Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Drzwi przesuwne zamiast uchylnych

Małgorzata Krośnicka

Jeśli mamy w domu niezbyt fortunnie rozmieszczone drzwi wewnętrzne, które po otwarciu kolidują ze sobą, albo marzy nam się komfortowe, szerokie przejście do reprezentacyjnych pomieszczeń, pomyślmy o zamontowaniu drzwi przesuwnych.

drzwi przesuwne
Najprostszym i najtańszym sposobem zamiany skrzydeł uchylnych na przesuwne jest zastąpienie ich skrzydłem o tej samej szerokości, z systemem jezdnym montowanym na ścianie.
Fot. Pol-skone
Drzwi przesuwne sprawdzają się przede wszystkim w niewielkich pomieszczeniach, w których miejsce niezbędne do otwarcia skrzydła uchylnego można i lepiej byłoby zagospodarować inaczej.

Są również bardzo dobrym rozwiązaniem we wnętrzach wąskich, w których mamy jedną lub kilka par drzwi prowadzących do innych pomieszczeń. Takie sytuacje często zdarzają się na przykład w korytarzach lub sypialniach sąsiadujących z garderobą i łazienką.

Jednak drzwi przesuwne są nie tylko ratunkiem dla zbyt małych lub źle rozplanowanych pomieszczeń. Szerokie, dwuskrzydłowe bardzo efektownie dzielą pomieszczenia reprezentacyjne - można je wykorzystać choćby w przejściu z salonu do jadalni. W takich sytuacjach montuje się szerokie drzwi dwuskrzydłowe. Jeśli chcemy otwierać i zamykać je bez wysiłku, warto zastosować w nich system synchroniczny, w którym przesuwanie jednego skrzydła, automatycznie wprawia w ruch drugie.

Jak przesuwają się skrzydła

Najprostszym rozwiązaniem jest pojedyncze skrzydło zawieszone na górnej prowadnicy, zamontowanej do ściany i zamaskowanej dekoracyjną listwą (schemat). Tak samo można zamocować drzwi podwójne, przesuwające się na boki otworu drzwiowego.

Wygodniejszym rozwiązaniem, choć wymagającym znacznie więcej pracy podczas montażu, jest wykonanie specjalnej kasety i obudowanie jej oraz prowadnic płytami g-k (schemat). Inną wersją tego rozwiązania są drzwi teleskopowe - dwa skrzydła poruszają się po dwutorowych prowadnicach niezależnie od siebie, albo chowają jedno za drugie i razem przesuwają do kasety (schemat). Dzięki temu kaseta może być węższa niż otwór drzwiowy.

System jezdny

Skrzydła drzwi przesuwnych przesuwają się dzięki mechanizmowi składającemu się z kilku elementów.

Prowadnice. Szyny górne (mocowane do ścian, sufitów, nadproża lub w kasecie chowanej w ścianie) mogą być wykonane ze stali lub aluminium. Od ich sztywności i wytrzymałości zależy, jak ciężkie skrzydło drzwi da się na nich zawiesić. Najlżejsze są skrzydła z wypełnieniem z papieru, a najcięższe - szklane (mogą ważyć nawet 50 kg).

W drzwiach dzielących pomieszczenia rzadko stosowane są szyny dolne, które mocuje się do posadzki lub "wtapia" w nią, aby nie przeszkadzały w komunikacji. Warto jednak je zastosować, gdy zamierzamy zamontować szerokie i ciężkie skrzydła.

Prowadnice mogą być jedno- lub dwutorowe. Jednotorowe umożliwiają zamontowanie jednego skrzydła lub dwóch, które po zamknięciu stykają się ze sobą. Powinny mieć długość równą co najmniej podwójnej szerokości skrzydeł, tak aby drzwi można było swobodnie otwierać. Prowadnice dwutorowe pozwalają zamontować kilka skrzydeł, które przy zamykaniu mogą zachodzić za siebie.

Wózki. To do nich montuje się skrzydła, one też umożliwiają ich przesuwanie. Drzwi mocuje się do wózków za pomocą regulowanych uchwytów. Konstrukcja wózka zależy od ciężaru drzwi i stopnia wygody, jaki chcemy osiągnąć podczas przesuwania drzwi. Najlżej i najciszej przesuwają się drzwi, w których kółka jezdne mają osie osadzone w łożyskach lub obracają się na trzpieniu teflonowym.

Kółka. To rolki, na których wózki przesuwają się w prowadnicach. Mogą być wykonane ze stali (niepowlekanej lub pokrytej teflonem albo z obręczą ze specjalnej gumy lub z silikonu) lub z tworzywa sztucznego (najczęściej z twardego nylonu). Wózki najczęściej poruszają się na dwóch lub czterech kółkach.

Systemy jezdne oferują producenci drzwi, a także firmy oferujące zabudowy garderób i szaf wnękowych (wówczas mamy spory wybór skrzydeł wykonanych z dekoracyjnego szkła). Można je także kupić w sklepach budowlanych.

Skrzydła drzwi

Skrzydła drzwi przesuwnych pod względem stylistyki czy dostępności nie różnią się niczym od tradycyjnych. Także różnice konstrukcyjne są niewielkie - w skrzydłach przesuwnych nie montuje się okuć i nie profiluje przylg, czyli występów, które umożliwiają domknięcie ich do ościeżnicy.

W modelach do montażu przesuwnego wyfrezowany jest natomiast rowek na dolnej krawędzi, w którym będzie przesuwał się trzpień stabilizujący - zapobiega on chwianiu się skrzydeł podczas otwierania i zamykania.

Firmy korzystają z tych samych wzorów skrzydeł, wykonując drzwi tradycyjne i przesuwne. Są to przeważnie skrzydła płytowe o grubości 4 cm, w wersji pełnej lub z przeszkleniami. Dostępne są również drzwi wykonane z drewna klejonego, a także w całości ze szkła hartowanego (do nich trzeba dokupić specjalny system jezdny).

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład



    Więcej o:

Skomentuj:

Drzwi przesuwne zamiast uchylnych