wyboru mamy aluminium (anodowane, lakierowane, pokryte okleiną drewnopodobną) albo stal (malowaną lub foliowaną). System aluminiowy jest trwalszy od stalowego, ale też droższy. Jego zaleta to m.in. możliwość połączenia w jednym skrzydle różnych materiałów, np. lustra i płyty. Tylko w tym systemie wykonuje się drzwi skośne, np. do zabudowy poddaszy.

Krok czwarty: wybór drzwi.

Materiał, z jakiego są wykonane, to przede wszystkim kwestia naszego gustu; rodzaj wypełnienia trzeba oczywiście dopasować także do stylu wnętrza. W ofercie producentów znajdziemy płyty wiórowe (laminowane, fornirowane, pokryte tkaniną), płyty locatelli (czyli perforowane), lustra ( grafitowe, srebrne, brązowe), szkło lakierowane (lacobel), szkło matowe (lacomat), maty rattanowe i bambusowe. Skrzydło drzwiowe szerokości 90 cm, z wypełnieniem z płyty wiórowej pokrytej laminatem imitującym drewno, w systemie stalowym kosztuje (wraz z prowadnicami) od 270 zł, w systemie aluminiowym - od 480 zł. Najdroższe są wypełnienia z rattanu - od 500 zł w systemie stalowym.

Zobacz galerię zdjęćZobacz także:

Schowki dobrze zaprojektowane

Jak zaplanować szafy w małym przedpokoju

Pięć przedpokoi urządzonych z pomysłem

Skomentuj:

Cztery kroki do szafy