Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Grzejniki łazienkowe standardowe i dla koneserów

Tekst Grażyna Binka, Beata Zielińska

Do łazienki zazwyczaj poszukuje się grzejnika, który nie tylko ją ogrzeje. Powinien on jeszcze spełniać inne funkcje - wieszaka, suszarki lub ścianki działowej.

grzejniki łazienkowe,łazienka,ogrzewanie,grzejniki dekoracyjne
Grzejnik z poręczami, na których można zawiesić ręcznik
Fot. Vasco
Teoretycznie, w łazience można zamontować każdy rodzaj grzejnika. Fachowcy przestrzegają jednak przed instalowaniem w niej modeli, które nie są odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią. Zwłaszcza po kąpieli w wannie lub pod prysznicem powstaje duża ilość pary wodnej, która skrapla się na zimnym grzejniku. Prowadzi to do powstania ognisk korozji i zniszczenia lakieru - przede wszystkim na łączeniach i w narożach.

Dlatego do łazienek polecane są grzejniki drabinkowe lub dekoracyjne, na które podczas procesu produkcji nakłada się specjalne powłoki wydłużające ich żywotność. Ze szczególną starannością wykonywane są też połączenia ich poszczególnych elementów.

W tych pomieszczeniach, w których sam grzejnik nie wystarczy, można zamontować dwa źródła ciepła: drabinkę i ogrzewanie podłogowe (wodne lub elektryczne).

Grzejniki drabinkowe

Wśród tego typu grzejników najpopularniejsze są stalowe, ale na rynku dostępne są również miedziane lub ze stali szlachetnej. Większość grzejników łazienkowych składa się z dwóch pionowych przewodów zwanych kolektorami, połączonych rurkami poziomymi, które mogą być wygięte w różne kształty. Rurki mogą być także przedzielone w środkowej części elementem do zawieszenia ręczników - owalnym lub w kształcie haka. Ciekawym rozwiązaniem jest zastąpienie okrągłych rurek płaskimi lub o przekroju prostokąta bądź owalu. Niektóre grzejniki połączone są z funkcjonalnymi dodatkami: lustrem, wieszakiem na ręczniki, półkami.

Do większości grzejników można dokupić grzałkę elektryczną, która umożliwia suszenie ręczników i dogrzanie pomieszczenia poza sezonem grzewczym. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, musimy dodatkowo:

- zamontować zawór odcinający na rurze doprowadzającej gorącą wodę do grzejnika (zapobiegnie to krążeniu wody grzejnej w instalacji);

- uziemić gniazdo elektryczne, do którego będzie podłączona grzałka;

- wyposażyć w wyłącznik różnicowoprądowy instalację elektryczną.

Miejsce montażu grzejnika

Klasyczne drabinki zwykle wiesza się na ścianie, równolegle do ich płaszczyzny. Często jednak odmienny sposób ukształtowania kolektorów i rurek (wygięte w kształt fali, łuku itp.) decyduje nie tylko o wyglądzie grzejnika, ale też o miejscu jego montażu.

W narożu pomieszczenia. Tak zamontowany grzejnik nie tylko dobrze się prezentuje, ale pozwala też zaoszczędzić miejsce w łazience. W takiej roli świetnie sprawdzają się modele mające postać kolumny.

Prostopadle do ściany. To bardzo chętnie wykorzystywana metoda, zarówno w dużych salonach kąpielowych, jak i niedużych łazienkach. Grzejnik ustawiony na nóżkach pełni funkcję ażurowej ścianki lub parawanu.

Nad wanną. Ten dekoracyjny model z płaskimi kolektorami, mający postać fali, można umieścić w niewykorzystanym zwykle miejscu - na ścianie nad wanną.

Zamontowany na nim haczyk ułatwia suszenie na przykład myjki kąpielowej.

Raczej w instalacji zamkniętej

Grzejniki łazienkowe polecane są przede wszystkim do zamkniętych instalacji centralnego ogrzewania (zabezpieczonych przeponowym naczyniem wzbiorczym), z wymuszonym przez pompę obiegiem wody grzejnej. Niektórzy producenci dopuszczają montaż grzejników z miedzi lub stali nierdzewnej w układach otwartych.

Grzejniki nie tylko białe

Standardem wykończenia jest kolor biały, ale za dodatkową opłatą (waha się ona od 10 do 40%) można mieć drabinkę w kolorze jaskrawym (nasycony róż, soczysta zieleń), pastelowym (kość słoniowa) lub metalicznie połyskującym. Bardzo popularne są drabinki w wersji chromowanej oraz Inox, czyli ze stali nierdzewnej.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład



    Więcej o:

Skomentuj:

Grzejniki łazienkowe standardowe i dla koneserów