12 roślin do ogrodu na każdy miesiąc
Piękny i zadbany ogród to marzenie wielu osób. Można je spełnić, decydując się na nasze roślinne propozycje. Odpowiednio dobrane krzewy, pnącza oraz drzewa, ich właściwa pielęgnacja i odrobina wysiłku sprawią, że takim ogrodem będziemy się cieszyć przez długie lata.
Oczar na styczeń
Oczar. Ten krzew potrafi zakwitnąć nawet w środku zimy - przy kilkunastostopniowym mrozie. I co ciekawe, im jest cieplej, tym szybciej przekwita. Wymagania: oczary lubią żyzną, lekko kwaśną i wilgotną glebę. Nie należy ich sadzić w pobliżu starych drzew, które rzucają cień i wysuszają wokół siebie ziemię.
Ciemiernik na luty
Ciemiernik. Kiedy nasz ogród jest jeszcze pogrążony w zimowym śnie, również kwiaty tej rośliny mogą nam sprawić niespodziankę - wypuszczając w styczniu lub w lutym duże, piękne kwiaty. Wymagania: Ciemierniki lubią gleby żyzne, dobrze przepuszczalne i stale umiarkowanie wilgotne. Odczyn gleby powinien być zbliżony do obojętnego; gdy mamy w ogrodzie glebę kwaśną, to nie można zapomnieć o wapnowaniu.
Magnolie na marzec
Magnolie. Uchodzą za kapryśne, wrażliwe i niewdzięczne do uprawy. Jednak ich egzotyczna uroda może wynagrodzić ogrodnikowi te trudności. Wymagania: w uprawie magnolii bardzo ważną sprawą jest wybór miejsca i sadzenie. Magnolie lubią stanowiska słoneczne i osłonięte od silnych wiatrów. Dobrym miejscem będzie na przykład zaciszny kącik przy południowej ścianie domu.
Konwalie na kwiecień
Konwalie. Są popularnymi roślinami ozdobnymi. Ich uprawa nie sprawia wielu kłopotów, dlatego jest lubiana przez początkujących ogrodników. Wymagania: konwalie dobrze rosną na stanowiskach półcienistych, w żyznej glebie, umiarkowanie wilgotnej i bogatej w składniki pokarmowe.
Róże na maj
Róże. Ich urodą zachwycano się już w starożytności. Nie bez powodu jest nazywana królową kwiatów. Ponadto ma cudowny zapach i długo kwitnie. Wymagania: róże mogą rosnąć w różnych glebach, ale ziemia nie powinna być zbyt ciężka ani podmokła. Róże powinny być osłonięte od zimnego wiatru.
Hortensja na czerwiec
Hortensja. To wyjątkowo oryginalne i efektowne pnącze na dobre zadomowiło się w naszych ogrodach. Jego największą ozdobą są duże białe kwiaty. Wymagania: hortensja pnąca lubi rosnąć w cieniu lub półcieniu i nie przepada za słońcem. Sadzenie najlepiej zaplanować na wiosnę lub jesień, kiedy nie ma upałów.
Powojniki na lipiec
Powojniki. Zwane inaczej clematisami. Ich cechą charakterystyczną są ogromne kwiaty w bardzo zróżnicowanej palecie barw od bieli, przez purpurę, róż, fiolet, aż po kolor błękitny. Wymagania: powojniki są stosunkowo łatwe w uprawie. Sadzimy je w dobrze zdrenowanej i starannie przygotowanej próchniczej ziemi około 5-10 cm głębiej niż rosły dotychczas (jeśli kupiliśmy je w pojemnikach).
Budleja na sierpień
Budleja. Znana jest z tego, iż przywabia do ogrodu motyle. Jej główna ozdoba to drobne, delikatnie pachnące kwiaty. Wymagania: budleja lubi w pełni słoneczne stanowiska i ziemię żyzną oraz przepuszczalną. Podczas suszy należy krzew obficie podlewać, zwłaszcza jeśli jest młody.
Wrzosy na wrzesień
Wrzosy. Są wspaniałą ozdobą ogrodu. Warto pokusić się o stworzenie z nich różnokolorowej kompozycji i nie trzeba się przy tym obawiać kolorystycznego bałaganu, ponieważ wszystkie odmiany wrzosów zawsze do siebie pasują. Wymagania: wrzosy i inne rośliny należące do grupy wrzosowatych lubią glebę kwaśną (o odczynie pH 3,5-5,5) i przepuszczalną. Powinny mieć stanowiska słoneczne, suche i osłonięte od wiatru.
Winorośl japońska na październik
Winorośl japońska. To pnącze świetnie się czuje w naszych warunkach i wygląda - szczególnie jesienią - niezwykle oszałamiająco. Jest bardzo odporne na szkodniki i choroby i nie boi się mrozu, nawet najtęższego. Wymagania: winorośl można sadzić w dowolnej glebie i - o dziwo - im jest ona uboższa - tym piękniej przebarwiają się jej liście.
Dereń jadalny na listopad
Dereń jadalny. Choć niektórzy uważają, iż dereń jadalny jest najmniej urodziwym gatunkiem, to jednak ma on jedną niezaprzeczalną zaletę. Z jego owoców można zrobić pyszną nalewkę - dereniówkę. Poza tym podobno już w starożytności doceniano wartości odżywcze, a nawet lecznicze owoców derenia jadalnego. Dziś wiadomo, że zawierają one duże dawki witaminy C, a poza tym prowitaminę A, związki krzemu oraz flawonoidy. Wymagania: Dereń jadalny nie jest wymagający. Urośnie nawet na ubogich i suchych glebach, choć najbardziej lubi gliniasto-piaszczyste, próchnicze, zasobne w wapń.
Świerk na grudzień
Świerk. To drzewo niewątpliwie kojarzy nam się z grudniem i z Bożym Narodzeniem. Kto zatem chce mieć u siebie zgrabną bożonarodzeniową choinkę, powinien pomyśleć właśnie o tej roślinie. Wymagania: świerki są roślinami o bardzo przeciętnych wymaganiach glebowych (znacznie skromniejszych niż jodły). Są to drzewa wybitnie światłolubne, nie lubią zacienienia i nadmiernej bliskości innych wysokich roślin. W naszym klimacie są całkowicie mrozoodporne i nie wymagają żadnego zabezpieczania na zimę.
- Więcej o:
Hortensja czyli pnącze w cieniu
Złotokap - krzew kapiący złotem
Kwietniowa magnolia
Przycinanie drzew po zimie
Migdałek trójklapowy obsypany kwiatami
Grill własnej roboty na 3 sposoby. Jak zrobić grill ogrodowy?
Zewnętrzne płyty gresowe – sposób na stylową przestrzeń wokół domu
Pergola w niewielkim, miejskim ogródku? Postaw na MB-OPENSKY 120 od Aluprof