Budowa zimową porą - wariant 2: zamykamy budynek przed zimą
Aby stan surowy uznać za zamknięty, trzeba wymurować ścianki działowe, wstawić okna i drzwi. Od momentu, kiedy w domu zaczynają pojawiać się drogie i łatwe do zdemontowania elementy, trzeba zadbać o ochronę przed złodziejami.
Czy ocieplamy ściany
Same mury (poza wykonanymi z ceramiki poryzowanej) nie wymagają ocieplenia na zimę, a w temperaturze poniżej zera nie powinniśmy prowadzić prac elewacyjnych. Inwestorzy, którzy nie zdążyli ich zakończyć przed mrozami, często poprzestają na oklejeniu ścian styropianem - może on pod wpływem słońca zżółknąć i zacząć pylić. Lepszym momentem na przerwanie prac jest stan po wykonaniu warstwy zbrojącej, czyli ułożeniu na styropianie siatki zatopionej w warstwie zaprawy, i pokryciu jej podkładem tynkarskim.
Czy zaczynamy ogrzewać dom
Generalnie, jeśli nie zamierzamy wykańczać domu zimą, to nie musimy go ogrzewać. Ale zamontowane okna drewniane wymagają zapewnienia odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniach. Dodatkowo, jeżeli przed przerwą zostały ułożone tynki lub podkłady podłogowe, pomieszczenia trzeba będzie ogrzewać i to nie tylko w czasie prowadzenia prac, ale też w okresie wysychania ścian i podłóg. Niezależnie od tego, czy ogrzewamy czy nie, kluczowe jest zapewnienie wentylacji, która umożliwi odprowadzenie wilgoci z pomieszczeń.
Czym ogrzewać, jeśli chcemy suszyć mury
Najprostsze, ale najdroższe i najmniej efektywne jest zastosowanie przenośnych urządzeń elektrycznych, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wypożyczenie profesjonalnej nagrzewnicy (20-100 zł/dobę). Do ogrzewania można też wykorzystać wkład kominkowy, podłączony do komina i opalany drewnem. Teoretycznie, jeśli jest już zainstalowany, można byłoby uruchomić kocioł, ale do tego po pierwsze trzeba mieć wykonaną kompletną instalację grzewczą, po drugie - pył "budowlany" unoszący się w powietrze łatwo mógłby uszkodzić delikatną elektronikę kotła.
Czy warto wstawiać drzwi docelowe
Etap stanu surowego nie jest najlepszym czasem na montaż drzwi wejściowych (ciepłe modele montuje się podobnie jak okna - wysunięte do warstwy ocieplenia). Przed nami wciąż sporo prac tak wewnątrz, jak i na zewnątrz domu, podczas których łatwo o uszkodzenie skrzydeł. Z tego względu lepiej na czas robót założyć tymczasowe drzwi, których porysowanie czy zachlapanie nie ma większego znaczenia.
Jeśli jednak chcemy mieć za sobą montaż drzwi docelowych, warto je dobrze zabezpieczyć przed uszkodzeniem, oklejając kartonem i folią.
Jak zabezpieczyć budowę
Kiedy w budowanym domu zaczynają pojawiać się łatwe do zdemontowania elementy, warto zadbać o ochronę przed złodziejami. Trzeba wówczas albo zapewnić stałą obecność pracowników, albo założyć alarm i uruchomić monitoring. Na czas budowy zakłada się tymczasową instalację, której elementy można później wykorzystać do systemu alarmowego w wykończonym domu. Za zestaw elementów tymczasowej wersji alarmu trzeba zapłacić ok. 1500 zł, miesięczny abonament w agencji ochrony to wydatek ok. 100 zł (zależnie od miejsca budowy).
- Więcej o:
- budowa domu
Czy warto zaczynać budowę przed zimą?
Ile powinna trwać budowa domu? Jak rozplanować budowę?
Projekt domu w gęstej zabudowie
Jak długo trwa budowa domu? Rok, dwa lata czy... miesiąc?
Najlepszy dom w Polsce
Zmiana materiału ścian zewnętrznych
Zmiana grubości ścian zewnętrznych
Trendy 2021. Powietrzne pompy ciepła Galmet